Nieporęt. Nie będzie już gastronomii w porcie Pilawa w Białobrzegach

porty-w-nieporecie-kwiecien-2014_26-pop

Epidemia koronawirusa dotknęła przedsiębiorców działających na terenie nieporęckich portów, fot. GP/ms (archiwum)

Dzisiaj (1 września) nieporęccy urzędnicy odwiedzą gminny „Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt-Pilawa” w Białobrzegach. Powodem ich wizyty jest odbiór jednej z portowych nieruchomości, dzierżawionej dotychczas przez „Wioskę Turystyczno-Żeglarską”.

Firma „Wioska Turystyczno-Żeglarska”, prowadzona przez małżonkę zasłużonego dla nieporęckich portów, a nieżyjącego już bosmana Bogdana Ślazińskiego, przez wiele długich lat dzierżawiła od gminy Nieporęt cały teren dawnego portu „Pilawa”, położonego przy ulicy Wczasowej w Białobrzegach. Jesienią 2013r. gmina Nieporęt przejęła wyłączny zarząd nad większością blisko 19 ha działki. Chcąc jednak choć w części pokryć ich bieżące utrzymanie, zdecydowała się na przedłużenie umów z wybranymi dzierżawcami. Tak się stało m. in. w przypadku „Wioski Turystyczno-Żeglarskiej”, wcześniej dzierżawiącej od gminy cały teren portu „Pilawa”. Po zmianach firma ta na już okrojonej przestrzeni mogła kontynuować swą działalność, ale jedynie w zakresie prowadzonej tam od lat gastronomii. Podobną zgodę otrzymał wówczas także i park linowy funkcjonujący na terenie do niedawna dzierżawionym przez spółkę „Port Jachtowy Nieporęt”.

Po dzisiejszym (1 września) odbiorze działki nieporęccy urzędnicy przystąpią  do analizy sporządzonych protokołów inwentaryzacyjnych. Pozwoli ona im m. in. stwierdzić, czy po stronie dzierżawcy nie doszło do żadnych naruszeń oraz czy dziś (1 września) zastany stan tej nieruchomości zgadza się z jej stanem początkowym.

2 nielegalne budynki

Przypomnijmy. W 2012r. na dzierżawionym przez „Wioskę Turystyczno-Żeglarską” portowym terenie wyrosły 2  budynki bez fundamentów tj. dom drewniany z bali i obiekt o nazwie „Drużyna harcerska”. Budowle powstały bez pozwoleń i niezgodnie z warunkami umowy dzierżawy. Pełniły one typowe funkcje mieszkalne. Zainteresowanie okolicznych mieszkańców i „Gazety Powiatowej” spowodowały, że sytuacji w porcie „Pilawa” dokładniej przyjrzał się wójt gminy Nieporęt Sławomir Mazur. W wyniku zleconej przez niego kontroli, przeprowadzonej 25 września 2012r. w dawnym porcie „Pilawa”, zobowiązano dzierżawcę do usunięcia tych 2 nielegalnych budynków. Ostatecznie, sprawdzono ten fakt w maju 2013r. Kolejna kontrola wówczas przeprowadzona przez nieporęckich urzędników na wspomnianym terenie w rezultacie potwierdziła ich rozebranie.