Lokale wyborcze dla niepełnosprawnych – czy faktycznie?

niepelnosprawni-wybory

Jak przystosowane są lokale wyborcze dla niepełnosprawnych?

Czy w lokalach wyborczych, oznaczonych jako przystosowane dla osób niepełnosprawnych, faktycznie może zagłosować osoba poruszająca się na wózku?Marta Damm – Świerkocka z Inicjatywy Nieporęckiego Forum Obywatelskiego INFO postanowiła to sprawdzić.

W ramach akcji „Masz Głos, Masz Wybór” na dziesięć dni przed wyborami do Europarlamentu zaprosiła do gminy Nieporęt przedstawicielki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji  Monikę Brzezińską oraz  Justynę Kołakowską. Na co dzień, w ramach fundacji, zajmują się one kompleksową aktywizacją społeczną i zawodową osób poruszających się na wózku inwalidzkim, od dzieci po dorosłych. Pani Justyna problemy niepełnosprawnych zna jak nikt inny – od 28 lat, po przebytym w dzieciństwie wirusowym zapaleniu rdzenia kręgowego, porusza się na wózku. 

Stanisławów Pierwszy, Izabelin

W gminie Nieporęt wymienione są trzy lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dwa z nich – gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym oraz szkoła podstawowa w Izabelinie, to nowe budynki. Znajdują się tam wygodne windy, którymi można wjechać na każdy poziom, są także przystosowane toalety, na parkingu przy gimnazjum wydzielono i oznaczono specjalne miejsca. Niepełnosprawny bez problemu dotrze do komisji wyborczej. Jednym słowem – test zdany na szóstkę. „Cieszy nas, że nowe placówki buduje się od razu z myślą o niepełnosprawnych i ich potrzebach. Nie powinno być żadnych barier w dostępie do edukacji osób na wózkach, jak również w dostępie do lokali wyborczych” – powiedziała Monika Brzezińska.

Stanisławów Drugi

Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie Drugim. Tuż za furtką znajdują się trzy stopnie w dół, a od strony parkingu – spory krawężnik. Do samego budynku prowadzą dość strome schody. Niestety nie było możliwości otwarcia ośrodka w momencie przyjazdu Pań. „Udało mi się później spotkać z sołtys Stanisławowa Drugiego, Panią Wiesławą Bielską, która zapewniła, że w dniu wyborów przy krawężniku oraz przy schodach do budynku pojawią się specjalne pochylnie, umożliwiające wjazd osobom na wózkach. Takie rozwiązanie stosowano już wcześniej. Sprawdzimy to w dniu wyborów i jeśli podjazdy nie będą bezpieczne, zgłosimy wniosek o wyznaczenie innego lokalu dla osób niepełnosprawnych przy kolejnych wyborach. Mimo że samo głosowanie trwa chwilę, przydałaby się także dostosowana toaleta. Po świetnie przygotowanych szkołach, ten lokal trochę rozczarowuje, ale jestem dobrej myśli – powiedziała nam Marta Damm – Świerkocka.

Choć osoby niepełnosprawne mają możliwość głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika, co najmniej 1/3 wszystkich lokali wyborczych w gminie powinna być przystosowana do ich potrzeb. Warto sprawdzić, czy faktycznie tak jest.