Dzisiaj

16°C
ciśnienie 1014 hpa,

Jutro

11°C
min. 11°C, maks. 16°C
ciśnienie 1014 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 4.4 µg/m3 (18% normy)Ozon gazowy (O3): 74.3 µg/m3 (62% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 8.5 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 2.1 µg/m3 (1% normy)

Kupujemy gotowy garaż z drewna

gazetapowiatowa.pl 1

Gdy projekt naszego domu nie obejmuje garażu, wówczas możemy postawić oddzielną konstrukcję na działce: garaż murowany, blaszany, lub z desek.

Garaże z drewna

Najszybciej i najtaniej buduje się garaże drewniane: w najprostszej postaci, możemy kupić gotową konstrukcję w jednym ze sklepów – wówczas ekipa montażowa dowiezie nam wszystko i zamontuje na działce. Koszt takiego przedsięwzięcia może zamknąć się w 10 tys zł, jeśli mówimy o porządnym garażu dla jednego samochodu. Koszty zwiększają się wraz ze zwiększeniem stopnia skomplikowania konstrukcji (szczególnie dachu) oraz w zależności od tego, czy jest to garaż z dodatkowym ociepleniem i drzwiami garażowymi z tworzywa innego niż drewno.

Drewno jako budulec jest bardzo wdzięczne: łatwo poddaje się obróbce, zachowuje dobre właściwości termoizolacyjne, bardzo dobrze komponuje się z ogrodową zielenią. Problemem może być względna nietrwałość drewna – szczególnie, gdy porównamy je do betonu i stali, jednak te wątpliwości są zwykle szybko rozwiewane już po dokonaniu pierwszego rekonesansu po sklepach.

Nowoczesny garaż z drewna świerkowego. Fot. Ogrodosfera

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do impregnowanych ciśnieniowo, profesjonalnie sezonowanych desek, które dodatkowo można okresowo wzmacniać bardzo skutecznymi środkami dostępnymi od ręki. Dlatego, nie powinniśmy obawiać się drewna samego w sobie. Praktyka pokazuje też, że nie ma potrzeby inwestowania w garaż drewniany wykonany z desek tropikalnych. W zupełności wystarczą deski z drewna krajowego, z gatunków iglastych porastających południe naszego kraju: świerk lub sosna są optymalnym wyborem.

Garaż drewniany: z pozwoleniem na budowę, czy bez?

Zanim pójdziemy w jednym z wybranych kierunków, powinnismy dokładnie prześledzić, jak w naszej gminie wyglądają przepisy pozwalające na legalnie zbudowanie obiektu budowlanego na działce. Garaże są kwalifikowane jako wolnostojące budynki gospodarcze. Jeśli ich powierzchnia ma mniej niż 35 m², wówczas zamiaru budowy nie trzeba zgłaszać do Urzędu Gminy ani do Starostwa Powiatowego (pod warunkiem, że ilość takich obiektów, a zaliczają się do nich także altanki, domki narzędziowe, oranżerie z fundamentami nie przekracza wynosi nie więcej niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki). Gdy garaż ma powierzchnię większą niż wspomniane 35 m², wówczas potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Garaż o powierzchni podłoża: 4 x 6 m. Garaże tej wielkości nie wymagają ubiegania się o pozwolenie na budowę. Fot. Ogrodosfera

Oceniając wielkość potrzebnego garażu weźmy przede wszystkim pod uwagę to, ile i jakiego rodzaju auta będziemy w nim trzymać. Dotyczy to ni tylko ilości samochodów, ale także ich wysokości. Samochody dostawcze lub modele terenowe mają często niestandardowe wymiary.

Garaż drewniany, przeznaczony na dwa stanowiska. Fot. Ogrodosfera

Jaki garaż wybrać?

Garaże wolnostojące należy rozpatrywać głównie pod kątem wielkości konstrukcji oraz rodzaju materiałów budulcowych. Określając wielkość garażu, koniecznie weźmy pod uwagę nie tylko wielkość aua, które będzie w nim garażowane (a wraz z nim wolną przestrzeń przylegającą), ale także to, czy chcielibyśmy mieć w garażu też nieco miejsca na magazynowanie mebli ogrodowych, przechowywanie kosiarek, rowerów, czy na przykład wózków dla dzieci. Dodatkowo, garaż może być dobrym miejscem do urządzenia w nim kąta do majsterkowania.

Gdy oprócz garażu potrzebujemy również miejsca do majsterkowania lub magazynu do przechowywania, warto skusić się na garaż z komórką. Na zdjęciu powyżej widzimy estetyczny model skonstruowany z desek świerkowych o grubości 1,9 cm (łączone metodą pióro-wpust). Całość pokryta jest odeskowanym dachem, pokrytym papą. Fot. Ogrodosfera

Czasami problem braku dodatkowego miejsca jest rozwiązywany poprzez tworzenie dodatkowych przybudówek do głównej konstrukcji budynku. Poniżej mamy jednak kolejną odsłonę osłony na samochód – tym razem w postaci wiaty – do której dobudowano komórkę do przechowywania. Jak widać, całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie:

Fot. Ogrodosfera

Jakie podłoże pod garaż drewniany?

Możliwości mamy kilka: wykonanie wylewki betonowej, wyłożenie podłoża płytami chodnikowymi lub kostką brukową, tudzież zrobienie utwardzonej posypki ze żwiru. Jedno jest pewne: dla drewnianej konstrukcji garażu nie powinniśmy w żadnym wypadku zostawiać żywego podłoża z ziemi. Nie należy też zostawiać desek bez podbudowy jako podłoże – to również jest ten rodzaj podłoża, który spija wilgoć z ziemi i doprowadza do dekonstrukcji ścian całej budowli.

Tutaj mamy obiekt zbudowany w całości z drewna, usadowiony na przygotowanym podłożu (wylewce betonowej). fot. OGrodo

 

Wybieramy najładniejszy garaż

Na końcu pamiętajmy: bardzo ważna jest estetyka! Mimo że główna funkcja garażu to ochrona samochodu przed wiatrem, mrozem, deszczem, wilgocią i palącym słońcem oraz igliwiem spadającym z drewna, to jednak warto sprawić, aby garaż był też ładny. Poniżej znajduje się wyjątkowo atrakcyjny wizualnie model. Jednocześnie, solidny dach i częściowe zakrycie ścian sprawiają, że jest to miejsce dobrze chroniące auto przed zgubnym działaniem warunków atmosferycznych.

Fot. Ogrodosfera

 

Drzwi i okna w garażu

Drzwi i okna w garażach to bardzo istotne elementy: wpływają na estetykę całego budynku, a także na komfort użytkowania jego pomieszczeń. Mimo że wydaje nam się, że w garażu jesteśmy tylko przez chwilę, bezpośrednio przed i po wyjściu z auta, to jest to złudne wrażenie. W rzeczywistości posiadanie dobrze doświetlonego światłem dziennym garażu, a także garażu dobrze wentylowanego jest bardzo istotne. Nie może być to pomieszczenie zawilgocone, ciemne, o przykrym zapachu  – nie tylko będzie nam psuło samopoczucie, ale przy dłuższym garażowaniu auta może także odbić się negatywnie na stanie pojazdu. Okna w garażu mogą być wykonane z przezroczystych płyt pleksi, z paneli poliwęglanowych, ze zwykłego szkła lub szkła akrylowego. Wszystkie te sposoby na przeszklenie są dobre, o ile okna będą profesjonalnie osadzone w otworze okiennym. To samo dotyczy drzwi: nawet najlepsze drzwi nie będą spełniały dobrze swoich funkcji, jeśli przez nieodpowiednie osadzenie ich w ościeżnicy spowodujemy znacznie utraty ciepła z garażu i przedostawanie się wilgoci do środka.

Garaż drewniany z solidnym orynnowaniem, chroniącym drewnianą konstrukcję garażu przed zalaniem. Ściany garażu zbudowane są z desek o grubości 1,8 cm, na słupach o przekroju 10 cm. zobacz więcej zdjęć garażu drewnianego!

Dodatkowo, zapraszamy do obejrzenia poniżej, jak niektóre modele garaży drewnianych prezentują się „na żywo”:

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 2

  1. Ja kiedyś natrafiłem na ciekawą promocję na narzędzia do obróbki drewna (a że trochę się w zegary bawię) i kupiłem w RG Narzędzia. Razem z wysyłką drogo nie było i tak zrobiłem sobie elegancką altankę narzędziową w ogrodzie. Garażu nie zrobię, mam murowany, ale drewno to doskonały surowiec na tego typu projekty. Pozdrawiam i życzę sukcesów budowniczych 🙂

  2. Genialna sprawa, nie dosc, ze piekne wykonanie to jeszcze jaka skutecznosc 🙂
    Sam musze pomyslec o jakims porzadnym garazu, a wiosna juz tuz tuz to bedzie mozna rozpoczac prace na swiezym powietrzu. Za to w zaleznosci od dzielnicy w jakiej mieszkacie warto tez zainstalowac sobie odpowiedni system alarmowy. Konsalnet proponuje wiele ciekawych, zgodnych z biegiem technologicznym rozwiazan, dzieki czemu na ich stronie mozecie znalezc wszelkie rozwiazania na zabezpieczenie swojego garazu.

Dodaj komentarz