Bóle stawów, czy można im zaradzić?

rehabilitacja-osteoporoza

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthrosis, osteoarthritis) jest niezapalną chorobą stawów, która dotyka około 85% populacji. Jest to choroba przewlekła i nieodwracalna, rozpoczynająca się najczęściej między 40. a 60. rokiem życia.

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach są naturalne, pojawiają się wraz z upływem czasu i zużyciem stawów. Są to procesy prowadzące do zmian w obrębie chrząstki stawowej oraz tkanek okołostawowych. Głównym czynnikiem powodującym rozwój choroby jest nasza cywilizacyjna przypadłość, zwana żartobliwe „foteliozą”, czyli mówiąc wprost, prowadzenie siedzącego trybu życia. Mało używane stawy tak bardzo osłabiają się, że nawet niewielka aktywność fizyczna (żeby nie powiedzieć „sporadyczne wyjście na miasto na zakupy”) może przeciążyć staw i zaostrzyć proces zwyrodnieniowy. U części osób choroba ta przebiega łagodnie, nie powodując żadnych objawów, a o zaistniałym procesie często pacjent dowiaduje się przypadkowo, robiąc z zupełnie innych powodów zdjęcie RTG! Niestety nie wszyscy maja tyle szczęścia i ich choroba zwyrodnieniowa przebiega z bólem i upośledzeniem funkcji stawu.

 

 

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Ból stawów może mieć różny stopień nasilenia. Początkowo pojawia się tylko podczas ruchu w objętym zmianą stawie, a ustępuje w spoczynku. W późniejszym stadium choroby ból jest bardzo silny i często występuje w nocy. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do ograniczenia ruchu w stawie i jego usztywnienia. Obrys stawu zostaje zniekształcony i poszerzony, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej lub zaniku mięśni.

Pierwotna czy wtórna

Chorobę zwyrodnieniową można określić jako pierwotną, gdy nie można znaleźć żadnej konkretnej przyczyny powstawania zmian, lub wtórną, gdy znany jest czynnik powodujący objawy. Należy wtedy odróżnić zwykłe zmiany zwyrodnieniowe od patologicznych, które powstają na skutek występowania niektórych chorób, jak np. RZS, jałowe martwice czy septyczne zapalenie stawów występujące na skutek infekcji.

Terapia choroby zwyrodnieniowej stawów

Jaki rodzaj choroby zwyrodnieniowej by to nie był, pomocna zawsze będzie odpowiednio dobrana fizjoterapia. Pozwala ona w znacznym stopniu zredukować objawy choroby oraz spowolnić proces degeneracji chrząstki stawowej. Aby złagodzić ból i zredukować stan zapalny stosujemy zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak ultradźwięki, laser czy jonoforeza.

Odpowiednie ćwiczenia

Kluczową rolę pełnią ćwiczenia fizyczne, które najlepiej potrafi dobrać tylko fizjoterapeuta, mający na uwadze stan pacjenta, jego zainteresowania i możliwości. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają zachować sprawność i zakres ruchu w stawach oraz zmniejszyć ból. Dodatkowo, regularne ćwiczenia zapobiegają zaostrzeniom choroby w przyszłości. Wzmacniają wszystkie stawy, dzięki czemu codzienna aktywność „zakupowa” nie będzie przeciążała kolejnych stawów.

Specjalnie dla seniorów

W Centrum Dobrej Rehabilitacji z przyjemnością zajmujemy się pacjentami z takimi problemami  Ponieważ choroba dotyka najczęściej seniorów na emeryturze, których nie stać na kosztowną rehabilitację, stworzyliśmy ofertę i propozycję cenową nie do odrzucenia!  Każdy zabieg fizykoterapii kosztuje 5 zł, krioterapia gratis. Ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą: 30 zł w tym jeden zabieg fizykoterapii gratis.

Zapraszamy serdecznie!

Centrum Dobrej Rehabilitacji ul. Zwycięstwa 2, Legionowo. Tel.; 227855676. WWW.dobrarehablitacja.com

mgr fizjoterapii Joanna Bąk

 

 

Ciekawostka:

trzaskanie w stawach jest jednym z objawów i powstaje w wyniku tarcia o siebie nierównych powierzchni stawowych, lecz niekoniecznie wskazuje na chorobę zwyrodnieniową. Charakterystyczny dźwięk często świadczy po prostu o uwolnieniu banieczek gazu z płynu stawowego, do którego może dojść zwykle z powodu luźniejszego połączenia między kośćmi. Dopiero gdy trzaskom towarzyszy ból lub obrzęk, powinno nas to zaniepokoić.