Legionowo. Statut do poprawki. Będą imiennie głosowania radnych?

leszek smuniewski

Leszek Smuniewski, fot. archiwum GP

Radny Leszek Smuniewski domaga się powołania doraźnej komisji statutowej, która miałaby zaktualizować statut Legionowa. Okazuje się też, że jako jeden z nielicznych radnych oficjalnie poparł dziennikarski apel o wprowadzenie obowiązku imiennego głosowania radnych.

Przypomnijmy. Redakcje 4 największych pism działających w powiecie legionowskim, czyli „Mazowieckie To i Owo”, „Miejscowa”, „Gazeta Lokalna Legio Extra” i oczywiście „Gazeta Powiatowa” w połowie grudnia 2014r. opublikowały na swoich łamach list otwarty do radnych gmin, miast i powiatu legionowskiego z prośbą o wprowadzenie obowiązkowego imiennego głosowania przy każdej podejmowanej uchwale. Z jego treścią można się zapoznać tutaj.

Czwarta władza jest utopią?

Ten wspólny apel legionowskich pismaków lokalne władze pozostawiły bez żadnego odzewu. Po prostu go przemilczały, albo i nawet nie zauważyły… Jego podjęcie najzwyczajniej w świecie oznaczałoby bowiem dla nich konieczność wprowadzenia kilku oczywistych poprawek w 5 samorządowych statutach w powiecie.

Strażak „Sam” w akcji?

Jedyną osobą, która póki co i co ważne stosunkowo szybko oficjalnie odniosła się do powyższej dziennikarskiej prośby, jest Leszek Smuniewski. Jeszcze podczas grudniowej sesji (18 grudnia 2014 r.) złożył on formalny wniosek o powołanie doraźnej komisji statutowej, która miałaby zaktualizować uchwalony przed 2 laty statut, zaś niespełna miesiąc później, tj. w miniony wtorek 12 stycznia, szereg autorskich propozycji dokonania w nim zmian, obejmujących m. in. obowiązkowe imienne głosowania radnych.

Liberum veto Smuniewskiego

Niewykluczone, że pozostałych 22 legionowskich radnych już podczas najbliższej styczniowej sesji prawdopodobnie przynajmniej podejmie tę odważną statutową dyskusję. Póki co jednak, pozostaje nam tylko wierzyć, że w jej rychłej konsekwencji, zwoła się w miejskiej radzie doraźną komisję statutową, która w duchu demokracji unowocześni następnie legionowski ustrój i choć trochę spróbuje przybliżyć go do ideału…

Ustrój do poprawki

Według radnego Leszka Smuniewskiego tak ważny dokument, jakim jest statut, w swoim obecnym legionowskim wydaniu niestety odbiega od ideału. Po pierwsze z uwagi na kilka przyjętych w kraju od 2012r. nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, wypadałoby dostosować zapisy tego dokumentu nie tylko do obecnie obowiązujących realiów prawnych, ale także i do potrzeb oraz oczekiwań legionowian. Statut wszystko mówiący o ustroju panującym w mieście zdaniem radnego powinien być czytelny, zwięzły i transparentny, zaś jego zapisy przyjazne i przystępne dla legionowian.

Przejrzystość władzy w dziennikarskim „obiektywie”

Pracując nad statutem, powinniśmy się także pochylić nad wnioskiem lokalnych redakcji o wprowadzenie imiennego głosowania przy podejmowaniu decyzji przez radę. Osobiście podoba mi się ten pomysł i przy aktualizowaniu statutu będę jego orędownikiemtak radny Leszek Smuniewski oficjalnie poparł na swoim autorskim blogu w sieci inicjatywę dziennikarską podjętą pod koniec 2014r. z okazji ukonstytuowania się 6 nowych ciał uchwałodawczych w powiecie legionowskim. – Apel ten świadczy o odpowiedzialnym stosunku do realizowanej misji opiniotwórczej oraz kontrolnej mediów jak również jest wyrazem troski środowiska dziennikarskiego o jawność życia publicznego. Jest także odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy od dziennikarzy oczekują rzetelności, a od włodarzy przejrzystości w sprawowaniu władzy – trafnie spostrzegł z kolei w liście wczoraj (13 stycznia) nadesłanym do redakcji 4 największych tygodników opiniotwórczych w powiecie.

Fakultatywność zastąpić obowiązkowością

Oprócz poparcia dziennikarskiej prośby o wprowadzenie obowiązkowego imiennego głosowania radnych przy każdej podejmowanej uchwale radny Leszek Smuniewski zaproponował też szereg innych autorskich poprawek niezbędnych jego zdaniem przynajmniej w tym jednym legionowskim statucie. Z uwagi na to, iż dostępne w sieci obecne pisemne protokoły nawet w części nie oddają klimatu sesji miejskich, zaś legionowianie powinni mieć możliwość rzetelnego zapoznania się z ich przebiegiem, radny zawnioskował o obowiązkowe upublicznianie ich całych nagrań na stronach internetowych ratusza. Ponadto, w jego odczuciu, konieczne jest doprecyzowanie jeszcze kilku innych zapisów w statucie miasta, m. in. tych związanych z fakultatywnością przerwania obrad rady w przypadku braku quorum, rejestrowania przebiegu sesji i czasu przechowywania nagrań oraz tych mówiących o braku możliwości dyskusji w związku ze złożonym zapytaniem.

Pieniądze są jak woda, jak nie płyną, to cuchną…

Aby zwiększyć przejrzystość paragrafów legionowskiego statutu, oczywiście w ramach pozwalających na to obecnie możliwości prawnych, radny Leszek Smuniewski domaga się m. in. zastąpienia zapisu istniejącego w jednym z nich „Za prawidłowe wykonanie budżetu odpowiada prezydent” zapisem „Za prawidłową gospodarkę finansową gminy odpowiada prezydent”. Z kolei jeszcze inny chce uzupełnić przypisaną legionowskiej radzie na wyłączność następującą treścią „Ustalanie zakresu działania jednostek pomocniczych, zasad przekazywania im składników mienia do korzystania oraz zasad przekazywania środków budżetowych na realizację zadań przez te jednostki”.

By głos ludu nie przemienił się w krzyk rozpaczy

Jedną z głównych propozycji poprawek do legionowskiego statutu autorstwa radnego Leszka Smuniewskiego jest też chęć dopisania dodatkowego rozdziału poświęconego tzw. jednostkom pomocniczym gminy. Dzięki temu w mieście będzie można np. wyodrębnić i formalnie powołać do życia dzielnice, czy też osiedla, a także zwiększyć wpływ ich mieszkańców na decyzje bezpośrednio ich dotyczące. Oprócz tego w znowelizowanym dokumencie radny widzi nowe zapisy, poświęcone powołaniu i ustalaniu statutu gminnej rady seniorów. Chcąc zaś zachęcić legionowian do aktywnego udziału w procesie tworzenia lokalnego prawa, wprowadzić doń paragrafy umożliwiające inicjatywę uchwałodawczą grupie 200 mieszkańców (wyborców), radzie seniorów oraz co w obecnym „status quo” w mieście najważniejsze, także i każdemu radnemu z osobna.

Szczegóły wszystkich propozycji zmian legionowskiego statutu, autorstwa radnego Leszka Smuniewskiego dostępne są na jego blogu internetowym TUTAJ.