Dzisiaj

23°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

25°C
min. 19°C, maks. 28°C
ciśnienie 1024 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 11.1 µg/m3 (44% normy)Ozon gazowy (O3): 35.46 µg/m3 (30% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 14.8 µg/m3 (7% normy)

Błażej Banasik (.Nowoczesna): Stop przywilejom wybranych grup zawodowych. Rozwijajmy szkoły zawodowe

Komentowanie wyłączone
Blazej_Banasik755x515

Błażej Banasik (fot. arch pryw.)

Kolejnym kandydatem z terenu powiatu legionowskiego, który przesłał odpowiedzi na nasze pytania, jest Błażej Banasik z .Nowoczesnej Ryszarda Petru.  Pan Błażej staruje z 19 miejsca na liście.

Czy polski rząd postępuje słusznie zgadzając się na przyjęcie uchodźców z Syrii? Dlaczego? Na jakich warunkach powinni być oni przyjmowani. Gdzie powinni być umieszczani? W mniejszych miejscowościach takich jak Legionowo czy większych miastach?

Uważam, że polski rząd, Polacy, nie powinni uchylać się przed przyjmowaniem uchodźców. Martwi mnie, że politycy o radykalnych poglądach rozgrzewają w Polakach nastroje przeciwko uchodźcom. Polska przez ostatnie lata pełnymi garściami czerpała korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, dlatego też w momentach kryzysowych, jakim bez wątpienia jest obecna sytuacja imigracyjna, nie możemy odmówić pomocy. Takie rozumowanie jest wg mnie nie do zaakceptowania.

To, co aktualnie powinniśmy wspólnie wypracować, to system rozlokowania uchodźców na terenie kraju. Cieszą mnie liczne informacje z różnych części kraju o gotowości do przyjęcia rodzin oraz zaangażowanie parafii w udzielanie pomocy. Z informacji jakie posiadam, połowa liczby uchodźców, do których przyjęcia zobowiązała się Polska, ma zostać przyjęta przez województwo mazowieckie. Powiat legionowski także zaproponował już miejsca i określił konkretną liczbę miejsc, jaką może zapewnić. Mowa tu o liczbie 350 uchodźców. Powiat legionowski jak wiadomo liczy 100.000 mieszkańców. Głęboko wierzę, że my, mieszkańcy Legionowa,  damy przykład solidarności z uchodźcami.

Jakie poglądy reprezentuje Pan w sprawie relacji Państwo – Kościół? Czy lekcje religii powinny być nadal finansowane z budżetu Państwa. Czy kościół powinien być opodatkowany? Czy konkordat powinien być utrzymany w obecnej formie, czy powinny być w nim wprowadzone zmiany? Jeżeli tak, to co wymaga korekty?

Ograniczenie przywilejów to jeden z podstawowych postulatów .Nowoczesnej. Kościół w Polsce jest niewątpliwie w wielu aspektach uprzywilejowany. W moim przekonaniu jest kilka zapisów w konkordacie wymagających korekty.

Jednym z nich jest właśnie finansowanie lekcji religii w szkołach. Na wynagrodzenia dla katechetów budżet państwa przeznacza rocznie 1,2 mld złotych. Nie jestem przeciwnikiem tego, aby lekcje religii odbywały się w szkołach, ale nie widzę powodów, dla których finansować ma to każdy obywatel.

Kolejnymi przywilejem wynikającym z zapisów konkordatu jest finansowanie z budżetu państwa uczelni katolickich czyli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Budzi też moje zdziwienie zapis o tym, że każda jednostka opieki zdrowotnej i społecznej, zakłady penitencjarne muszą przyjąć i zatrudnić kapłana.

Nie uważam, że mój osąd w sprawie roli kościoła w Polsce, czy poglądy .Nowoczesnej to atak na rolę Kościoła w Polsce. Jestem osobą wierzącą, zawarłem ślub kościelny, mam dwóch synów, których na pewno będę chciał posłać na lekcję religii, ale jestem gorącym zwolennikiem likwidacji przywilejów.  Jestem za państwem świeckim, sprawa wiary to indywidualna sprawa każdego człowieka.

Czy polski system podatkowy wymaga zmian. Jeżeli tak, to jak w jaki sposób?

Polski system podatkowy wymaga zmian. Jest to główny zapis programowy .Nowoczesnej, pod którym ja, jako ekonomista z wykształcenia, podpisuję się obiema rękami. Proponujemy proste i przejrzyste podatki 3X16% PIT, CIT i VAT.

Polskie przedsiębiorstwa, ale także osoby indywidualne, borykają się z problemem skomplikowanych i niejednoznacznych zapisów ustaw podatkowych.  Proponujemy racjonalne uproszczenie tych przepisów. Ujednolicenie stawek, zwłaszcza VAT, ułatwi prowadzenie biznesu oraz ułatwi administrację podatkową oraz doprowadzi do prostszego wykrywania oszustw podatkowych.

Dodatkowo, jeżeli chodzi o wolność gospodarczą, jestem za przywróceniem zasady z początku polskiej transformacji: to co nie jest zabronione, jest dozwolone. Nie może być tak, że urzędy skarbowe w Polsce działają na zasadzie „domniemania winy”, jest to jeden z głównych przykładów tłamszenia rozwoju polskich przedsiębiorców.

Czy jest Pan za obniżeniem wieku emerytalnego? W jakim kierunku powinien ewoluować system emerytalny w Polsce?

Jestem przeciwnikiem obniżania wieku emerytalnego w Polsce. Obecny wiek emerytalny jest wymuszony przez czynniki demograficzne oraz ekonomiczne. Niższy wiek emerytalny to niższe emerytury, a nawoływanie do jego obniżenia jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Dodatkowo jestem za tym, aby powszechny system emerytalny obejmował zawody do tej pory uprzywilejowane. Tak więc, każdy nowo wchodzący na rynek pracy górnik czy rolnik powinien odprowadzać składki emerytalne do ZUS na jednolitych zasadach, tak jak każdy inny obywatel.

Czy polskie górnictwo dalej powinno być dotowane z budżetu Państwa. Czy popiera Pan rozwój Odnawialnych Źródeł Energii? Jeżeli tak to w jakiej formie?

Uważam, że z aktualnego stanu polskiego górnictwa wynika jasno, że nie powinno być ono dalej zarządzane przez Państwo. Prywatyzacja kopalń jest jedyną drogą do ratowania tego sektora gospodarki. Drugą, nie mnie istotną sprawą, jest likwidacja przywilejów górniczych oraz w szczególności związkowych. Skarb Państwa nie powinien dofinansowywać nierentownych kopalń, gdyż są to pieniądze marnotrawione. Kopalnie powinny były być sprywatyzowane już 2-3 lata temu, gdy była na to okazja. Zaniechanie tych reform to ogromny błąd rządów Platformy Obywatelskiej. Gorszą wiadomości jest chyba tylko to, że PiS oraz PSL nadal są za utrzymaniem obecnego stanu.

Polskie górnictwo może być rentowne, przykładem jest Bogdanka czy Silesia, ale musi być właściwie zarządzane.

Kwestia odnawialnych źródeł energii jest bardzo istotna, zwłaszcza że do ich rozwoju obligują nas dyrektywy Unii Europejskiej. Oczywiście koszt inwestycji jest tu wysoki, ale efekt i długotrwałe korzyści bardzo duże. Mam tu na myśli przede wszystkim ochronę środowiska, jak również zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Powinniśmy w tym aspekcie wykazać się myśleniem długofalowym i nie szczędzić pieniędzy na inwestycje w tym zakresie.

Czy na szczeblu administracji samorządowej powinna być wprowadzona kadencyjność  (na stanowiskach prezydentów, burmistrzów, wójtów) i dlaczego?

Jestem przeciwny wprowadzaniu kadencyjności na szczeblu administracji samorządowej. Jestem zdania, że na tym szczeblu państwa obywatele powinni sami decydować, czy dana osoba sprawdza się na swoim stanowisku. Nie można pozbawiać obywateli prawa wyboru skutecznie działających samorządowców.

Czy  w powiecie  legionowskim powinien być szpital? W którym miejscu i w jakiej formie powinien być zorganizowany? Jakie działania zamierzałby Pan podjąć, aby taka placówka w powiecie legionowskim powstała.

Czy w powiecie, w którym mieszka 100 tysięcy ludzi powinien być szpital? Oczywiście, że powinien. Jest to według mnie najbardziej potrzebna inwestycja w naszym mieście. Jeżeli chodzi o kwestię miejsca: ul. Sowińskiego czy ul. Piłsudskiego – uważam, że jest to sprawa drugorzędna. Rozmowy samorządu z NFZ trwają, a ja nie wyobrażam sobie, aby parlamentarzysta z naszego okręgu wyborczego nie wspierał tego przedsięwzięcia.

Jak powinna być organizowana komunikacja w obrębie aglomeracji warszawskiej. Powinniśmy dalej wspierać rozwój kolei? Skąd powinny być finansowane inwestycje?

Uważam, że rozwój połączeń kolejowych w aglomeracji warszawskiej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Legionowo jest tego dobrym przykładem. Nie ma wątpliwości, że wspólna karta miejska, SKM i KM w znacznym stopniu usprawniły komunikację z Warszawą. Dodatkowo w Legionowie trwa budowa dworca wraz z parkingiem. Wszyscy pamiętamy, jak było jeszcze kilka lat temu, gdy brakowało połączeń nocnych czy weekendowych z Warszawą, a wszystko opierało się na komunikacji prywatnej. Obecnie mieszkańcy Legionowa dojeżdżają do centrum Warszawy szybciej niż mieszkańcy Bemowa czy Wilanowa.

Jakie inne działania na rzecz powiatu legionowskiego podejmie Pan, jeżeli zostanie Pan posłem wybranym z naszego okręgu wyborczego?

Jestem bardzo mocno związany z naszym powiatem, mieszkam tu od urodzenia i wiem, że nie ma lepszego miasta niż Legionowo. Wiem też, czego potrzeba, aby nasze miasto stało się jeszcze atrakcyjniejsze i przyjaźniejsze mieszkańcom. Nowoczesna jest za zwiększeniem budżetu partycypacyjnego miast i gmin, bo wierzymy, że to mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebuje ich miasto.

Jak już wcześniej napisałem priorytet to szpital i bez dwóch zdań trzeba zrobić wszystko, aby doprowadzić do jego budowy. Na drugim miejscu jest na pewno poprawa infrastruktury drogowej, czyli główna ulica w powiecie DK-61. Jestem też zwolennikiem powrotu do większego znaczenia edukacji zawodowej. Jestem za rozwojem i budowaniem renomy szkół zawodowych już istniejących w naszym powiecie, takich jak PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie czy ZSZ nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 4

  1. O ile się nie mylę pan kandydat pracuje jako „doradca klienta” bodajże w CA (dawny Lukas). Wnosząc po narzekaniach ludzi tam zatrudnionych nie dziwię się że pragnie zmienić zajęcie.
    forum-bankowe.pl/forum-pracownikow-credit-agricole/opinie-o-pracy-w-credit-agricole-vt5308.htm

  2. niech weźmie ciapatych pod swój dach. Tyle w temacie.

  3. Szanowny kandydat wygląda mi na służalczego w stosunku do swoich przełożonych i poprawny politycznie – to w kwestii przyjęcia tzw. emigrantów, których większość naszego społeczeństwa nie chce. Do Orbana mu daleko, bardzo daleko.

  4. Czy Jarek to twój wujek??