Powiat. Smog truje Warszawę. W czwartek bezpłatne autobusy, SKM i KM

735-nieporęt-ztm

Autobus linii 735 (fot. ZTM)

Ze względu na wysokie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu władze Warszawy podjęły decyzję o wprowadzeniu jutro bezpłatnej komunikacji. To pierwsza tego typu akcja realizowana przez stolicę. 

Według wielu źródeł jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Wśród lokalizacji o największym zanieczyszczeniu powietrza niestety bryluje aglomeracja warszawska. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje na czwartek, 15 grudnia, w godzinach popołudniowych i wieczornych pogorszenie jakości powietrza. Aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, warszawski ratusz podjął decyzję, że jutro wszystkie środki komunikacji zbiorowej będą dostępne za darmo. – Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

 

Winna także pogoda

Według WIOŚ szkodliwe substancje w atmosferze będą się kumulowały z powodu szczególnie niekorzystnych warunków atmosferycznych: spadek temperatury, niska prędkość wiatru. – Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. – apeluje WIOŚ. Władze Warszawy proszą także o powstrzymanie się od palenia w kominkach.

KM, SKM, „L”

Co ważne darmowe przejazdy obowiązują także w II strefie biletowej, na połączeniach kolejowych (SKM) oraz liniach dowozowych „L”. Bezpłatne przejazdy w przypadku autobusów będą obowiązywały tylko w przypadku linii dziennych. Linii N63 już nie. Pieniędzy za przewozy nie będą jutro pobierały także Koleje Mazowieckie.