Zabraknie lekarzy w karetkach? Nowy plan działania ratownictwa medycznego na Mazowszu

karetka-pogotowia_03

Karetka pogotowia, fot. GP (archiwum)

– W karetce pogotowia stacjonującej w Serocku nie będzie lekarza – tak zakładają mazowieccy urzędnicy, którzy zaktualizowali ostatnio projekt planu działania Państwowego Ratownictwa Medycznego na Mazowszu. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć minister zdrowia.

Karetka karetce nierówna?

Obecnie na terenie powiatu legionowskiego stacjonują 4 karetki. Załogi ratunkowe wyczekujące w Legionowie i w Serocku są specjalistycznymi zespołami ratownictwa medycznego. Oznacza to, że w ich szeregach pracują lekarze. Pozostałe 2 karetki swoje bazy mają w Jabłonnie i w Zegrzu. Są to jednak tylko podstawowe zespoły z ratownikami medycznymi. Zdarza się, że do nagłych i zagrażających życiu i zdrowiu stanów przyjeżdżają także zespoły ratownictwa medycznego stacjonujące w stolicy. Część wieliszewian korzysta zaś z pomocy medycznej udzielanej przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w Nowym Dworze Mazowieckim.

 

Samorządowcy konsultują zmiany

Zaplanowane zmiany przewidują, że na pokładach karetek stacjonujących w Serocku, na Białołęce i Muranowie oraz w Markach od 1 października br. zabraknie lekarzy, zostaną sami ratownicy. Zaktualizowany w sierpniu br. projekt zazwyczaj 3-letniego planu działania Państwowego Ratownictwa Medycznego na Mazowszu jest obecnie konsultowany z samorządami, w tym z powiatem legionowskim. Po konsultacjach, przyjdzie czas na zaakceptowanie dokumentu przez wojewodę mazowieckiego, zaś następnie przez ministra. Przewiduje się, że niniejszy dokument – po zaakceptowaniu ewentualnych poprawek samorządowych – zacznie obowiązywać od 1 października br.

W Serocku zostaną ratownicy medyczni

O ile powyższe zmiany wejdą w życie w niezmienionym w międzyczasie kształcie, począwszy od października br. w powiecie legionowskim będziemy mieli 3 podstawowe i 1 specjalistyczną załogę ratownictwa medycznego. Zabraknie też lekarzy pracujących na pokładach kilku stołecznych i podwarszawskich specjalistycznych karetek. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że lekarz pracujący w obsługującym niektórych wieliszewian specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego stacjonującym w Nowym Dworze Mazowieckim, w dalszym ciągu będzie miał pracę. Tam nie przewidziano wyżej opisanych przekształceń.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 11

  1. No zaraz, jak jest więcej lekarzy i karetek to mamy większe szanse na pomoc… A jak się likwiduje pomoc medyczną to dostęp jest gorszy… To o co tu chodzi, nasz rząd chce nam zrobić gorzej? Gdzie tu prawo i „Sprawiedliwość”?

  2. Wolałbym trafić na zespół podstawowy z ratownikami niż na zespół specjalistyczny z lekarzem. Prawda jest taka, że samo posiadanie tytułu doktora lub lekarza nie sprawia, że się nadaje do zespołu ratownictwa. Wg mnie tylko 20-30% lekarzy pogotowia nadaje się do tej roboty, reszta to leśne dziadki którzy powinni mieć swoje gabinety lekarskie albo już dawno na emeryturze. Niestety większość ludzi nie wie, że ratownik jest wykształcony w kierunku ratowania życia i zdrowia tylko myślą, że to tacy sanitariusze od pchania wózka. Wiele krajów na system ratownictwa tylko z ratownikami i to nawet z mniejszymi uprawnieniami niż my. Zaufajmy im i nie dźwońmy do biegunek, bóli głowy i skręcenia kostek (bo nie od tego oni
    i są a jak ktoś ma zdanie przeciwne to jest ignorantem) to i bez lekarza sobie poradzą.

  3. prawda jest taka, że większość ratowników medycznych jest lepiej przygotowana do swoich dzialań, niż dyplomowani lekarze medycyny. Jedyna słaba część tej układanki, to skandalicznie niskie zarobki ratowników oraz ich przeciążenie robotą. Doceńcie ratowników, jak możecie – pomóżcie albo choć nie utrudniajcie im roboty.

  4. Nikt nie napiszę prawdy, że zmiany te są podyktowane z powodu braku chętnych lekarzy do pracy w karetkach. Ż drugiej strony jeżeli w ambulanasie ma jeździć lekarz inny niż medycyny ratunkowej to lepiej, żeby jeździli tam sami ratownicy ! Nie mówi się też o tym, że nawet bardzo dobry lekarz w karetce ma ograniczone możliwości praktycznie do minimum swojej wiedzy, która posiadają właśnie ratownicy czy pielęgniarki. Dobry lekarz bardziej przydatny jest w szpitalnym oddziale ratunkowej gdzie może swoją wiedzą j doświadczenie szybko i trafnie leczyć chorych. Co do wyjazdów sami lekarze przyznaja że w przeciągu roku to może raz był niezbędny więc może jednak jest to dobre rozwiązanie na tyle aby na 10 karetkę z ratonwikami przypadła jedna z lekarze, który przyjedzie im ten jeden raz na pomoc ale niech to będzie lekarz, że tak powiem konkretny bo jak ma mi na pomoc przyjechać ginekolog z całym szacunkiem dobry będzie do porodu ale nie do zatrzymania krążenia u dziecka..

  5. Też bym wolał aby przyjechali do mnie ratownicy. To oni wciąż aktualizuja swoja wiedzę i doszkalają się. Zaangażowanie i empatia do pacjenta na wysokim poziomie. Wiem, bo doświadczyłam pomocy z ich strony. A lekarz w karetce to „wstanie pani” ” a podejdzie ” ” a po co wzywa karetke”. Podejście rodem z PRLu. Jest kilku wykwalifikowanych ale reszta.. no właśnie. Także dobry pomysł z tą zamiana!
    Widzieliście kto przy wypadkach głównie dziala?? Ratownicy! Lekarz w spodnicy i na obcasie, albo z dlugopisem siedzi i się przygląda.

  6. W specjalistycznych ZRM obecnie według ustawy pracują lekarze systemu tj.lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizującego się w dziedzinie medycyny ratunkowej. Do dnia 31 grudnia 2020 r. lekarzem systemu może być lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, lub pediatrii.

    • hahaha według ustawy a nie rzeczywiście. Poza tym czasami w eskach jeżdżą sami ratownicy z powodu braku obsady lekarzami.

      • Panie Tomku może u niektórych są braki, ale nie wszędzie.

  7. A skąd autor ma takie informacje?? Jakieś źródło??

  8. Dobry pomysł, zlikwidować S , dać P bo są lepsze !!

  9. Prawda jest taka ze lekarz w karetce potrzebny jest aby stwierdzić zgon jak dla mnie to lepsi są ratownicy medyczni a zamiast lekarzy powinni powołać koronera do stwierdzania zgonu

Dodaj komentarz