Legionowo. Będzie więcej pojemników do segregacji śmieci na spółdzielczych osiedlach! Czy spółdzielcy zapłacą więcej za śmieci?

kubly selektywne wilanowska

Pojemniki do segregacji śmieci na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, fot. GP/ms (archiwum)

Ogłoszenia miały przypomnieć mieszkańcom o potrzebie segregacji odpadów i jednocześnie poinformować o możliwości wzrostu opłat w przypadku braku wystarczającej ich segregacji – wyjaśnia zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) w Legionowie.

Spółdzielcze afisze

Przypomnijmy. Chodzi o spółdzielcze ogłoszenia w ubiegłym tygodniu wywieszone na klatkach schodowych bloków, alarmujące mieszkańców, że jeśli SMLW nie postawi pod każdym ze swoich bloków pojemników do segregacji śmieci, to spółdzielcy zapłacą wyższe podatki śmieciowe. Afisze te wprowadziły w błąd wielu legionowian ze spółdzielczych blokowisk, dla wielu z nich okazały się zaś zupełnie niezrozumiałe. Wielu lokatorów pomyślało bowiem, że to właśnie ich obowiązkiem jest wydzielenie właściwych lokalizacji dla tego rodzaju pojemników i „de facto” ich faktyczne zorganizowanie. Inni dopatrywali się w nich teorii spiskowych, wprost mówiących, że to właśnie spółdzielcy zapłacą 2 razy więcej za wywóz śmieci i tym samym zrefundują kary za zbyt mały recykling odpadów przez miasto.

100 nowych pojemników do segregacji śmieci pojawi się na spółdzielczych osiedlach

Spółdzielnia jako zarządca nieruchomości i jako właściciel jest zobowiązana do wskazania miejsc, gdzie mogą być postawione pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Zdarzały się sytuacje, gdy po wyznaczeniu przez spółdzielnię miejsc do selektywnej zbiórki odpadów, mieszkańcy sąsiednich budynków protestowali przeciwko danej lokalizacji – informuje zarząd legionowskiej SMLW. – Tymczasem segregacja powoli staje się koniecznością, nie zawsze udaje się znaleźć miejsce, które zadowala wszystkich, a należy postawić jeszcze około 100 pojemników – dodają spółdzielczy urzędnicy. – Spółdzielnia próbuje znaleźć rozwiązanie dla konfliktowych miejsc, choć nie zawsze uda się wyznaczyć miejsca idealne. Pojemniki do segregacji będą nadal sukcesywnie dostawiane przy budynkach, altanach i w innych lokalizacjach i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami ze strony SMLW. Będziemy starać się, żeby na spółdzielczych osiedlach pojawiła się jak największa liczba pojemników. Jednak najważniejszym czynnikiem s ą mieszkańcy, od których w największym stopniu zależy, czy odpady będą segregowane na dużą skalę, czy nie – zapewnia zarząd SMLW, nic nie wspominając przy tym o podwyżkach „podatków śmieciowych”.