Zmiany w Parku Kościuszkowców

521c8fd3cb856.jpg

Minął rok od skargi mieszkańców do Urzędu Miasta w Legionowie w sprawie zaniedbań w parku im. Kościuszkowców na Osiedlu Piaski. Parkiem opiekuje się Referat Ochrony Środowiska. Długa lista zażaleń została wówczas przesłana do UML. Co zmieniło się od tego czasu?

 

W liście od mieszkańców osiedla wymieniono m.in. nieczynne latarnie, uszkodzone krany, brak barierki przy schodach, uszkodzenia w ogrodzeniu, wyschniętą trawę i obumarłe rośliny. Proszono o interwencję w sprawie ciągłych hałasów w czasie wieczorów i nocy. Narzekano też na stan alejek, które wykluczały poruszanie się po nich matek z wózkami. Urząd Miasta w Legionowie tłumaczył wówczas, że park na Osiedlu Piaski jest najbardziej zadbanym parkiem w Legionowie, a wyznaczony pracownik codziennie zajmuje się tym terenem. Argumentowano też, że zmiana nawierzchni alejek, ze żwirowych na kostkę jest niemożliwa ze względu na wody opadowe oraz brak środków finansowych. Przewodniczący Rady Miasta Legionowo Janusz Klejment przekonywał, że utwardzenie ścieżek wpłynie negatywnie na istniejące tereny zielone z powodu wprowadzenia ciężkiego sprzętu do parku.

Minął rok
Co zostało wykonane w ciągu roku? Według mieszkańców nie wszystkie usterki usunięto. Trawa nadal jest wyschnięta, po suchych roślinach pozostały dziury we włókninie, a studzienka nadal nie jest bezpieczna dla dzieci. Jak informuje UML do utrzymania Parku Kościuszkowców w należytym porządku zatrudnił pracownika. Pan ten codziennie od 4 rano, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, podlewa zieleń w parku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż trawa jest tam słaba z powodu piaszczystego gruntu (wydma), a ziemi urodzajnej jest tam bardzo mało. Do tego mamy obawy, iż prace związane z powstaniem parku wykonano nieprawidłowo, stąd obecne problemy. Pragnę również zaznaczyć, iż jest to jedyny park gdzie, wykonywana jest aeracja trawnika i nawożenie – tłumaczy przedstawiciel UML Anna Szwarczewska.

Usuwanie usterek
UML zapewnia, że oświetlenie jest na bieżąco kontrolowane, a wszelkie uszkodzenia są naprawiane na bieżąco: drobne przez pracownika UM, a poważniejsze zlecane są firmom zewnętrznym. Krany nie są uszkodzone, tylko mają zdjęte kurki, aby osoby postronne nie mogły z nich korzystać. W kwestii bezpieczeństwa pragnę poinformować, iż Straż Miejska, podczas realizacji codziennych zadań kontroluje również ww. park, choć, jak przyznają strażnicy, zgłoszeń i interwencji na tym terenie jest stosunkowo mało – mówi Anna Szwarczewska. Jak obiecuje UML obumarłe rośliny (podobnie jak róże) pozostaną wymienione. Reszta roślin zostanie zasadzonych po wykonaniu podjazdu dla niepełnosprawnych, o który od minionego roku negocjował z Kauflandem i prezydentem radny Józef Dziedzic. Nie bez znaczenia były również interwencje samych mieszkańców, którzy skarżyli się na brak opieki nad parkiem.

Dla matek i niepełnosprawnych
Od początku sierpnia UM na wniosek mieszkańców rozpoczął inwestycję polegającą na budowie chodnika oraz pochylni wzdłuż ogrodzenia sklepu. Chodnik będzie prowadził od wejścia bramowego z istniejącymi schodami w linii prostej przez teren zielony. Dodatkowo nastąpi wymiana nawierzchni samego wejścia na teren parku, w szerokości bramy oraz wykonanie nowego chodnika długości 45 m i szerokości 1,5 m do istniejących schodów – informuje UML. Pochylnia z kostki betonowej wraz z barierką stalową zostanie wykonana wzdłuż ogrodzenia sklepu. W miejscu istniejącego „muru” z gazonów betonowych, wykonana zostanie furtka „panelowa” przy zejściu z parkingu. Pochylnia łączyć się będzie z chodnikiem w części dolnej schodów. Ze względu na wymagane bezpieczne spadki, długość biegów oraz zastosowanie spoczników – pochylnia składać się będzie z 3 biegów oraz 2 spoczników – łączna długość ok. 30 metrów bieżących i szerokość 1,2m. Prace zostaną wykonane do końca sierpnia. Na całość zadania przeznaczono 30 000 zł brutto. Wykonawcą jest PHU Cem Bud Andrzej Łoma.

iw