Dzisiaj

13°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 3.5 µg/m3 (14% normy)Ozon gazowy (O3): 66.31 µg/m3 (55% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.9 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 5 µg/m3 (3% normy)

Legionowo. Budowa nowego ronda na Piaskach stanęła pod znakiem zapytania?

www-Skrzyżowanie ul. Piaskowa - Sybiraków

Skrzyżowanie ulicy Piaskowej i Alei Sybiraków nie należy do bezpiecznych, fot. GP/kg (archiwum)

W tym roku raczej nie dojdzie do budowy zaplanowanego na skrzyżowaniu Alei Sybiraków i ulicy Piaskowej w Legionowie ronda. Mimo że władze miasta dysponują już projektem budowlanym tej inwestycji, to okazuje się, że aby ją zrealizować, miasto musi pozyskać część należących do dewelopera gruntów…

Rondo miał budować deweloper

Przybliżmy. Legionowski magistrat we wrześniu 2016r. porozumiał się ze spółką „Euro Partner II”. W zawartej wówczas umowie ustalono, że miasto bezpłatnie wydzierżawi deweloperowi miejsca parkingowe znajdujące się na mieszczącej się przy ulicy Piaskowej w Legionowie miejskiej działce. Deweloper zaś na swój własny koszt je wyremontuje oraz zaplanuje i zbuduje infrastrukturę drogową niezbędną do obsługi nowego obiektu mieszkaniowego – chodziło tu m. in. o budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Piaskowej z Aleją Sybiraków w Legionowie. Do realizacji tego porozumienia nie doszło. Deweloper, który w miejscu stojącego przy tym skrzyżowaniu ulic tzw. „okrąglaka” chciał wznieść 8-piętrowy wieżowiec w rezultacie nie otrzymał pozwolenia na jego budowę. Kiedy pod koniec ubiegłego roku jeszcze ważyły się losy tej decyzji, na budowę ronda zabezpieczono łącznie 700 tys. zł. w legionowskim budżecie na 2018r.

 

Gabaryty ronda wymagają pozyskania gruntów od dewelopera

Pierwsze miesiące bieżącego roku pokazały, że do budowy nowego miejskiego ronda we wspomnianej lokalizacji jednak w tym roku nie dojdzie. Pojawiły się pewne komplikacje prawne związane głównie z własnością gruntów, na których ta inwestycja miałaby zostać realizowana. – Poprzednio to rondo miał budować deweloper, który w jego pobliżu miał zbudować blok, co nie doszło do skutku. W tej chwili wygląda na to, że to właśnie my będziemy musieli to zrobić. Wcześniej deweloper chciał posiąść część terenów od gminy, teraz my musimy prosić tego dewelopera o użyczenie części jego terenu. Gabaryty tego ronda wymagają dysponowania właśnie tymi terenami – tłumaczył radnym na ostatniej sesji rady miasta (30 maja br.) wiceprezydent Marek Pawlak.  – Otrzymaliśmy projekt budowlany tej inwestycji i obecnie sprawdzamy jego kompletność – powiedział po chwili. Wiceprezydent Marek Pawlak dodał też, że według szacunków budowa ronda na skrzyżowaniu Alei Sybiraków i ulicy Piaskowej w Legionowie będzie kosztować około 1 mln zł, zaś szansa na realizację tej inwestycji najwcześniej pojawi się dopiero w 2019 r.

Nowe rondo i chodnik

Zgodnie z założeniami władz miasta na skrzyżowaniu Alei Sybiraków i ulicy Piaskowej powstanie nowe rondo i przylegający do niego chodnik dla pieszych. Nawierzchnia nowego ronda ma zostać wykonana z masy bitumicznej, zaś nowego chodnika z czerwonej kostki betonowej.