Dzisiaj

16°C
ciśnienie 1014 hpa,

Jutro

11°C
min. 11°C, maks. 16°C
ciśnienie 1014 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 5.2 µg/m3 (21% normy)Ozon gazowy (O3): 57.42 µg/m3 (48% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.8 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 6 µg/m3 (3% normy)

Legionowo. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Komentowanie wyłączone
marsz-pamieci-zolnierzy-wykletych-legionowo_38

1 marca odbył się II Legionowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot. GP/kc)

1 marca (niedziela) odbył się II Legionowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy marszu upamiętnili poległych bohaterów.

1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Legionowie odbył się marszu ku pamięci poległych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Organizatorem niedzielnego wydarzenia było stowarzyszenie Legionowscy Patrioci oraz Ruch Narodowy Legionowo. W tegorocznych obchodach udział wzięło około 100 osób. Mieszkańcy z biało-czerwonymi flagami wyruszyli o godzinie 13.00 spod Błękitnego Centrum i ulicą Piłsudskiego a później Batorego przeszli do Ronda Armii Krajowej.

Na miejscu poległych żołnierzy wspominali prezes stowarzyszenia Legionowscy Patrioci Marcin Dąbkowski, koordynator Ruchu Narodowego w powiecie legionowskim Tomasz Pisarek oraz prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. Po krótkich przemówieniach pod Pomnikiem Polski Walczącej złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze. Hołd poległym żołnierzom oprócz mieszkańców miasta oddali także m.in. honorowa obywatelka Legionowa Bronisława Mazur, zastępca prezydenta Piotr Zadrożny oraz radna Anna Łaniewska. Na koniec uroczystości odpalono racę i minutą ciszy uczczono pamięć poległych bohaterów. Później kwiaty złożono także pod tablicą Witolda Pilickiego, żołnierza Armii Krajowej.

Tego dnia od rana na terenie Legionowa prowadzona była także kwesta, z której środki przeznaczone zostaną na prace ekshumacyjne i identyfikacyjne Żołnierzy Wyklętych. Pieniądze zbierane były we współpracy z Fundacją Niezłomni.

Marsz do Ronda Armii Krajowej

Obchody pod Pomnikiem Polski Walczącej

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 8

  1. uuu widzę, że Gazeta Powiatowa zaczęła promować skrajną prawicę z Ruchu Narodowego. Wstyd…

    • promuje …władza RP bezkrytycznie i wbrew faktom historycznym oddając cześć ofiarom komuny ale i w tym zwykłym bandytom i kolaborantom udającym żołnierzy niepodległej .. więc dlaczego nie gazeta…?

  2. I Pan Prezydent, popierający prezydenta-szoguna też jest na zdjęciach

  3. Maciej, a Ty nie czcisz tysięcy polskich rebeliantów, mordowanych przez sowiecką władzę strzałem w potylicę? Masz problem z tożsamością narodową. Ja tam byłem, bo jestem od takich jak ty lepszy-jestem polskim patriotą:) Raz sierpem, raz młotem…resztę znasz z wybiórczej. Zawsze możesz się nawrócić.

    • szaliki,koks,karczycha, dresy, glany,łyse pały i „zamawianie piwa” …ot wizerunek /także medialny/ „prawdziwego patrioty” stąd może skrót myślowy – „patriota-idiota”…nie zawsze „demonstrowanie dumy narodowej” i „czczenie bohaterów” to patriotyzm ….czasami to nie jest nienawiść do każdego kto nie z wami…chyba,że chodzi o „nacjonalizm „…i zadymiarstwo…to zgoda…

  4. No to powiedzcie patrioci ilu prlowskich bandytów poszło siedzieć lub usłyszało zarzuty po odzyskaniu tzw wolności.Ilu katów z sb ub kbw zostało straconych.Powiem wam mniej niż zero.Mało tego mają się bardzo dobrze na garnuszku państwa,które śmi się nazywać ,,państwem prawa,,Nawet jaruzelskiego nie umieli wsadzć.Więc nie mówcie mi tu o marszach bo to farsa

  5. Szczytna idea, szczytny cel. Nie jestem członkiem żadnej z organizacji organizujących to wydarzenie – byłem tam by oddać cześć Bohaterom. Wstyd, że było tak mało ludzi, widzimy się za rok.

  6. Widzimy się za rok. Może w Polsce coś sie zmieni w stosunku do najlepszych córek i synów., którzy oddali życie za naszą wolność. Już dużo się stało. Nie są bohaterami Janek Krasicki, Hanka Sawicka Szapiro czy Karol Świerczewski- Walter, komunistyczni agenci. Bohaterami są żołnierze niezłomni: Inka, Szary, Warszyc, Łupaszko, Ogień, Lalek, Pilecki, Fieldorf – Nil. WINowcy i NSZotowcy:) władza z sowieckiego nadania nie wytworzyła legendy, bo jaką mogła wytworzyć? strzału w tył głowy 22.000 Polaków w Katyniu?