Nieporęt. Ósma premiera Teatru Obrzędowego w noc świętojańską

Teatr_Obrzedowy_Noc_Nieporecka_01

„Sobótka czyli noc świętojańska po nieporęcku” (fot. GP/SCH)

 

W piątkowy wieczór 24 czerwca komplet publiczności wypełnił widownię sali teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie, by podziwiać sceniczną interpretację prasłowiańskiego kultu niezbadanych sił natury

– Słońca i Księżyca, wody i ognia, obchodzonego ku czci urodzaju i płodności w dniu letniego przesilenia słonecznego. Pierwotnie był to wieczór Kupały, który od wkroczenia chrześcijaństwa na polskie ziemie zwany jest nocą świętojańską, gdyż przypada w wigilię dnia Świętego Jana.

Bogusława Oksza-Klossi wyreżyserowała spektakl „Sobótka czyli noc świętojańska po nieporęcku” w oparciu o własny scenariusz stworzony na kanwie Starej Baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz przekazy tradycji wczesnosłowiańskiej kultywowanej przez Rodzimy Kościół Polski. Jest także współautorką adaptacji tekstów i aranżacji muzycznej opracowanej wraz z Katarzyną Ignaciuk. Wspólnie stworzyły widowisko kameralne i tajemnicze z dynamicznym i żywiołowym finałem. Godne podziwu tym bardziej, że wykonawcą był amatorski zespół grupujący trzy pokolenia aktorów, w którym różnica wieku między najmłodszym i najstarszym artystą na scenie wynosiła 80 lat. Owacyjne brawa publiczności stanowiły wymowną ocenę spektaklu. Był to jednak dopiero początek wieczoru.

Bezpośrednio ze sceny cały zespół Teatru Obrzędowego wyszedł na łąkę nad Kanałem Królewskim, gdzie przy ognisku, wraz z widzami, rodzinami oraz spacerowiczami spędzającymi wieczór nad wodą stworzyli dalszy ciąg nocy Kupały. Już wkrótce, jako następni Sobótkę czyli noc świętojańska po nieporęcku będą mogli obejrzeć widzowie w Sierpcu.

 

Utworzona przez Bogusławę Oksza-Klossi grupa teatralna istnieje od trzech lat realizując idee krzewienia kultury ludowej i integracji międzypokoleniowej. Tytuły zrealizowanych przedstawień mówią za siebie: „Herody”, „Pastorałka”, „Miodobranie”, „Gałązka rozmarynu”, „Wianki”. Liczba premier budzi respekt – osiem w ciągu trzech lat. Sukces oparty na ciężkiej pracy i talencie został uhonorowany w 2014 roku podczas ogólnopolskiego przeglądu amatorskiej twórczości artystycznej seniorów „Teraz My” w Warszawie, do którego zgłoszono 182 prezentacje i spektakle teatralne. Przedstawienia  Teatru Obrzędowego „Pastorałka” oraz „Herody” otrzymały dwie równorzędne nagrody za zajęcie trzeciego miejsca w przeglądzie.

/Sch/