Legionowo. Park Jana Pawła II po kanonizacji

park-jana-pawla-II-legionowo_03

Park im. Św. Jana Pawła II (fot. MS)

Parkowi im. Jana Pawła II leżącemu tuż za kościołem parafialnym p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Piłsudskiego 47 w Legionowie, w ubiegłą środę (25 czerwca) radni zmienili nazwę. Obecnie zwie się on parkiem im. Św. Jana Pawła II. Samorządowcy dodali do nazwy parku skrót „św” i m. in. w ten sposób uczcili tegoroczną kanonizację polskiego papieża.

Dwa cudy, jeden święty

Przypomnijmy, 9 lat po swojej śmierci, 27 kwietnia błogosławiony papież Jan Paweł II został świętym w związku z potwierdzonym przez Watykan cudem nagłego uzdrowienia cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu kobiety. Dzień po kanonizacji papieża, 28 kwietnia na biurku prezydenta Romana Smogorzewskiego wylądowała prośba komisji rozwoju miasta o dodanie w nazwie parku im. Jana Pawła II skrótu „św”, w związku z dopiero co zakończonymi religijnymi uroczystościami.

Mamy święty park, czas na święte rondo?

Wniosek o dodanie podobnego skrótu w nazwie wysunięto też wobec prawomocnie nienazwanego jeszcze imieniem Jana Pawła II ronda, położonego przy Arenie u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Parkowej w Legionowie. Mimo że nazwanie ronda właśnie w ten sposób jest bardzo prawdopodobne, na dany moment nie podjęto ku temu żadnych formalnych kroków. Niewykluczone, że po rozstrzygnięciu drugich konsultacji nazewniczych, przydomek „święty” powróci na forum miejskiej rady tuż przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Potwierdzili świętość parku w uchwale

Ojciec święty blisko 17 lat temu wraz z powstaniem na tyłach kościoła parafialnego parku przy ulicy Piłsudskiego objął nad nim patronat. Park im. Jana Pawła II wraz z obeliskiem upamiętniającym 20-lecie pontyfikatu papieża Polaka, dopiero rok później we wrześniu 1998r. oficjalnie przekazano mieszkańcom. Po dopełnieniu wszystkich formalności urzędowych wynikających ze zmian w nazewnictwie miejskim, w ubiegłą środę (25 czerwca), legionowscy radni 14 głosami za, 1 przeciw podjęli wiążącą uchwałę w tej sprawie. 2 osoby wstrzymały się od głosu. Przez włączenie do nazwy przydomek „święty” radni dokonali symbolicznej kanonizacji parku im. Jana Pawła II.

„Święte przydomki” dla wszystkich kanonizowanych patronów?

Zdaniem Janusza Klejmenta, szefa Rady Miasta dodanie w nazwie parku przydomka „święty” szczególnie nie podkreśla światowej wielkości i świętości papieża. Jan Paweł II pozostanie postacią niezwykłą, bez względu na to, czy nazwy obiektów pod jego patronatem poprzedzone zostaną świętymi skrótowcami. Szef legionowskiej rady podkreślił tym samym, że Jan Paweł II dla wielu rodaków stał się świętym już dużo wcześniej, bo tuż po swojej śmierci. – Nie wyobrażam sobie, aby wprowadzać skrót „św” do nazw wszystkich obiektów, których patronami są postacie kanonizowane po śmierci – radny Klejment sprzeciwił się upowszechnianiu podobnych tendencji w nazewnictwie miejskim.

Skrót „św” w nazwie zawsze zmienia adres!

Każda zmiana w miejskim nazewnictwie pociąga za sobą serię urzędowych formalności. Im mniej podmiotów pod daną nazwą, tym mniej zmian w dokumentach. Dodając w nazwie skrót „św” zawsze zmieniamy adres. Park im. Św. Jana Pawła II to obowiązek wymiany tablic adresowych i wielu innych zmian w urzędowych dokumentach np. w sądowych księgach wieczystych lub w ewidencji gruntów. Nieco gorzej jest wtedy, gdy przy zmienianej nazwie obiektu mieszkają ludzie, a firmy prowadzą działalność. Obok nowych tablic adresowych wszystko inne też musi być nowe… dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, firmowe pieczątki i dokumenty rejestrowe oraz polisy ubezpieczeniowe. O zmianie adresu wypadałoby też powiadomić np. dostawców energii, wody, gazu oraz banki.