Nieporęt. Przełożone głosowanie nad zmianami w oświacie

XXXVI_sesja_RG_Nieporet

Sesja Rady Gminy Nieporęt fot. GP/Sch

Radni Nieporętu uchwalili plan pracy RG w 2017 roku, przyjęli gminną „Strategię rozwiązywania problemów społecznych” do roku 2025, zdecydowali o opracowaniu dwóch kolejnych miejscowych planów zagospodarowania i wprowadzili poprawki do „Programu polityki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji leczniczej mieszkańców”.

Dyskusja o oświacie przełożona

Najbardziej oczekiwana debata i decyzja w sprawie dostosowania do nowego ustroju szkolnego sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę została, na wniosek wójta, wykreślona z porządku obrad sesji. Powodem okazała się potrzeba przeprowadzenia dodatkowych konsultacji z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, gdzie wyłoniła się grupa niezadowolonych z planowanych decyzji. Kontrowersje wzbudził zapis w projekcie uchwały wskazujący jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego dla uczniów klas VII i VIII tej placówki nową szkolę podstawową, która powstanie w miejsce gimnazjum w Stanisławowie. Powód jest prozaiczny – w Józefowie brak miejsca na zorganizowanie tylu klas bez wprowadzenia nauki zmianowej, podczas gdy w sąsiednim Stanisławowie, w nowoczesnym obiekcie, istnieją odpowiednie warunki. Wójt i radni spotkają się z mieszkańcami Józefowa, by przedyskutować możliwe rozwiązania.

To jest dyktat

Ku zaskoczeniu, informacja wójta o przedsięwzięciach zrealizowanych przez urząd między sesjami przekształciła się w emocjonalne, osobiste wystąpienie. Motywem przewodnim była warszawska ustawa metropolitalna. Sławomir M. Mazur, parafrazując słowa ś.p. Andrzeja Leppera o tym, że skończył się Wersal, powiedział między innymi: – Nie wiem, czy demokracja się nie skończyła. Urodziłem się w komunizmie i w komunizmie mogę umrzeć. Doceniając sprawność aktualnie rządzących, widzę realne zagrożenia ze strony tej władzy. Sprzeciw budzi arbitralny sposób decydowania, narzucanie własnych rozwiązań i brak konsultacji oraz dialogu społecznego, nie tylko w kwestii metropolii stołecznej, lecz także wielu innych spraw naszego państwa. To jest dyktat. Jako optymista chcę wierzyć w pozytywny rozwój wydarzeń – mówił.

Co z dofinansowaniem pomp ciepła?

Dzięki pytaniu zadanemu z sali radni dowiedzieli się, że wnioski o dofinansowanie instalacji pomp ciepła z Gminy Nieporęt nie trafiły w terminie do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych i należy liczyć się, że dotrą tam dopiero po rozpisaniu kolejnej tury projektu.

Listy wierszem

Nie obyło się bez elementów tragikomicznych. Obecny na sali były sołtys Beniaminowa wystosował do Rady dwa listy domagające się odpowiedzi na jego korespondencję, przy czym wystąpienia te były napisane wierszem, choć sprawa dotyczy kwestii prozaicznych, budowy wodociągu i odrestaurowania zabytkowego krzyża. Jednak w listach znalazły się też niewybredne słowa na temat adresatów, którzy czując się dotknięci odpowiedzieli równie ostro i zdecydowanie, zwłaszcza radny Jarosław Kawka. Incydent zażegnał przewodniczący Woźniakowski zamykając dyskusję.

Pijany radny przemilczany

Wbrew oczekiwaniom Rada Nieporętu nie odniosła się do opisanego dwa tygodnie temu na naszych łamach zdarzenia drogowego z udziałem jednego ze swoich członków będącego pod wpływem alkoholu. Zainteresowany również nie zabrał głosu na ten temat. Status quo zostało zachowane, pan radny nadal stoi na czele komisji.