Zmarła Ligia Urniaż-Grabowska – była wiceprezydent Legionowa

Ligia-Urniaż-Grabowska

fot. Wikipedia

 

W wieku 80 lat w zeszły czwartek (23 listopada br.) zmarła Ligia Urniaż-Grabowska, lekarka i działaczka opozycji w czasach PRL. Uroczystości pogrzebowe byłej wiceprezydent Legionowa i senator odbędą się w najbliższą środę (29 listopada br.) w kościele p.w. WNMP w Chotomowie.

Pogrzeb legendy „Solidarności” w środę

Msza święta żałobna w intencji zmarłej w zeszły czwartek (23 listopada br.) Ligii Urniaż-Grabowskiej zostanie odprawiona w środę, 29 listopada br. o godzinie 12 w kościele p.w. WNMP w Chotomowie. Po mszy świętej ceremonia pogrzebowa odbędzie się na miejscowym cmentarzu, przy grobie rodzinnym.

 

 

Leczyła legionowian i nowodworzan

80-letnia Ligia Urniaż-Grabowska była zasłużoną działaczką opozycji w czasach PRL, należała do NSZZ „Solidarność” i współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Ligia Urniaż-Grabowska zawodowo związana była z powiatami legionowskim i nowodworskim. Pracowała bowiem w tutejszych przychodniach jako lekarka. Tak w Legionowie, jak i w ościennym Nowym Dworze Mazowieckim, począwszy od 1980r. współtworzyła struktury „Solidarności”. W 1997r. pełniła funkcję wiceprezydent Legionowa. W odbywających się w tym samym roku wyborach do krajowego parlamentu, z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (AWS), ale z terenu województwa skierniewickiego, otrzymała mandat senatora.

Zasłużona działaczka opozycji w czasach PRL

W listopadzie 1981r. Ligia Urniaż-Grabowska została pobita przez tzw. nieznanych sprawców. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywała się w stolicy, potem w czerwcu 1982r. aresztowano ją, a następnie wraz z jej córką internowano w Darłówku. Działaczkę wypuszczono z więzienia dopiero po pół roku. Wtedy to właśnie nawiązała ścisłą współpracę z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom i w ramach tej współpracy opiekowała się m.in. Barbarą Sadowską po zabójstwie jej syna Grzegorza Przemyka. Ligia Urniaż-Grabowska była też obserwatorem toruńskiego procesu zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Ligia Urniaż-Grabowska była odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Była też honorową obywatelką łódzkich Brzezin.