Dzisiaj

23°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

25°C
min. 19°C, maks. 28°C
ciśnienie 1024 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 11.1 µg/m3 (44% normy)Ozon gazowy (O3): 35.46 µg/m3 (30% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 14.8 µg/m3 (7% normy)

Magdalena Piwnikiewicz (KORWiN): Edukacja najważniejsza. Metropolia szansą dla legionowian

Komentowanie wyłączone
m_piwnikiewicz

Magdalena Piwnikiewicz (fot. arch. pryw.)

Dzisiaj prezentujemy wywiad z następnym kandydatem do Sejmu z terenu powiatu legionowskiego. Magdalena Piwnikiewicz jest doktorantką literaturoznawstwa i prezesem legionowskiego oddziału Partii KORWiN. Do parlamentu startuje z 5 miejsca na liście. 

Czy polski rząd postępuje słusznie zgadzając się na przyjęcie uchodźców z Syrii? Dlaczego? Na jakich warunkach powinni być oni przyjmowani. Gdzie powinni być umieszczani? W mniejszych miejscowościach, takich jak Legionowo, czy w większych miastach?

Zacznijmy od tego, że polski rząd zgodził się na coś zupełnie innego niż przyjęcie „uchodźców z Syrii”. Ma zamiar przyjąć do Polski wielkie tłumy ludzi, którym nie wystarcza to, że znaleźli się z dala od wojny. W większości nawet się z nią nie zetknęli. Domagają się natomiast jednego – chcą dostać się do bogatych krajów Zachodu i jeśli trafią do Polski to tylko pod przymusem. Nie mam nic przeciwko obcokrajowcom, którzy chcą uczciwie, na takich samych zasadach jak Polacy pracować w naszym kraju, sprzeciwiam się jednak ostro przyjmowaniu nielegalnych imigrantów zarobkowych, którzy prą do europejskiego Eldorado.

Jakie poglądy reprezentuje Pani w sprawie relacji Państwo – Kościół? Czy lekcje religii powinny być nadal finansowane z budżetu Państwa. Czy kościół powinien być opodatkowany? Czy konkordat powinien być utrzymany w obecnej formie, czy powinny być w nim wprowadzone zmiany? Jeżeli tak, to co wymaga korekty?

Jestem chrześcijanką i to dosyć mocno zaangażowaną w życie Kościoła, lecz uważam, że nauczanie religii powinno zostać przeniesione ze szkół do świątyń. Dlaczego? Myślę, że przyniosłoby to duży pożytek wierzącym, bo religia przestałaby się kojarzyć ze szkolną ławką i nieciekawym obowiązkiem. Moim skromnym zdaniem należałoby też zmienić nieco program tych zajęć, postawić na ewangelizację, nie katechezę. Żyjemy w trudnych czasach dla wierzących i obecnie dużo ważniejsze jest pomóc dzieciom i młodym ludziom zbudować osobistą relację z Bogiem niż wyuczyć je regułek z katechizmu. Finansować ten nowy rodzaj lekcji religii powinien oczywiście Kościół ze swoich zasobów i rodzice wyłącznie tych dzieci, które z nich korzystają.
Bawią mnie natomiast krzykacze, którzy nawołują do tego, by opodatkować Kościół. Kościół już jest opodatkowany. Każdy kapłan jest płatnikiem podatku zryczałtowanego i ponadto, jeśli jest zatrudniony na etacie, normalnie płaci podatek dochodowy. To, co bym ewentualnie zmieniła, to ustalenie wysokości wspomnianego podatku zryczałtowanego na podstawie jedynie tych mieszkańców terytorium parafii, którzy deklarują się jako realni „usługobiorcy”. Obecnie księża płacą podatek od wszystkich, co niesprawiedliwe pomniejsza wynagrodzenie za ich posługę.

Czy polski system podatkowy wymaga zmian. Jeżeli tak, to jak w jaki sposób?

Polskie prawo podatkowe wymaga wyrzucenia do kosza i napisania jeszcze raz. Jest po prostu zbyt skomplikowane, o czym przekonał się każdy, kto miał wątpliwą przyjemność się z nim zetknąć. W nowym systemie najważniejszą korzystną zmianą byłaby obniżka podatku VAT do minimalnej wysokości 15% (to wymóg unijny) i likwidacja podatku dochodowego. Zaowocowałoby to spadkiem cen, zanikiem bezrobocia i zahamowaniem emigracji z Polski młodych ludzi zakładających biznesy za granicą.

Czy jest Pani za obniżeniem wieku emerytalnego? W jakim kierunku powinien ewoluować system emerytalny w Polsce?

Umów należy dotrzymywać. Wobec tych, z którymi państwo zawarło umowę emerytalną na dawnych zasadach, powinny one zostać przywrócone. W jaki jednak sposób uporać się z brakiem funduszy na ich wypłacanie? Podoba mi się propozycja Janusza Korwin-Mikkego, by zlikwidować przymus ubezpieczeń i w jego miejsce wprowadzić na okres przejściowy coś w rodzaju spłaty długu po PRL i III RP. Po kilku latach zrównoważylibyśmy budżet i każdy chętny mógłby prywatnie się ubezpieczyć, a związany z tym profit trafiłby wyłącznie do jego kieszeni.

Czy polskie górnictwo dalej powinno być dotowane z budżetu Państwa. Czy popiera Pani rozwój Odnawialnych Źródeł Energii? Jeżeli tak to w jakiej formie?

Nie powinno. Polskie kopalnie pod zwierzchnictwem państwowym upadają, a w rękach prywatnych wspaniale prosperują. To dowód na to, że górnictwo jest dochodową branżą, należy ją tylko odciąć od wszelkich patologii, które zawsze pojawiają się na „państwówce”.
Natomiast Odnawialne Źródła Energii z pewnością powinny być rozwijane, ale wyłącznie tam, gdzie korzystne są także dla gospodarki, nie tylko dla środowiska.

Czy na szczeblu administracji samorządowej powinna być wprowadzona kadencyjność (na stanowiskach prezydentów, burmistrzów, wójtów) i dlaczego?

Nie, jeśli ktoś dobrze rządzi, powinien mieć możliwość robić to jak najdłużej. Jeżeli rządzi źle, mądrzy obywatele prędzej czy później odwołają go demokratycznie ze stanowiska. Gorzej, jeśli społeczeństwo jest zmanipulowane przez lokalne media, które nie informują o niewygodnych dla samorządowców faktach – np. zadłużeniu miasta lub gminy. Wówczas mimo to uważam, że lepiej, by ludzie wypili piwo, które sami sobie naważyli, niż byśmy prawnie zablokowali możliwość przedłużenia władzy dobrym samorządowcom.

Czy w powiecie legionowskim powinien być szpital? W którym miejscu i w jakiej formie powinien być zorganizowany? Jakie działania zamierzałby Pani podjąć, aby taka placówka w powiecie legionowskim powstała.

Jeśli NFZ zgodzi się podpisać kontrakt i znajdziemy prywatnego inwestora – dlaczego nie. Liczba ludności w naszym powiecie dynamicznie wzrasta i coraz bardziej potrzebujemy własnego szpitala. Nie zgadzam się jednak na zaciąganie przez władze jakichkolwiek kredytów w tym celu.

Jak powinna być organizowana komunikacja w obrębie aglomeracji warszawskiej. Powinniśmy dalej wspierać rozwój kolei? Skąd powinny być finansowane inwestycje?

Dobra komunikacja to taka, która spełnia oczekiwania pasażerów i jest opłacalna z punktu widzenia miasta. Oczywistym jest, że jeśli chodzi o połączenie z Warszawą, to najefektywniejsze są trasy kolejowe. Nie wszędzie da się jednak dojechać pociągiem, dlatego transportu autobusowego nie możemy traktować po macoszemu, lecz jako istotne wsparcie dla kolei. Stale rosnące ceny biletów zniechęcają jednak sporą część mieszkańców, dlatego istotne jest opracowanie modelu, w którym ceny te obniżą się. Dużą szansę stanowi w tym zakresie utworzenie metropolii warszawskiej, która może dodatkowo wpłynąć na zmniejszenie ponoszonych przez gminy kosztów. Póki co niestety z roku na rok dokładamy do transportu coraz więcej.

Jakie inne działania na rzecz powiatu legionowskiego podejmie Pani, jeżeli zostanie Pani posłem wybranym z naszego okręgu wyborczego?

Jako posłanka będę uczestniczyła w obradach nad przyszłością całego państwa. Decyzje ogólnokrajowe dotykają jednak przecież naszego powiatu, więc głosując za obniżeniem podatków, sprawię, że w portfelach legionowian pojawi się więcej pieniędzy i będą mogli więcej kupić – a to z kolei napędzi lokalne przedsiębiorstwa.

Będę także silnie angażować się w promocję bonu edukacyjnego na terenie naszego powiatu i prowadzić ze szkołami rozmowy na temat ich korzyści wypływających z jego wprowadzenia. Jeśli chcą Państwo więcej dowiedzieć się na temat tego projektu, zachęcam do kontaktu mailowego (magdalena.piwnikiewicz@gmail.com) i odwiedzania mojej strony na facebooku (fb.com/magdalena.piwnikiewicz). Problem spadającego w Polsce poziomu edukacji, szczególnie leży mi na sercu. Wiem, że przyszłość Polski zaczyna się w szkołach i dlatego chcę poświęcić się zawodowo właśnie nauczaniu.

Popierasz Magdalenę Piwnikiewicz? Zagłosuj na nią w naszym plebiscycie wyślij SMS pod nr 71601 o treści GP.SEJM.12  (koszt SMS-a 1,23 PLN brutto)

Lista pozostałych kandydatów biorących udział w plebiscycie znajduje się TUTAJ

Przypominamy także, że głosować można za pomocą kuponów drukowanych w Gazecie Powiatowej. W tym wydaniu kupon numer dwa. Przypominamy, że jeden kupon to aż 5 głosów w plebiscycie.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 10

 1. Zaskakująco rozsądne poglądy jak na partię z której ta pani startuje. Będę musiał się zastanowić nad swoim głosem.

 2. Mądre, konkretne i możliwe do zrealizowania pomysły na Polskę! Magdalena Piwnikiewicz reprezentuje partię KORWIN, która w mediach jest przemilczana, albo ostro krytykowana. Po wypowiedzi Pani Piwnikiewicz widzę, że partia KORWIN ma zdrowe, proste, wolnościowe poglądy na nasze codzienne życie.

 3. Temat nauczania religii:
  Pani Magdo, czy ma Pani dzieci ? Obecnie przy wielu obowiązkach rodzice praktycznie po lekcjach rozwożą dzieci na różne zajęcia. Są niczym taksówkarze. Szczególnie w okolicy Legionowa. Ale nawet gdyby Kościół był 2 ulice dalej – czy puści Pani swoje dzieci w zimę, przy np. -15, kiedy zmierzch zapada ok. 16:00 ?
  Co z ich bezpieczeństwem? Pytam jak najbardziej poważnie, niebezpieczeństwo może czaić się ze strony innych osób czy też grasujących w naszym powiecie dzików?

  Może zamiast tego skupić się nad tematem finansowania nauczania religii z budżetu?

  Odnośnie polskiego górnictwa, proszę poczytać:
  //niezalezna.pl/65449-kto-dzialal-na-szkode-kompanii-weglowej-wygaszanie-polski-1989-2015-szokujace-ustalenia
  //www.express.olsztyn.pl/artykuly/cale-polskie-gornictwo-ma-przejac-niemiecki-kapital
  Może warto ograniczyć koszty aby Państwo czerpało zyski z naszych zasobów naturalnych ??

  Pozdrawiam,
  Jerzy Calinski
  Kukiz 15 m.14

  • Panie Jerzy,
   jestem przekonana, że rodzice we współpracy z parafią daliby radę ustalić dogodny termin do zorganizowania lekcji z uwzględnieniem również bezpiecznego transportu. Sama uczęszczałam na takie kościelne lekcje religii w formie spotkań oazowych i zawsze nasz powrót z wieczornych zajęć był otoczony przez kapłanów dużą troską. 🙂
   Jestem zwolenniczką wprowadzenia do szkół bonu edukacyjnego, który przygotowałby nas do stopniowego przedstawienia się na model prywatny. Zaś w prywatnych szkołach to rodzice decydują o tym, jaki jest program nauczania i czy życzą sobie finansowania z płaconego czynszu lekcji religii, czy nie. Wtedy problem dotacji z budżetu państwa znika i nawet koncepcja przeniesienia nauczania do świątyń przestaje być potrzebna.

   Proszę wskazać państwową kopalnię, która przynosi Polsce zyski. To z pewnością wpłynęłoby na mój punkt widzenia.

  • Jest Pani „przekonana” 🙂
   Ja nie mieszkam w wielkiej miejscowości i widzę jak rodzicom jest cieżko pogodzić dojazdy. I to mówię o rodzinie gdzie jest mama i tata. A co z osobami samotnie wychowujacymi dzieci?
   Dlatego nie opierałbym się na przekonaniu a na realiach: i wielkich miejscowości i tych mniejszych. A jeśli jest szansa, że jakaś rodzina może nie mieć możlwiości aby tak dowozić, powiedzmy będzie 10-20% takich rodzin? To dzieciaki nie będą miały szansy uczęszczania albo właśnie będą ryzykować swoje bezpieczeństwo.
   Liczę, że to Pani i KORWIN jeszcze przemyśli 🙂
   Co do kopalni:
   Zacytuje Pani pierwsze zdanie z artykułu: „Okazuje się, że gdy w „2014 r. cena węgla spadła, i tak była około 50 proc. wyższa niż w 2003 r., kiedy przychody akurat powołanej do życia Kompanii Węglowej znacznie przekraczały jej koszty i spółka była na plusie mimo tych niskich cen.”
   Dlatego Pani pytanie jest moim zdaniem lekko chybione: skoro obecnie w zarządach zasiadają ludzie wskazani przez Partie i których celem jest szkodzenie i zaniżanie wartości kopalń poprzez właśnie ogromne wydatki, to nie znajdzie Pani żadnej, która przynosi dochód. Ale w 2003 zanim zaczęto działać na szkodę kopalnie przynosiły zyski – czy to jest dobry argument ? Trzeba upublicznić ile te osoby zarabiają i na co kopalnie wydają pieniądze ! A potem tę całą sitwę wywalić i powołać zarząd, np. w otwartej i jawnej rekrutacji. Wtedy dajmy im np. 3 lata i zobaczymy czy zaczną przynosić dochód, zgoda ? 🙂
   Pozdrawiam,
   Jerzy

 4. Korwin ma wiele niebezpiecznych poglądów, nawet jeśli zgadzam się z częścia Pani postulatów, uważam że przedstawiciele tej partii nie powinni zasiadać w parlamencie.

 5. Nic nowego, w tej partii większość osób ma tak rozsądne poglądy. Trzeba myśleć samodzielnie, czerpać obiektywne informacje z internetu a nie z reżimowych stacji telewizyjnych.
  Media potrafią nawet najbardziej rozsądnego człowieka przedstawić jako oszołoma.

 6. Niebezpieczne poglądy to mają ludzie, którzy sprawują władze w Polsce od 89 roku.

 7. Jeżeli Pani Anna boi się niebezpiecznych pogladów partii „Korwin”, to znaczy, że czerpie informacje z „jedynie słusznych” mediów prorządowych, których specjalnością jest wyrywanie z kontekstów słów przedstawicieli tej partii . Warto znaleźć np. w internecie program partii, pełne wypowiedzi jej członków. Teraz, jak partia „Korwin ma spore poparcie w sondażach, media przyjmują politykę przemilczania, udawania, że partia nie istnieje.

 8. czystej wody populizm, bez najmniejszego ekonomicznego podparcia. Poglądy społeczne – czysta ksenofobia, nieledwie zakamuflowana gładkimi zdaniami. Poglądy gospodarcze – poziom przedszkola.