Bezpłatne leki na cukrzycę dla seniorów

cukrzyca

Glukometr, fot. GP (archiwum)

Nowoczesne, długo działające insuliny są bezpłatnie dostępne dla chorych na cukrzycę, którzy ukończyli 75 lat, w ramach programu 75+, który wszedł w życie 1 września.
To znakomita wiadomość dla seniorów chorych na cukrzycę. Mają szansę na leki, które wcześniej z powodu ceny, były dla nich niedostępne.

Insulina jest niezbędna, aby obniżyć poziom glukozy we krwi, który zwiększa się po posiłku. U osób zdrowych insulina jest wydzielana w sposób ciągły, co zapewnia jej równomierny poziom we krwi. W przypadku chorych na cukrzycę wydzielanie insuliny jest zaburzone lub trzustka w ogóle nie jest w stanie jej wytworzyć, przez co niebezpiecznie rośnie poziom glukozy we krwi, szczególnie po spożyciu posiłku.
Niesie to ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, obejmujących takie narządy jak: serce, oczy, nerki oraz układ nerwowy. Ważne, aby poziom insuliny we krwi był na stałym i nie za wysokim poziomie.

 

Z drugiej strony pacjenci powinni unikać epizodów hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu cukru we krwi, poniżej bezpiecznej, określonej normy, co może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Częsta hipoglikemia może być przyczyną zaburzeń poznawczych oraz demencji i jest czynnikiem ryzyka śmierci z powodów sercowo-naczyniowych. Hipoglikemia obniża jakość życia pacjenta, może wprowadzać niepokój, co z pewnością zwiększa uciążliwość choroby.
Dzięki programowi 75+ nowoczesne insuliny długodziałające są dostępne bezpłatnie dla wszystkich seniorów powyżej 75 roku życia we wszystkich refundowanych do tej pory wskazaniach.

Insuliny analogowe w ramach listy 75+ dostępne są:
– w cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od 2 roku życia,
– w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ›=8%,
– w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii,
– w cukrzycy o znanej przyczynie.

Insuliny długodziałające mogą być wypisywane przez lekarzy i uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej wszystkim tym, którzy spełniają kryteria refundacyjne oraz w momencie wypisywania recepty ukończyli 75 lat.
Seniorzy muszą mieć w dokumentacji medycznej informacje od lekarza diabetologa
o dotychczasowej terapii, okresie stosowania terapii, wartości hemoglobiny glikowanej lub informacje na temat nawracających lub ciężkich epizodów hipoglikemii lub hipoglikemii nocnej. Na recepcie musi znaleźć się litera „S” wpisana w pole „kodu uprawnień dodatkowych”, a potrzebny lek musi być na wykazie bezpłatnych leków.
Ewa Milner-Kochańska

Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych