Legionowo. Zmiany w centrum Legionowa. Do 10 grudnia powstanie nowy plan

Piłsudskiego Legionowo

Ul. Piłsudskiego w Legionowie (fot. A. Ciesielska, archiwum GP)

Legionowskie „Śródmieście” za nieco ponad 22 tys. zł urządzą poznańscy architekci. Zgodnie z dopiero co rozstrzygniętym przetargiem nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tej miejskiej dzielnicy opracowany zostanie najpóźniej do 10 grudnia br.

Za 9 miesięcy wszystko się zmieni?

Przez najbliższych 9 miesięcy eksperci z poznańskiej „Pracowni Architektonicznej Małgorzaty Kędziory” będą planować reorganizację miejskiej przestrzeni w centrum Legionowa. W tym czasie dla tej dzielnicy opracowany bowiem zostanie nowy mpzp, który będzie musiał być zgodny z obowiązującym od czerwca ubiegłego roku nowym miejskim studium. W tym dokumencie ścisłe legionowskie centrum nazwano wielofunkcyjną zabudową śródmiejską. Strefę tę wydzielają ulice Jagiellońska i Tadeusza Kościuszki. Ciągnie się ona wzdłuż ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, przecina ulice Władysława Reymonta, Stefana Batorego, Henryka Sienkiewicza oraz Mikołaja Kopernika i sięga przylegających do tej strefy odcinków tych ulic.

Najpierw projekt, potem poprawki i dyskusja

O zapoczątkowaniu dość skomplikowanej i rozciągniętej w czasie procedury związanej z reorganizacją legionowskiej przestrzeni we wspomnianej części miasta, pod koniec grudnia 2017r. zdecydowali miejscy radni. W lutym br. w przetargu wyłoniono firmę, która zaprojektuje nowe przepisy przestrzenne. Zgodnie z warunkami tego konkursu, „Pracownia Architektoniczna Małgorzaty Kędziory” z Poznania do 10 grudnia br. za nieco ponad 22 tys. zł ma opracować nowy dokument przestrzenny dla tej dzielnicy. Potem przyjdzie czas na uwagi, poprawki i publiczną dyskusję nad jego nowym kształtem. Cały ten proces może zająć lokalnym władzom i zatrudnionym przez nie urbanistom co najmniej kilkanaście najbliższych miesięcy.

Wyższe budynki, mniejsze działki i mniej zieleni

Obowiązujące od połowy ubiegłego roku nowe legionowskie studium przewidziało, że w tej części miasta będą mogły powstawać wyższe o 10 metrów, niż obecnie budynki, zaś jednorodzinne szeregowce i bliźniaki będą mogły być budowane na działkach mniejszych niż obecnie. Tym samym, nowe ogólne przepisy przestrzenne zmniejszyły minimalną powierzchnię biologicznie czynną do 5 procent całkowitej powierzchni działki. Wcześniej dla działek z budynkami usługowymi wynosiła ona 15 procent, a dla domków jednorodzinnych 25 procent.

Co z parkowaniem w centrum miasta?

Mając na uwadze deficyt miejsc parkingowych, w obszarze wielofunkcyjnej zabudowy śródmiejskiej proponuje się wprowadzenie strefy płatnego parkowania – czytamy w nowym miejskim studium, z którym to dokumentem będzie musiał być zgodny tworzony obecnie przez poznańskich architektów nowy mpzp. Legionowski magistrat jeszcze w połowie 2017r. oficjalnie jednak zaprzeczył, aby taka płatna strefa parkowania kiedykolwiek miała tu powstać. Czas – a dokładnie doprecyzowanie tych tajemniczych zapisów ogólnego studium w mającym w najbliższym czasie powstać nowym szczegółowym mpzp – z pewnością tę kwestię zweryfikuje. Jeśli w szczegółowych przepisach powyższe rozwiązania nie zostaną wprowadzone, to z pewnością strefy płatnego parkowania w tej części miasta nie będzie. Warto więc śledzić, jak proces tworzenia nowego przestrzennego prawa w mieście postępuje…