Nieporęt. Gmina dopłaci do autobusów i wymiany pieców

foto_0535

Autobus linii 705 (fot. UG Nieporęt)

 

28 września Rada Gminy Nieporęt podczas 46. sesji bieżącej kadencji zadecydowała o uruchomieniu dwóch programów, które mogą mieć konkretne znaczenie finansowe dla każdego z mieszkańców gminy.
Pierwszym z nich jest inicjatywa dopłat do biletów okresowych ZTM. Radni zaakceptowali zawarcie przez Urząd Gminy trójstronnego porozumienia z Radą m.st. Warszawy oraz ZTM w ramach projektu „Warszawa+”. Dzięki temu mieszkańcy gminy Nieporęt staną się beneficjentami dopłat z budżetu lokalnego do biletów ZTM.

Nowa karta

Wprowadzona będzie imienna Nieporęcka Karta Komunikacyjna (NKK), która stanie się podstawą do skorzystania z preferencyjnych cen. Warunkiem ubiegania się o NKK jest opłacanie podatku PIT w Urzędzie Skarbowym w Legionowie oraz wskazanie w zeznaniu podatkowym Nieporętu jako miejsca zamieszkania. Kryterium to dotyczy bądź bezpośrednio osoby dorosłej występującej o kartę bądź rodziców i opiekunów prawnych uczniów i studentów chcących skorzystać z NKK.

 

Dopłatami zostaną objęte okresowe bilety normalne i ulgowe ważne w obu strefach komunikacyjnych lub tylko opiewające na drugą strefę dwóch rodzajów – 30 dniowe i 90 dniowe.

Ceny biletów objętych dopłatami prezentuje kolumna „koszt pasażera” w poniższej tabeli.

Nieporęcka Karta Komunikacyjna startuje już w październiku. Realizacją programu zajmie się Urząd Gminy Nieporęt, który wyasygnował na ten cel w tegorocznym budżecie 70 tysięcy złotych, a na rok 2018 zaplanował dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy.

Dotacje na wymianę pieców CO

Także od października rozpoczyna się drugi, nowy projekt Gminy Nieporęt adresowany do wszystkich mieszkańców. Będzie to kampania udzielania dotacji celowej na wymianę pieców centralnego ogrzewania w celu poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenie tak zwanej niskiej emisji.
Jest to program jednorazowy z ustaloną z góry pulą środków w kwocie 246 tysięcy złotych. Warunkiem niezbędnym ubiegania się o dofinansowanie wymiany pieca jest położenie nieruchomości w Gminie Nieporęt. Wymagane będzie także, by nowo montowane urządzenia zasilane biomasą miały sprawność energetyczną >85%, a wykorzystujące paliwo gazowe >92% i spełniały warunki klasy 5 polskiej normy PN-EN 303-5:2012. Dodatkowo, piece na biomasę nie będą mogły mieć możliwości zainstalowania rusztu żeliwnego.

Na jaki cel?

Przewidziano, że dotacja będzie mogła być przeznaczona na:

1. Wymianę pieca zasilanego paliwem stałym na nowy piec zasilany gazem lub biomasą.

2. Wymianę pieca zasilanego paliwem gazowym, który był używany w tym budynku przed 1 stycznia 2017 roku przez co najmniej 10 lat, na nowy piec gazowy.

3. Wymianę pieca zasilanego paliwem stałym na piec zasilany gazem wraz z budową instalacji gazowej.

Ile na głowę?

Rada Gminy Nieporęt zadecydowała, iż dotacja celowa wynosi 3000 zł, jednak nie więcej niż 50% kosztów poniesionych faktycznie na zakup wraz z montażem nowego urządzenia lub na wykonanie instalacji gazowej. Dotacja będzie przyznawana na pisemny wniosek osób zainteresowanych dofinansowaniem wymiany. Zaplanowana w budżecie gminy kwota 246.000,- zł nie jest przypadkowa. Stanowi ona iloczyn 3000,- przez 82, to jest liczbę osób, które odpowiedziały na ankietę UG z zapytaniem o potencjalne zainteresowanie wymianą starych pieców CO. Według zapewnień radnych oraz przedstawicieli Urzędu Gminy, wcześniejsze wypełnienie wspomnianej ankiety nie jest warunkiem niezbędnym, by ubiegać się o dotację lub choćby preferencyjnego traktowania wniosku. Wszyscy składający wnioski będą traktowani na równych zasadach. Ci, którzy wysłali ankiety, także muszą złożyć wnioski na ogólnych zasadach. Szczegółowe informacje, wzory wniosków i umów zapewnia nieporęcki urząd gminny.