Szokujące dane z ostatniej doby. Legionowo będzie najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce?

smog-zadymienie-dym-zanieczyszczenie

Komin przydomowej kotłowni w centrum Legionowa (fot. czytelnik)

Według wyników badań podawanych przez GIOŚ i WIOŚ wczoraj w Legionowie jakość powietrza była jedną z najgorszych w kraju. Istnieje ryzyko, że Legionowo przebije niechlubny rekord stężenia pyłów PM10 w powietrzu należący do tej pory do Zabrza.

Wczoraj informowaliśmy, że służby WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) pracują, żeby naprawić aparaturę znajdującą się przy stacji IMGW przy ul. Zegrzyńskiej w Legionowie. Do awarii doszło w sobotę (7 stycznia) o godz. 18:00 i od tego czasu nie dokonywano w tej stacji pomiarów. Dopiero wczoraj (9 stycznia) około godziny 13.00 urządzenie ponownie zaczęło przesyłać dane. Wynik wprawia w osłupienie. O godzinie 17.00 stężenie PM 2,5 wyniosło 155,1 µg/m3, przy normie średniorocznej określonej w Unii Europejskiej na 25 µg/m3 . Później było już tylko gorzej i o godzinie 22.00 zapylenie PM 2,5 w Legionowie wyniosło 688,1 µg/m3 .

 

 

PM2,5 ile to PM10?

Stacja na Zegrzyńskiej nie mierzy poziomu stężenia PM10. Jest on wyliczany na podstawie pomiaru PM 2,5. W 2009 roku WIOŚ wydał dokument na temat stanu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 2,5 na terenie Mazowsza. W dokumencie odnajdujemy informację na temat tego, jak wygląda stosunek stężenia pyłów PM 2,5 do PM10 dla Legionowa. Wynosi on 0,764.

Co z tego wynika?

Ponieważ aparatura do pomiaru zanieczyszczeń po awarii uruchomiona została wczoraj o godzinie 13:00, dopiero dzisiaj około godziny 13.00 poznamy średniodobowe stężenie pyłów PM2,5. Dzięki temu będziemy mogli wyliczyć stężenie pyłu PM10. Według wczorajszych wskazań aparatury z ul. Zegrzyńskiej stężenie pyłów PM10 o godzinie 22.00 wyniosło w Legionowie około 900 µg/m3. W tej godzinie norma dobowa przekroczona została o 1800%.

Na chwilę pisania tego artykułu średniodobowe stężenie pyłu PM2,5 w Legionowie za ostatnie 20 godzin wyniosło 258,38 µg/m3. Zatem dla PM10 oscylowało w granicach 340 µg/m3. Jeżeli w ciągu najbliższych godzin stężenie pyłów drastycznie nie spadnie, to przekroczony zostanie poziom alarmowy oznaczający zalecenie pozostania w domu. Niechlubny rekord dobowego stężenia PM10 w Polsce należy do Zabrza i wyniósł on 330 µg/m3.

screenshot-powietrze-gios-gov-pl-2017-01-10-08-09-01

Dane GIOS.GOV.PL

Normy

Polskie prawo określa normy jakości powietrza, ale w większości odnoszą się one do pyłów PM10. GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) podaje, że w Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

 • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy) – oznacza, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
 • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy) – oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.
 • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) –  oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Aktualizacja:

Bazując na danych WIOŚ stężenie pyłów zawieszonych PM10 w okolicy stacji w Legionowie w ujęciu dobowym (godzina 11.00, 9 stycznia 2017 – godzina 11.00, 10 stycznia 2017) przekroczyło próg alarmowy i według naszych wyliczeń wyniosło około 303  µg/m3.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 7

 1. Mówili o tym w Polsat News cytując i pokazując Wasz artykuł

 2. Jak ma być dobrze w naszym mieście, skoro właściciel wulkanizacji przy Suwalnej kopci na czarno, aż miło. Pali pewnie oponami, bo czym niby innym, a prywatnie jest bratem kom. str. m. w Legionowie!!!

  • Czy to, że w piekarni produkują pieczywo oznacza że piekarz pali bułkami !!!??? Nie mierzmy wszystkich jedną miarą…Kontrole w tym miejscu nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Wyssane z palca koneksje rodzinne bez komentarza…

 3. Nie wiem jak tam w Zabrzu, ale wystarczy spojrzeć na wyniki publikowane na stronie GIOŚ aby zobaczyć prawdziwych rekordzistów z ostatnich kilku dni:
  Częstochowa 499
  Rybnik 860
  Wodzisław 675
  To stężenia średniodobowe PM10.
  I jeszcze jedno – stacja w Legionowie mierzy PM10, warto sprawdzić podstawowe fakty przed napisaniem artykułu. Ignorancja razi, nawet w dobrej wierze. Pomiar PM10 to inna metoda,, manualna, więc za jakiś czas przekonamy się ile faktycznie było. Z tego co czytałem to awarii w Legionowie uległ tylko czujnik PM2,5.

  • Może i takie dane się pojawiły. Odnosiliśmy się do informacji na stronie GIOS.
   Zalecamy korzystanie ze stron rządowych i rządowych raportów.
   Jeżeli WIOŚ ustalił dobowe stężenie pyłu PM2,5 na 290 µg/m3 (za dobę 9 stycznia 2017 ) to stężenie PM10 z pewnością było jeszcze większe i tak czy inaczej przekroczyło wskaźniki alarmowe. Czy o 3, czy o 33, zupełnie nie zmienia faktu, że w legionowskim powietrzu unoszą się dramatycznie wielkie ilości pyłów.

   • Ale zmienia to fakt czy Legionowo jest najbardziej zanieczyszczonym czy tylko jednym z bardziej.
    Oj, redakcja uległa lobbingowi znanego tu „Marcinka”.

 4. Biorąc pod uwagę lokalizację (najwyższy punkt Legionowa z ciągłym przewiewem) to dane te są dla nas nieciekawe. Zapewne w centrum, między budynkami byłoby znacznie gorzej.
  A awaria dziwnym trafem przytrafiła się akurat w największy smog oraz podczas największego zainteresowania krajowych mediów, cóż za szczęśliwy przypadek :). Swoją drogą jestem ciekaw ile by ten czujnik pokazał?

Dodaj komentarz