Jabłonna. Ciąg dalszy walki o ścieżki rowerowe. Wrześniowy termin nieaktualny

sciezka-rowerowa-kolejowa

Ścieżka rowerowa przy ulicy Kolejowej w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

 

Mimo usilnych zapewnień ze strony wójta i urzędników, że Jabłonna do końca września będzie miała gotowe projekty ścieżek rowerowych i wymagane pozwolenia na realizację inwestycji, nie udało się. Urząd nadal pracuje, by zdążyć, tym razem do końca listopada.
Nie widząc szans, by gmina Jabłonna dotrzymała terminów wynikających z umowy o finansowanie budowy sieci ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, lider projektu, czyli miasto Legionowo, postarał się zawalczyć o więcej czasu na spełnienie wymogów.

Kolejne dwa miesiące

Kiedy rozmawialiśmy z wiceprezydentem Legionowa Markiem Pawlakiem, po tym jak Jabłonna zrezygnowała z wykonania 6 km ścieżek rowerowych, poinformował nas, że zaniepokojony sytuacją będzie starał się wywalczyć przesunięcie terminu przygotowania projektów i uzyskania pozwoleń. Najwyraźniej był w tych działaniach skuteczny, bo terminem nie jest już koniec września, ale 30 listopada br. To kolejne dwa miesiące na dopięcie formalności. Czy to wystarczy? – Gmina Jabłonna zadeklarowała gotowość wszystkich dokumentów na dzień 30 listopada 2017 r. – informuje Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM Legionowo.

A oni swoje

Jeszcze ciekawsze informacje podaje UG Jabłonna. Okazuje się, że wszystko idzie zgodnie z planem i część inwestycji wcale nie wypada z realizacji, a jedynie zostanie wykonana w drugim etapie. – Ze względu na zmiany w projekcie dotyczącym budowy, przebudowy oraz wytyczenia wydzielonych dróg dla rowerów na odcinku od skrzyżowania ulicy Modlińskiej z Zegrzyńską w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego oraz wzdłuż ulicy Chotomowskiej wraz z pozostałą częścią Chotomowa, budowa ścieżek rowerowych w gminie Jabłonna będzie przebiegała w dwóch etapach. Zmiany w projekcie to efekt problemów związanych z przejmowaniem gruntów, opiniami Starostwa Powiatowego dotyczącego przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Chotomowskiej i Partyzantów oraz stanowiska MZDW w Warszawie dotyczącego wybudowania wyizolowanej ścieżki rowerowej w pasie drogowym – informuje Michał Smoliński, kierownik referatu marketingu i komunikacji społecznej. Problem polega na tym, że nikt nic nie mówił, że projekt ten można dzielić na etapy. – W ramach realizowanego wspólnego projektu nie ma przewidzianych etapów realizacji – potwierdza Tamara Mytkowska. Najwyraźniej jednak w UG Jabłonna ma inne informacje na ten temat.

 

Zawsze można zmienić plan

Okazuje się, że ustalenia w umowie zawartej z Mazowiecką Jednostką Wdrażającą nie muszą obowiązywać wszystkich. Szkoda tylko, że jedna gmina sprawia, że inni drżą o realizację projektu. Tak wygląda plan inwestycji na terenie gminy Jabłonna przedstawiony przez UG.

W pierwszym etapie w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstanie:

– Ścieżka rowerowa od granicy Warszawy do Urzędu Gminy – przebieg ul. Modlińską. Posiadamy już projekt i pozwolenie na budowę, a w przyszłym tygodniu planujemy ogłosić przetarg.

– Ścieżka rowerowa od Urzędu Gminy do Legionowa – przebieg ulicą Zegrzyńską. W najbliższym czasie będziemy dysponować dokumentacją gotową do zgłoszenia.

– Odcinek – Skierdy do Nowego Dworu Mazowieckiego oraz ul. Strużańska– kończymy projekt. Wykonanie tego odcinka zaplanowane jest również w I etapie

W drugim II etapie planujemy budowę następujących odcinków:

– Odcinek od Urzędu Gminy do ul. Golfowej w Rajszewie – przebieg trasy wzdłuż drogi wojewódzkiej. Planowane wykonanie inwestycji będzie miało miejsce w II etapie.

– Chotomowska – Partyzantów. Wykonanie tego odcinka zaplanowane jest w II etapie budowy ścieżek rowerowych w gminie Jabłonna.

– Połączenie osiedli znajdujących się po drugiej stronie obwodnicy Jabłonny z fragmentem ścieżek rowerowych wykonanych w Jabłonnie w ramach pierwszego etapu.
Jak się okazuje Mazowiecka Jednostka Wdrażająca nie wie nic o kłopotach ze strony gminy Jabłonna. Powodem nie jest trzymanie tego w tajemnicy a sposób raportowania, jaki jest wymagany od lidera projektu. – W celach sprawozdawczych Beneficjent składa do MJWPU Wniosek sprawozdawczy w trybie półrocznym, w terminie do 10 dnia miesiąca po upływie półrocza, również w przypadku, gdy Beneficjent nie poniósł w okresie rozliczeniowym wydatków na realizację Projektu. Beneficjent, zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie, dostarczył sprawozdanie z postępu realizacji projektu. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych otrzymała taki dokument obejmujący okres od 2016-01-01 do 2017-06-30, w którym Gmina Miejska Legionowo nie wykazała problemów związanych z zadaniami realizowanymi przez partnera Gminę Jabłonna. Chcemy również poinformować, że Gmina Miejska Legionowo otrzymała zgodę Zarządu Województwa Mazowieckiego na przesunięcie terminu realizacji projektu zgodnie z terminem regulaminowym do dnia 30.11.2018 r. – informuje Edyta Al-Tawil z wydziału informacji i szkoleń beneficjentów. Wynika z tego, że kolejne sprawozdanie musi być przekazane do 10 stycznia 2018 r. Jeśli Do tej pory gmina Jabłonna da radę nadrobić wszystkie opóźnienia, to raport przedstawiony przez Legionowo może być pozytywny. Tylko co z tymi odcinkami, które mają być wykonane w II etapie, o którym Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych nic nie wie?