Legionowo. Stolica walczy ze smogiem – w poniedziałek komunikacja ZTM znów za darmo

smog-zadymienie-dym-zanieczyszczenie

Komin przydomowej kotłowni w centrum Legionowa (fot. czytelnik)

Stolica walczy ze smogiem. Wszelkie normy jakości powietrza w ostatnich dniach zostały przekroczone wielokrotnie. Aby ograniczyć zapylenie, w poniedziałek komunikacja zbiorowa w Warszawie ma być darmowa.

W niedzielę wieczorem ZTM poinformował, że jutro „komunikacja miejska jest bezpłatna. Bezpłatne przejazdy obowiązują od początku do końca kursowania linii dziennych w pierwszej i drugiej strefie biletowej, we wszystkich środkach komunikacji miejskiej ZTM (pociągach KM i WKD w strefie Wspólnego Biletu) oraz autobusach linii L i Ł. Bezpłatne jest również korzystanie z parkingów P+R.”

 

 

To druga w niedługim ostępie czasu podobna akcja w stolicy. Poprzednią zorganizowano 15 grudnia. Ograniczenie ruchu samochodów to popularna forma walki z zanieczyszczonym powietrzem, jednak nie należy zapominać, że emisja pyłów z aut szacowana jest na jedynie 10% całego zapylenia. Za kolejne 10% odpowiada przemysł, natomiast za 80% emisji pyłów nisko zawieszonych odpowiadają spaliny z przydomowych kotłowni opalanych niskiej jakości paliwami oraz śmieciami.

Zanieczyszczone powietrze jest rocznie powodem śmierci około 50 tys. Polaków.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 8

 1. W Smogogrodzie (dawniej: Legionowo) sytuacja jest znacznie gorsza niż myślicie. Nie wychodźcie z domów i nie otwierajcie okien. Poszukajcie na Facebooku grupy „W Legionowie oddychamy złym powietrzem”, tam dowiecie się więcej, także o tym, dlaczego stacja w Legionowie podaje zaniżone wyniki.

 2. W Jabłonnie jest jeszcze gorzej bo UG ma całkowicie gdzieś problem smogu. Wiem bo wielokrotnie zgłaszałem w których domach są palone śmieci i niestety UG nic z tym nie robi. Zgłaszałem również na komisariacie Policji- sytuacja podobna- oni nie są od takich spraw. Wójt potrafi tylko słodko pierdzieć na temat wymiany pieców, a nie widzi że w promieniu 150m od UG są palone wspomniane śmieci i opony. Oczywiście najlepiej to czuć po godzinie 16 czyli w chwili gdy urzędasy są po pracy.

 3. A w gminie jaki jest smok ! Widzialem na wlasne oczy! W dziele marcetingu i to jeszcze w okularach chyba poźarł z 5 owieczek.

 4. A stacja Legionowska nie podaje stężenia PMI od piątku…. Celowo pewno ją wyłączyli, bo porównując nawet do najbardziej zanieczyszczonego obecnie Otwocka, ostatnie dane były kilkukrotnie wyższe….. Wystarczy porównać sobie historie. A może po prostu skali zabrakło w urządzeniu i zgłupiało…..

 5. Wystarczy przejść się Olszankową albo Jasnogórską.ciekawe ile tam wypisano mandatów?Żenada….

  • A te mandaty to rozumiem za dym z komina ????

 6. Węgiel to nie gaz i zawsze będzie dymił bardziej nie zależnie od kaloryczności. Czasem mniej, czasem bardziej, ale dym będzie zawsze. Druga sprawa to finanse. Czemu nikt nie porusza sprawy, że palenie gazem, w stosunku do węgla jest drogie? Tam gdzie palą śmieci, czy drewnem z odzysku ( regał, stolarka okienna ) jest bida, a nie chęć trucia otoczenia. Wracając do węgla. Jak można określić kaloryczność? Wąchając, czy lizać? A może trzeba zapalić bryłkę i sprawdzać czas palenia? Zna ktoś na to mądry i łatwy sposób? Nie takie książkowe pierdy, które w niczym nie pomogą. Dalej, kto zezwala na handel węglem kiepskiej jakości? Składy węglowe działaj w oparciu o przepisy, które ktoś ustalił, podpisał i wprowadził w życie…………………….hmm, kto to może być?……………..nic mi do głowy nie przychodzi. A teraz gaz, ale można pod to i prąd podciągnąć. Czemu w naszym wspaniałym kraju nadal musimy wszystko wychodzić i wybłagać w urzędach. Nie inaczej jest w gazowniach. Nie dość, że się płaci, to jeszcze nam łaskę robią. Może zamiast tego pitolenia o smogu, ktoś by się zabrał za te przepisy, które pamiętają jeszcze zamierzchłe czasy komuny. Urzędy są dla ludzi, a nie na odwrót…………………dobra dalej nie chce mi się tego komentować bo dużo by jeszcze napisał.

  PS. Rozumiem, że skoro tak się zaczęliśmy przejmować tym czym oddychamy, to lada dzień będzie jakaś rewolucja w tym co spożywamy. Tam też jest sama chemia na sterydach, a o to jakiś wojny nikt nie robi. Dlaczego?

  • Cały problem tkwi w tym że wszyscy komentujący mają pretensje jedynie do końcowych odbiorców czyli tych którzy tym węglem palą
   Nikt nie zastanawia się dlaczego ludzie z uporem masochisty babrzą się z tym kopcącym węglem, syfią się popiołem zamiast odpalić piec gazowy i mieć wszystko w ,,,,,
   Problem jest w tym że cena gazu jest nieakceptowalna przez dużą część społeczeństwa dodajmy biednego, po prostu ludzi którzy i tak ledwo wiążą koniec z końcem nie stać aby za ogrzewanie zapłacić jeszcze 2-3 razy więcej
   W naszym kraju mieliśmy już tani gaz, mieliśmy tani olej gdzie ludzie zostali z instalacjami do oleju opałowego kiedy prognoza kosztowa wyszła 14tyś za sezon
   Większość krzyczy zakazać palenia węglem, zabronić palenia drzewem, a co zrobić z ludźmi których nie będzie stać na zmianę sposobu ogrzewania i wyższe rachunki
   Postawić szubienice czy szafot ????
   Dopóki ze strony rządu nie będzie konkretnego pomysłu na pomoc dla tych ludzi będziemy dusić się w smogu

Dodaj komentarz