Dzisiaj

20°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

26°C
min. 17°C, maks. 28°C
ciśnienie 1021 hpa,

Jak wybrać klimatyzator i kiedy to zrobić?

Komentowanie wyłączone
Wall air conditioner

Największym problemem jest dobór odpowiedniego klimatyzatora. I o ile ostateczną decyzję warto przedyskutować z fachowcem, to pierwszą selekcję możemy przeprowadzić sami. Jak to zrobić? Oto kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę:

1. Jaki klimatyzator wybrać?

Na rynku istnieją trzy rodzaje klimatyzatorów przeznaczonych do pomieszczeń. Pierwszy z nich, najbardziej prosty, to klimatyzator przenośny. Ma on w zasadzie więcej wad niż zalet. Jest dość głośny, zajmuje trochę miejsca, należy zapewnić mu ujście ciepłego powietrza na zewnątrz np. przez uchylone okno.

Najbardziej popularnym rodzajem klimatyzatora jest ten typu split. Jest to duet składający się z jednostki wewnętrznej (klimatyzatora wieszanego na ścianie) oraz agregatu zewnętrznego (który należy umieścić na balkonie, dachu lub elewacji). Splity montowane są na stałe, wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej i odprowadzenia skroplin. Są bardziej wydajne niż te przenośne, dużo od nich cichsze i posiadają szereg dodatkowych przydatnych funkcji.

Rozszerzonym wariantem powyższego urządzenia jest klimatyzacja typu multisplit, co jak sama nazwa wskazuje daje możliwość montażu więcej niż jednej jednostki wewnętrznej przy użyciu tylko jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki rozwiązaniu multisplit możemy rozprowadzić instalację do sześciu klimatyzatorów bez oszpecania elewacji dodatkowymi agregatami zewnętrznymi.

2. Jak obliczyć jego wydajność (moc chłodniczą)?

Najważniejszą cechą przy wyborze klimatyzatora jest jego wydajność, a inaczej mówiąc moc chłodnicza. Aby wybrać tę, która będzie wystarczająca dla naszego wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych takich jak liczba okien, usytuowanie względem stron świata, liczba osób przebywających w pomieszczeniu itd. Na nasze potrzeby i pierwszy przesiew ofert można przyjąć, proste równanie: 0,1 kW na 1 m2 pomieszczenia, które chcemy ochłodzić (a nie całego mieszkania). Jeśli więc salon ma powierzchnię 25m2, to klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW będzie odpowiedni.

Uwaga! Moc chłodnicza to nie to samo co moc elektryczna, więc przeglądając specyfikę modeli nie pomyl tych dwóch wartości.

To, na co warto zwrócić jeszcze uwagę wybierając klimatyzator, to tajemniczo brzmiące skróty COP i EER. O co chodzi? Obie te wartości określają skuteczność urządzenia i dość znacząco wpływają na rachunki za prąd. Wartość EER mówi o tym, ile kW mocy elektrycznej (prądu) zużyje klimatyzator, aby wyprodukować 1 kW mocy chłodniczej (wartość COP mówi o tym samym, ale w odniesieniu do mocy grzewczej, bo niektóre klimatyzatory mogą również dogrzewać pomieszczenie). Dla przykładu: przy wartości EER równej „4”, klimatyzator pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii chłodniczej. Za pracę klimatyzatora o niższym współczynniku EER zapłacimy odpowiednio więcej, ponieważ jeśli EER będzie wynosić „2”, to z 1 kW energii elektrycznej wytworzy jedynie 2 kW energii chłodniczej. A więc im więcej tym lepiej. Wybierając klimatyzator zwróć uwagę na te o wysokim współczynniku EER i COP. Ideałem jest EER równe 6.

3. Klimatyzacja – fanaberia czy realna potrzeba?

O zalety posiadania klimatyzacji w mieszkaniu wystarczy zapytać kogoś, kto przez dwa długie i gorące letnie popołudnia musiał przesiedzieć w domu. Jednak niższa nawet o dziesięć stopni niż na zewnątrz temperatura w mieszkaniu to nie jedyne zalety klimatyzacji w mieszkaniu. Również fakt, że klimatyzator osusza powietrze, może mieć lepszy wpływ na nasze samopoczucie. Najbardziej męczące jest ciepłe i wilgotne jak przed letnią burzą powietrze. Dzięki klimatyzatorowi powietrze w domu będzie zawsze na odpowiednim poziomie wilgotności.

Największą obawą osób decydujących się na klimatyzację w domu jest jej wpływ na zachorowalność mieszkańców. Wiadomo, że zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem a tym co na zewnątrz może powodować infekcje. Dlatego zaleca się, aby temperatura w pokoju dziecka nie była niższa niż 5 stopni, a w pozostałych pomieszczeniach niż 8 stopni, w stosunku do temperatury na zewnątrz. Ponadto ważne, aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na przebywające w pokoju osoby. Najlepszy wariant to nastawienie skrzydełek klimatyzatora w kierunku sufitu, tak aby schłodzone powietrze opadając zdążyło wymieszać się z cieplejszym.

Przydatną funkcją jest również czujnik ruchu, który aktywuje klimatyzator kiedy w pomieszczeniu znajdują się domownicy, więc wysokie rachunki za prąd nie będą nam straszne. Również możliwość cichej pracy jest fajną opcją, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli używać klimatyzacji w sypialni podczas snu.

Ostatnią obawą przed zakupem klimatyzatora może być jego realna konieczność posiadania. Mogłoby się wydawać, że na dwa, trzy ciepłe miesiące w roku nie opłaca się inwestować kilku tysięcy złotych. Jednak niewiele osób wie, że funkcjonalność klimatyzacji może być o wiele dłuższa. Nowoczesne urządzenia posiadają również funkcję grzania na zasadzie pompy ciepła. Efektywność takiej funkcji jest wyższa niż w przypadku chłodzenia. Dzięki temu można używać klimatyzatora do ogrzania pomieszczeń podczas tygodni przejściowych między latem a zimą, a także wtedy kiedy sierpniowe wieczory okażą się trochę za chłodne. To sprawia, że taka inwestycja nie jest bezproduktywną fanaberią, ale realną poprawą komfortu życia dla wszystkich.

Ile kosztuje montaż i eksploatacja klimatyzacji w mieszkaniu?

Jeśli interesuje Cię schłodzenie jednego pomieszczenia (np. salonu), to musisz przygotować się na wydatek około 1300- 2500 zł za zakup klimatyzatora typu split (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna). Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w mieszkaniu będą dwa urządzenia (np. dodatkowo w sypialni). Wtedy możesz zdecydować się na dwa osobne splity w kwocie około 2800zł lub w wersji multisplit (np. do dalszej rozbudowy lub ze względu na małą ilość miejsca na agregat zewnętrzny), za który zapłacisz około 5600 zł. Montaż, który powierzysz specjalistom, to dodatkowy wydatek około 1000 zł, ale w tej cenie masz zapewnione wykonanie bruzd, połączeń, instalacji klimatyzatora i napełnienie go freonem.

Posiadając klimatyzator należy wziąć pod uwagę również koszty eksploatacyjne. Wizyta miłych panów konserwatorów raz w roku to koszt około 70 – 150zł. Natomiast dopłata do prądu w sezonie największej aktywności klimatyzatora to 30 – 60 zł miesięcznie. To mniej niż cztery mrożone latte.
Życzymy miłego chłodu w upalne letnie dni

Specjaliści ds. klimatyzacji z GRODNO S.A.
Artykuł powstał przy współudziale www.PROSTYPLAN.pl

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 1

  1. jestem duzym przeciwnikiem klimatyzacji, która źle wpływa na nasze zdrowie, zamiast niej lepiej postawic na markizy do okien np marki fakro, ktore blokuja dostep promieni uv i nagrzewania mieszkania