Nowe zasady przyznawania karty parkingowej dla niepełnosprawnych

PARKING 3-MAJA_10

fot. Archiwum GP

Jesteś osobą niepełnosprawną? Masz znacznie ograniczone możliwości poruszania się? Poznaj aktualne zasady przyznawania karty parkingowej obowiązujące od 1 lipca 2014r.

Aktualnie osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności, wydanym przed 30.06.2014r., mogą na jego podstawie uzyskać kartę parkingową bez konieczności ponownej oceny stanu zdrowia wyłącznie przy ustalonym znacznym stopniu niepełnosprawności, ze wskazaną w orzeczeniu przyczyną niepełnosprawności, oznaczoną za pomocą symboli: „04-O”, „O5-R” lub „10-N” (a więc wyłącznie osoby ze stwierdzonym schorzeniem narządu wzroku, upośledzeniem narządu ruchu lub ze schorzeniami neurologicznymi). Osoby te muszą posiadać w orzeczeniu wskazanie o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów dotychczasowych.

Pozostałe osoby – a więc te, legitymujące się innym niż opisane powyżej orzeczenie lub osoby nieposiadające jeszcze orzeczenia o niepełnosprawności – będą mogły starać się o przyznanie karty parkingowej na podstawie orzeczenia niepełnosprawności (w przypadku dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia) lub stopniu niepełnosprawności (osoby, które ukończyły 16 rok życia), które jest wydawane na podstawie oceny stanu zdrowia i z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2014r. kartę parkingową będą mogły otrzymać (niezależnie od przyznanego symbolu i przyczyny niepełnosprawności) osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych, mające znacznie ograniczone możliwości w zakresie poruszania się. Osoby te powinny posiadać pozytywnie zaopiniowane wskazanie o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku oznaczenia w orzeczeniu przyczyny niepełnosprawności za pomocą symboli: „04-O” (choroby narządu wzroku), „05-R” (upośledzenia narządu ruchu) lub „10-N” (choroby neurologiczna) i jednocześnie w przypadku ustalenia, że występują znacznie ograniczone możliwości w zakresie poruszania, potwierdzone na formularzu oceny stanu zdrowia pozytywnym zaopiniowaniem wskazania o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.

Aktualnie karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat. Karta parkingowa będzie mogła być wydana także placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, w sytuacji posiadania przez placówkę samochodu do przewozu takich osób. W karcie wpisany będzie numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej placówki. Karta dla placówki wydawana będzie na 3 lata. Karty parkingowe wydaje przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności zgodnie z miejscem zamieszkania lub pobytu osoby niepełnosprawnej.

Kara za bezprawne posługiwanie się kartą parkingową wynosi 2 tys. zł. Od 2016r. planowane jest  ewidencjonowane kart parkingowych w centralnej ewidencji – części Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Szczegółowych informacji w powyższym zakresie udzielają odpowiednie według miejsca zamieszkania lub pobytu Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, funkcjonujące w poszczególnych województwach.

 

adw. Alicja Lichoń

Kancelaria Radców Prawnych Ćwik i Partnerzy Sp. P.

www.cwik-partnerzy.pl