Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1010 hpa,

Jutro

21°C
min. 16°C, maks. 24°C
ciśnienie 1008 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.7 µg/m3 (7% normy)Ozon gazowy (O3): 32.37 µg/m3 (27% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 16.9 µg/m3 (8% normy)

Nieporęt. Więcej przestępstw. Policjanci bezwzględni dla piratów drogowych

Komentowanie wyłączone
Goscie_wojt

 

Szefowie Policji w Legionowie i w Nieporęcie, młodszy inspektor Krzysztof Smela i podkomisarz Aneta Wasiluk, byli gośćmi 49. sesji nieporęckiej Rady Gminy w ostatnim dniu listopada. Przybyli, by zaprezentować stan bezpieczeństwa oraz zapoznać się z uwagami przedstawicieli samorządu w tym względzie.

Informacja przedstawicieli policji dotyczyła wyłącznie bieżącej sytuacji lokalnej w okresie od czerwca do października bieżącego roku. Suche dane statystyczne mogą być sygnałem do niepokoju, gdyż w najważniejszych kategoriach zdarzeń, czyli przestępstwach kryminalnych oraz wykroczeniach drogowych nastąpił wzrost ich liczby. Słabym pocieszeniem jest równoczesne zwiększenie wykrywalności.

Analizując przytoczone dane trzeba pamiętać, iż dotyczą one okresu letniego, kiedy do Nieporętu przyjeżdżają dziesiątki tysięcy gości korzystających z turystycznych atrakcji gminy. Ich zachowanie bywa główną przyczyną zakłóceń bezpieczeństwa. Tak było na przykład w odniesieniu do wszystkich dziewięciu ujawnionych sprawców przestępstw narkotykowych, które są najlepszym przykładem występku sezonowego.

 

 

Bezpieczeństwo kierowców i pasażerów

Na drogach przez ostatni rok pogorszyło się, chociaż na tle innych powiatów województwa mazowieckiego wypadamy całkiem nieźle. Środki zaradcze zostały podjęte błyskawicznie. Liczba kontroli drogowych wzrosła z 9,5 tysiąca do 11.426, a ilość kontroli osób pieszych podwoiła się. Przeprowadzono 16 tysięcy sprawdzeń trzeźwości kierujących pojazdami, czyli o jedną trzecią więcej niż w 2016 i ujawniono 216 przypadków prowadzenia po wypiciu alkoholu. Oznacza to, że mniej więcej jeden na stu użytkowników dróg skrajnie lekceważy nasze bezpieczeństwo jako korzystających z tych samych szlaków transportowych.

Bez przebaczenia

Legionowska policja jest bezlitosna dla piratów drogowych przekraczających o ponad 50 km/godz. limit prędkości w terenie zabudowanym. To wykroczenie karane czasowym odebraniem prawa jazdy. Od czerwca do października bieżącego roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa zatrzymali z tego tytułu 300 dokumentów, czyli prawie połowę wszystkich przypadków w województwie mazowieckim. Kierowcy podróżujący ul. Zwycięstwa w Nieporęcie mogliby opowiedzieć niejedną historię na ten temat.

Rzeczywistość

Obiektywnie stan bezpieczeństwa latem tego roku pogorszył się w porównaniu z sytuacją w roku 2016. Stało się tak mimo okresowego wzmocnienia gminnych stróżów prawa i porządku przez posiłki z Wydziałów Prewencji i Patrolowego. Aktywniejsi są dzielnicowi, którzy ponad 90% czasu służby spędzają w terenie, co ma także swój wymiar prewencyjny.

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – prewencja w obecnej postaci nie sprawdza się. Wbrew pozorom jej skuteczność jest wymierna poprzez liczbę zgłoszonych wydarzeń oraz ujawnionych zachowań niepożądanych. Niewątpliwie pewnym usprawiedliwieniem może być sytuacja kadrowa. W garnizonie stołecznym jest 850 nieobsadzonych stanowisk na ogólną ich liczbę 10 tysięcy (czyli 8,5%), w Legionowie i Nieporęcie jest to odpowiednio 16 i 2 wakaty. Jednak nic nie zastąpi stałej, podkreślam stałej, obecności na ulicach patroli pieszych i zmotoryzowanych. A na to policja nie jest przygotowana kadrowo, technicznie i finansowo także.

Rola mieszkańców

Trudno przecenić znaczenie sygnałów przekazywanych przez mieszkańców o wszelkich sytuacjach nadzwyczajnych mających miejsce w najbliższym otoczeniu. Zdarzenia wymagające natychmiastowej interwencji powinny być zgłaszane na numer alarmowy 112. Natomiast informacje o sytuacjach patologicznych, do których dochodzi regularnie w tych samych miejscach, mogą być przekazywane za pośrednictwem Internetu poprzez oznaczenie punktu na mapie zagrożeń, bądź tradycyjnie drogą telefoniczną lub osobiście dzielnicowemu.

Zgłaszanie przez Internet zyskuje na popularności. KP w Legionowie odnotowała blisko 600 potwierdzonych sygnałów od mieszkańców wysłanych poprzez mapę zagrożeń. Każdy może mieć wpływ na stan bezpieczeństwa swojej najbliższej okolicy. Warunek – nie być obojętnym, na to, co się dzieje.

W ramach prewencji ogólnej kontynuowana jest akcja „Zmierzch” mająca na celu zatrzymywanie sprawców na gorącym uczynku. Skuteczność tych działań była już opisywana przez Gazetę Powiatową dzięki zaproszeniu naszego reportera do towarzyszenia patrolom.

Rodzina najważniejsza

Gościom i radnym umknął jeden istotny element bezpieczeństwa społeczności lokalnej będący przedmiotem troski również gminnych służb socjalnych, szkół, parafii i organizacji pozarządowych. Chodzi o przestępstwa wobec rodziny, przemoc domową, nieletnich i młodocianych zagrożonych patologią. GP postara się nadrobić tę lukę i przyjrzy się problemowi w naszym powiecie.

 

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 3

  1. Co za hipokryzja ,wójt Mazur % jako wzorowy obywatel dziękuje Policji.

  2. Popieram poprzednią wypowiedz .

  3. wojt mazur i radny oszczyk pijacy podlozyli bombke pod sad przedvwyborami , ucza przyzowitosci i moralnosci buahhaha