Emerytura – 6 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas wolny

Smiling Senior Woman Painting

fot. bigstockphoto

Wraz z przejściem na emeryturę zastanawiamy się często, jakimi aktywnościami wypełnimy swój dzień. Pożyteczne hobby jest w stanie pomoc nam i tym, którzy nas otaczają, efektywnie i ciekawie spożytkować czas.

Nie zakładajmy nic z góry

To, że gotowanie zazwyczaj było dla nas przykrym obowiązkiem, nie znaczy, że musi nim pozostać. W momencie kiedy nie robimy czegoś, bo jest to od nas wymagane, ale dlatego, że mamy na to ochotę, zmienia się nasze nastawienie. Nie jeden z nas właśnie na emeryturze może odkryć w sobie pasje, o którą nikt wcześniej by go nie podejrzewał. Ważne jest, żeby wszystkiego spróbować i dać sobie szansę, żeby coś polubić. Przedstawione poniżej pomysły na hobby to szeroki wachlarz propozycji spędzania wolnego czasu, w których na pewno znajdziemy dla siebie coś odpowiedniego.

 

Podróżowanie

Nie ma lepszego momentu niż emerytura, żeby zacząć zwiedzać świat. Nic nas nie ogranicza, zazwyczaj mamy stabilną sytuację rodzinną i po prostu wiemy, jakie formy podróżowania są dla nas najlepsze. Podróże to nie zawsze znaczy drogie wakacje. Nawet w naszym rodzimym powiecie znajdują się miejsca, których całe życie nie mieliśmy czasu zobaczyć. Dla tych, którzy jednak marzą o tym, żeby zwiedzić bardziej egzotyczne lokalizacje z pomocą przyjdą biura podróży a nawet wspólnoty kościelne, które organizują ciekawe i tanie pielgrzymki w różne zakątki świata.

Wolontariat

Jeśli zdecydujemy się jakąś część naszego czasu poświecić dla dobra innych ludzi, na pewno sami na tym znacznie skorzystamy. W momencie kiedy będziemy mieć kontakt z ludzkim osamotnieniem albo cierpieniem, na nasze zmartwienia spojrzymy z zupełnie innej perspektywy. Wolontariat otwiera nas również na możliwość poznania innych ludzi w sytuacji podobnej do naszej, a co za tym idzie nawiązania nowych i interesujących przyjaźni. Pamiętajmy również, że podczas kiedy dla nas to głównie forma spędzania wolnego czasu, w czyimś życiu możemy drastycznie zmienić przebieg wypadków, czy zminimalizować ilość cierpienia.

Sztuka i robótki ręczne

Szycie, konstruowanie biżuterii, garncarstwo, wyplatanie koszy, czy malowanie obrazów, to nie tylko dobre metody na zabicie czasu. Wraz z osiągnięciem wprawy w danej dziedzinie możemy nawet zacząć spieniężać nasze wyroby. Nie zapominajmy też, że wykonane ręcznie ozdoby, są teraz najmodniejszym sposobem na drobne podarunki dla przyjaciół czy rodziny.

Muzyka, taniec i teatr

Niezależnie od tego czy sami staniemy na scenie, czy zasiądziemy na widowni, teatr przysporzy nam wielu ciekawych doznań i przyjemności. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie grupy przyjaciół i wyznaczenie sobie cyklu przedstawień do obejrzenia. W grupie zawsze raźniej, a grafik będzie nas zobowiązywał do regularnego ukulturalniania się. Jeśli chodzi o muzykę i taniec, każda ich forma działa na nas relaksująco i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Zajęcia taneczno-muzyczne dla seniorów w naszym powiecie są organizowane w uniwersytecie III wieku jak i w innych gminnych ośrodkach kultury.

Gotowanie

Nie każdy musi się od razu zapisywać na kurs dla profesjonalnych kucharzy, żeby w swojej kuchni stworzyć coś wyjątkowego. Popularne dzisiaj programy kulinarne czy książki o gotowaniu, otwierają przed nami szeroką gamę możliwości. Możemy zacząć od prostych przepisów i powoli przechodzić do tych bardziej zaawansowanych. Jak nabierzemy wprawy, wiedzy i pewności siebie, będziemy mogli zachwycić naszych gości i członków rodziny, coraz to bardziej wymyślnymi daniami.

Nauczanie

Czymkolwiek nie zajmowaliśmy się przed przejściem na emeryturę, najprawdopodobniej nie wywietrzało nam to z głowy w dniu jej rozpoczęcia. Nasza wiedza i życiowe doświadczenie mogą bardzo pomóc młodszemu pokoleniu. Swoimi umiejętnościami możemy się podzielić z innymi jako wolontariusze, albo cały czas mogą one dla nas stanowić źródło dochodu. Udzielanie różnego rodzaju korepetycji to świetna alternatywa dla emerytów.