Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna zostanie w przychodni na górce?

przychodnia-legionowo

Przychodnia na górce, fot. GP/kf (archiwum)

 

Z jeszcze nieprawomocnie rozstrzygniętego konkursu na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną (NiŚOZ) świadczoną na terenie powiatu legionowskiego wynika, że tego rodzaju pomoc udzielana będzie pacjentom w przychodni „ na górce”. Do walki o 5-letni kontrakt na ten rodzaj usług medycznych stanęła także Klinika Mediq.

Przychodnia „na górce” kontra Klinika Mediq

NFZ w zeszły piątek (15 września br.) rozstrzygnął konkurs na NiŚOZ świadczoną w powiecie legionowskim. Rozstrzygnięcie jest jeszcze nieprawomocne. Ośrodki medyczne, które do 4 września br. złożyły swoje oferty cenowe, mogą jeszcze w ciągu 7 dni, czyli do najbliższego piątku (22 września br.), odwołać się od takiego rozstrzygnięcia do szefa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (MOW NFZ). Z opublikowanej na stronach internetowych MOW NFZ informacji wynika, iż przedmiotowy konkurs wygrał mieszczący się przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” (NZOZ „Legionowo”), czyli dotychczas świadcząca tego rodzaju usługi legionowska przychodnia na górce. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że jej jedynym rywalem w tym konkursie była Klinika Mediq. – O wyborze placówki realizującej NiŚOZ na terenie powiatu legionowskiego decydowały głównie kwalifikacje i warunki udzielania świadczeń medycznych – mówi Andrzej Troszyński rzecznik prasowy MOW NFZ.

 

 

Im więcej potrzeb, tym więcej lekarzy

Jeśli Klinika Mediq w przewidzianym terminie nie odwoła się od powyższego rozstrzygnięcia – i tym samym nie zmieni jego głównej sentencji – od 1 października br. usługi dostępne w ramach NiŚOZ będą realizowane tam gdzie do tej pory, czyli w NZOZ „Legionowo”. Mało tego, pojawia się bardzo realna szansa, że zamiast obecnych 2, będzie tam leczyć 3, a nawet i więcej lekarzy. O liczebności kadry lekarskiej na tego typu dyżurach, w ramach zapewnionego w kontrakcie z NFZ finansowania, decydować będzie szefostwo placówki świadczącej tego typu usługi. W przypadku liczącego blisko 117 tysięcy mieszkańców powiatu legionowskiego było się o co bić. Wartość 5-letniego kontraktu na tego typu usługi mogła opiewać na łączną kwotę znacznie przekraczającą 10 mln zł. Przychodnia, która już „prawomocnie” wygra ten konkurs, musiała jednak zaproponować utrzymanie NiŚOZ za cenę nie wyższą, jak nieco ponad 170 tys. zł miesięcznie. Za powyższą kwotę miesięcznego ryczałtu, przychodnia realizująca NiŚOZ na terenie powiatu legionowskiego będzie mogła dopasowywać liczebność kadry lekarskiej do zaistniałych potrzeb. Oznacza to, że w sezonie wzmożonych zachorowań, czy też w weekendy i w święta, kiedy to z NiŚOZ korzysta więcej pacjentów, w przychodni realizującej tego typu pomoc dyżurować będzie mogło 3, a nawet i więcej lekarzy. Pieniądze zaoszczędzone w miesiącach, w których z NiŚOZ zazwyczaj korzysta mniej pacjentów i nie są wówczas potrzebne dodatkowe etaty lekarskie, będą mogły zostać wydane w miesiącach, w których to zapotrzebowanie jest znacznie większe.