Serock. Badania archeologiczne w Zegrzu. Znaleziska są jeszcze starsze niż myślano

zegrze-cmentarz-wykopaliska_08

Wykopaliska w Zegrzu (fot. GP/kg)

W poprzednich wydaniach naszego tygodnika kilkukrotnie pisaliśmy już o odnalezieniu starego cmentarza podczas prac przy budowie osiedla mieszkaniowego w Zegrzu. Okazuje się, że znaleziska, które już wydobyto, są znacznie starsze niż się początkowo spodziewano, a prace archeologiczne mogą potrwać jeszcze dłuższy czas.
Okazuje się, że wstrzymana z powodu tych odkryć inwestycja będzie jeszcze musiała poczekać na dalszą realizację. Początkowo była mowa tylko o szczątkach ze starego cmentarza i pojedynczych starszych znaleziskach. W miarę postępu prac okazuje się jednak, że w ręce archeologów trafiają coraz ciekawsze przedmioty. – Do dnia udzielenia niniejszej informacji w trakcie badań odkryto: liczne szczątki ludzkie – zarówno szkielety zachowane w układzie anatomicznym, jak i kości zalegające w warstwie przemieszanej; fragmenty trumien, liczne fragmenty naczyń glinianych datowane na okres rzymski, średniowiecze oraz nowożytność; nieliczne przedmioty metalowe, szklany paciorek – informuje Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy konserwatora zabytków.

 

 

Jak długo mogą potrwać jeszcze prace? Tego dokładnie nie wiadomo, można zaryzykować stwierdzenie, że do wyczerpania zapasów poszukiwanych przedmiotów. – Badania będą kontynuowane w obrębie otworzonego wykopu do osiągnięcia tzw. calca, czyli naturalnych warstw ziemi – jałowych pod względem zawartości substancji zabytkowej. Przedmiotowe badania mając także na celu pełne wydobycie szczątków ludzkich w obrębie otwartego wykopu – dodaje Agnieszka Żukowska. Badania prowadzone są na podstawie decyzji MWKZ nr 861/2017 z dnia 06.07.2017 r. zmienionej decyzją 979/2017 z dnia 31.07.2017 r. zmiana dotyczyła wydłużenia terminu zakończenia prac z 31 lipca na 31 sierpnia. Czy będą kolejne tego typu zmiany, w tej chwili nie wiadomo.