Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 16°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.2 µg/m3 (5% normy)Ozon gazowy (O3): 59.1 µg/m3 (49% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 9.2 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 12.5 µg/m3 (6% normy)

Powiat. 31 procent maturzystów z powiatu legionowskiego nie zdało matury. Poprawki w sierpniu

matury

Maturzyści, fot. GP (archiwum)

Blisko 32 procent tegorocznych maturzystów z terenu powiatu legionowskiego nie zdało matury – tak wynika ze wstępnych informacji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Warszawie. Statystyka może jeszcze ulec zmianie z uwagi na zaplanowane pod koniec sierpnia br. egzaminy poprawkowe. 

Licea i technika działające na terenie powiatu legionowskiego analizują obecnie te wstępne wyniki tegorocznych matur oraz zbierają pisemne oświadczenia od uczniów, którzy jeszcze w sierpniu br. mogą poprawić swoje egzaminy. – Dokumenty te absolwenci muszą złożyć nie później niż do 10 lipca – informuje warszawska OKE, dodając zarazem, że w tym roku pisemne poprawki przeprowadzone zostaną 21 sierpnia, a ustne w dniach 21 i 22 sierpnia. Obecnie nie wiemy, jak poszły tegoroczne matury w poszczególnych szkołach w powiecie legionowskim. Informacje te będą dostępne we wrześniu. Wówczas przyjdzie też czas na szczegółowe analizy i wyciągniecie wniosków.

 

 

Niechlubne wyniki w powiecie legionowskim

Warszawska OKE wstępnie oceniła zdawalność tegorocznych matur we wszystkich 41 powiatach administracyjnie podlegających pod województwo mazowieckie. Okazuje się, że miejsce, które zajął powiat legionowski w tym wstępnym rankingu jest bardzo niskie. Wskaźnik zdawalności matur w naszym powiecie wyniósł 68,3 procenta i był taki sam jak w powiecie ostrowskim. Gorzej od nas wypadły tylko powiaty ostrołęcki (40,6 procent), grójecki (61,2 procent) i płocki (63,9 procent).

W technikach większość nie zdała

Do egzaminów dojrzałości we wszystkich szkołach działających na terenie powiatu legionowskiego przystąpiło w tym roku łącznie 439 uczniów, z czego 139 nie zdało (ponad 31%). Spośród 369 licealistów matury nie zdało 98 osób (26%), a spośród 70 wychowanków techników nie zdało aż 41 uczniów (59%).

 

Szansa na poprawkę

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 (ZSO nr 2) przy ulicy Królowej Jadwigi w Legionowie znane są już wyniki tegorocznych matur. – Do matury w maju 2018r. przystąpiły 72 osoby. Egzamin maturalny zdały 53 osoby. Egzaminu maturalnego nie zdały 4 osoby. W sierpniu do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej może przystąpić 15 osób – podsumowuje Ewa Wiechowicz, wicedyrektorka tego liceum.

Wojewódzkie statystyki

Podczas gdy w powiecie legionowskim zdawalność matur wyniosła w tym roku 68,3 proc., w całym województwie mazowieckim wskaźnik ten wyniósł 82,5 procent. Po sierpniowych egzaminach poprawkowych wskaźnik ten może się jeszcze poprawić. Bowiem 4,65 tysiąca uczniów (12,9 procent) może w sierpniu przystąpić do poprawek i w efekcie zdać tegoroczne egzaminy dojrzałości. Sierpniowych szans na naukową rehabilitację na pewno nie będzie miało aż 1,68 tysiąca uczniów na całym Mazowszu. To 5 procent tegorocznych maturzystów.