Ustawa metropolitalna zatwierdzona. Co oznacza dla mieszkańców powiatu?

The palace of culture - Warsaw, Poland - Travel photography

j0sh (www.pixael.com) / Foter / CC BY

Ustawa metropolitalna została w ostatnim czasie przyjęta przez Sejm, teraz czeka na podpis prezydenta. Dokument zakłada utworzenie aglomeracji, której głównym celem byłaby wspólna organizacja komunikacji. Co Ustawa oznacza dla mieszkańców powiatu legionowskiego? 

Na ostatnim posiedzeniu Sejm odrzucił poprawki Senatu dotyczące Ustawy i przyjął ją w wypracowanym wcześniej przez lokalne samorządy kształcie. Ustawa metropolitalna zakłada możliwość stworzenia tzw. powiatów metropolitalnych czyli aglomeracji obejmujących minimum 500 tys. mieszkańców. Tworzone byłyby decyzją rządu – z jego inicjatywy lub samorządów, za zgodą minimum 70% gmin i 50% powiatów, które wchodziłyby w jej skład. Ich głównym celem byłaby wspólna organizacja transportu publicznego na terenie utworzonej aglomeracji. W skład tej warszawskiej, poza stolicą, wchodziłoby jeszcze 9 podwarszawskich powiatów, w tym również powiat legionowski.

 – Ustawa metropolitalna uchwalona w brzmieniu uzgodnionym z samorządami! To zintegrowana komunikacja i wspólny bilet dla wszystkich mieszkańców aglomeracji, to mniej samochodów na drogach. Dla samorządów to wspólne zarządzanie komunikacją, według przejrzystych reguł z dofinansowaniem budżetowym w wysokości 5% pit płaconego przez mieszkańców. To ważne uzupełnienie reformy samorządowej. – komentował po uchwaleniu ustawy wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec.

Utworzony związek mógłby przejąć niektóre funkcje samorządowe dotyczące m.in. działań w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru czy publicznego transportu zbiorowego. Ustawa pozwala także na współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich oraz promocję utworzonego związku. Organami związku będą zgromadzenie oraz zarząd. Zgromadzenie to organ stanowiący i kontrolny, w jego skład będzie wchodziło po dwóch delegatów z każdych gmin i powiatów, które należą do związku. Organem wykonawczym będzie zaś zarząd. Jego członkami nie mogą być czynni samorządowcy.

Wspólny bilet dla mieszkańców aglomeracji

Podstawowym celem ustawy ma być organizacja transportu publicznego, na czym skorzystają również mieszkańcy powiatu legionowskiego. Wiele osób, które podróżują np. do pracy w Warszawie płaci za bilet aby dojechać do stolicy, później jeszcze za bilet w mieście. Utworzenie aglomeracji i jednego organizatora transportu stworzyłoby jeden wspólny bilet na terenie całej aglomeracji, według szacunków ceny biletów dla mieszkańców naszego powiatu mogłyby wtedy spaść nawet o 50%.  Pozwoliłoby to także na rozszerzenie oferty SKM o dalsze trasy, pociągi nie dojeżdżałyby jak do tej pory jedynie do gmin, które zgadzałyby się na jej współfinansowanie. Możliwe byłoby również rozszerzenie obowiązywania biletów np. na pociągi Kolei Mazowieckich. Dzięki ustawie łatwiejsze ma być także utworzenie dodatkowych dojazdowych linii autobusowych.

Finansowanie aglomeracji

Istotną kwestią dotyczącą uchwalonej niedawno Ustawy Metropolitalnej jest także finansowanie tego przedsięwzięcia, które będzie uzależnione od poziomu podatku PIT w danej gminie. Utworzony powiat metropolitalny będzie finansowany z dwóch źródeł. Są to składki płacone przez samorządy w wysokości 4% wpływów z podatku PIT, aglomeracja otrzymywałaby również 5% wpływów z podatku PIT, jaki płacą mieszkańcy danego regionu.

Prezydent podpisze ustawę

Prezydent ma teraz 30 dni na podpisanie ustawy, jeśli to zrobi wejdzie ona w życie już na początku przyszłego roku. Biorąc jednak pod uwagę wielkość przedsięwzięcia należy się spodziewać tego, że pierwsze związki będą powstawać od stycznia 2017 roku.