Legionowo. Pierwsze kłopoty z przezroczystymi urnami wyborczymi

urna-wyborcza

Urna wyborcza, fot. GP (archiwum)

Legionowski ratusz musi zakupić nowe, przezroczyste urny wyborcze. Aby osiągnąć najkorzystniejszą ich cenę, radni zgodzili się ostatnio (25 maja br.) na zawarcie stosownego porozumienia z 13 innymi mazowieckimi gminami.

 

Nowelizacja krajowego kodeksu wyborczego przewiduje, że urny wyborcze mają być całkowicie przezroczyste. Mimo że po raz pierwszy skorzystamy z nich dopiero podczas wyborów samorządowych w 2018r., wszystkie gminy w kraju muszą zaopatrzyć się w nie najpóźniej do 1 lipca br. Każdy z samorządów otrzymał nawet 952 zł dotacji na zakup jednej urny wyborczej do jednego obwodu głosowania.

 

Porozumieją się, żeby było taniej

Okazuje się jednak, że na rynku trudno jest kupić spełniającą ustawowe kryteria przezroczystą urnę wyborczą w powyższej cenie. Z rozeznania legionowskich włodarzy wynika bowiem, że najtańsza z takich urn kosztuje 1250 zł. W związku z tym, ratusz chce porozumieć się z 13 innymi gminami z Mazowsza w celu przeprowadzenia wspólnego przetargu i uzyskania w ten sposób jak najkorzystniejszej ceny zakupu tych urn. Chęć porozumienia się w tej sprawie, oprócz Legionowa wyraziły też gminy Dąbrówka, Jadów, Klembów, Kobyłka, Marki, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Organizatorem planowanego przetargu na zakup łącznie 150 przezroczystych urn wyborczych ma być zaś Tłuszcz.

Nowe urny nie mieszczą się w drzwiach?

Ponadto, zgodnie ze znowelizowanym kodeksem wyborczym, legionowski ratusz również najpóźniej do 1 lipca br. musi dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych aż 50 proc. lokali wyborczych działających w mieście. Z uwagi na to, adresy niektórych z nich już podczas najbliższych wyborów samorządowych w 2018r. ulegną zmianom. Dość nietypową przyczyną zmiany ich lokalizacji jest  fakt, że nowe urny wyborcze są szersze od istniejących w lokalach wyborczych drzwi wejściowe.