Dzisiaj

16°C
ciśnienie 1014 hpa,

Jutro

11°C
min. 11°C, maks. 16°C
ciśnienie 1014 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 4.4 µg/m3 (18% normy)Ozon gazowy (O3): 74.3 µg/m3 (62% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.5 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 2.1 µg/m3 (1% normy)

Legionowo. Jak wypadła Noc Muzeów w filii Piaski i Muzeum Historycznym przy Mickiewicza

noc-muzeow-legionowo

Muzeum w Legionowie jak co roku włączyło się w akcję Noc Muzeów. W sobotni wieczór zarówno filia „Piaski” jak i Muzeum Historyczne przy ul. Mickiewicza w Legionowie zaspokoiły ciekawość swoich gości.

Filia Piaski

W związku z obchodzoną w tym roku 75. rocznicą powstania 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, to właśnie tej jednostce poświęcona była tegoroczna Noc Muzeów w filii „Piaski”. Jednostka walczyła w pobliżu Legionowa na jesieni 1944 r. a w kolejnych latach aż do 2011 roku stacjonowała w naszym mieście.
Spotkanie rozpoczął koncert piosenek wojskowych w wykonaniu chóru ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie. Potem odbył się wernisaż wystawy „Kościuszkowcy 1943-1945” przedstawiającej drogi zwykłych żołnierzy 1. DP.  Wielu z nich po wojnie było związanych z Legionowem. Oglądać można było frontowe zdjęcia, dokumenty, medale, broń i mundury. W dalszej części imprezy odbyły się pokazy uzbrojenia, mundurów, wyposażenia i pojazdów 1. Dywizji. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził dynamiczny pokaz obrony sztabu przed dywersantami. O związkach dywizji z Legionowem opowiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa Erazm Domański. Nasi goście mogli też strzelać z pistoletu z użyciem laserowego symulatora. Niezwykłą atrakcją była możliwość obejrzenia czołgu Leopard 2 z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.

 

 

Siedziba główna muzeum

W Muzeum Historycznym przy ul. Mickiewicza głównym punktem programu było zamknięcie wystawy „Śladami dawnych dworów i pałaców”. Była to więc ostatnia okazja na zwiedzenie ekspozycji w towarzystwie kuratora. W ciągu Nocy odbyły się także dwie prelekcje o tematyce historycznej – Rafała Degiela pt. „Poniatowscy i Potoccy. Właściciele dóbr Jabłonna 1774-1944” i dr. Jacka Szczepańskiego pt. „Historia dworca w Legionowie w okresie II wojny światowej”. Na najmłodszych i ich opiekunów czekały zajęcia edukacyjno-plastyczne, na których każdy mógł zrobić swojego pałacowego pawia z kolorowego papieru. Dużym powodzeniem cieszył się też Konkurs Rodzinny z nagrodami, który wymagał obejrzenia, oprócz wystawy o dworach i pałacach, wystaw stałych: „Dzieje Legionowa 1877–1990”, „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” i „W krainach lodu i książek. Rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”. Całą Noc goście mieli możność zwiedzania indywidualnie, a o określonych godzinach – w grupach z przewodnikiem.