Łącznościowcy z Oddziału Zegrze działają już rok

ŚZPŻŁ 10 - Kopia

6 grudnia 2013 r. mija rok od powstania Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Duży, a jednocześnie najmłodszy stażem i wiekiem członków oddział Związku, aktywnie włączył się w życie powiatu legionowskiego i innych powiatów w okolicach Warszawy.

Istniejący od 1992 r. Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności skupia w swoich szeregach byłych oraz obecnych żołnierzy wojsk łączności i informatyki, a także inne osoby, którym są bliskie tradycje wojskowej łączności. Celem działalności ŚZPŻŁ jest między innymi kultywowanie tradycji łączności. Związek ma obecnie ponad dwustu członków skupionych w 6 oddziałach w całej Polsce oraz członków zagranicznych. Stowarzyszenie rozszerza swoją działalność i rozrasta się, czego dowodem jest powstanie Oddziału Zegrze liczącego obecnie już 56 członków.

Pierwszy rok istnienia zegrzyńskiego Oddziału był okresem bardzo aktywnego działania. Poza wewnętrzną działalnością związkową członkowie Oddziału współpracowali ze społecznością lokalną. W pierwszej połowie 2013 r. brali udział w 21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jadwisinie, III Wiosennych Spotkaniach z Wojskiem w Wyszkowie i charytatywnej akcji „Motoserce – Motocykliści Dzieciom” organizowanej w Parku Bródnowskim w Warszawie. W czerwcu 2013 r. zostali jednym z głównych organizatorów Dnia Dziecka w Jadwisinie, a w sierpniu dotarli z akcją promocyjną nawet do Węgrowa. We wrześniu po raz pierwszy trafili do Legionowa. Na zaproszenie grupy rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli udział w imprezie charytatywnej „Społecznie dla Wiktorii”. Członków Oddziału Zegrze można było także spotkać na uroczystościach patriotycznych i podczas akcji honorowego krwiodawstwa, gdyż duża część członków jest honorowymi dawcami krwi.

Kolejny rok działalności zapowiada się równie intensywnie. Plany są ambitne, a siła jaka drzemie w 30- i 40-latkach, którzy przeważają w Oddziale, olbrzymia. Działalność ŚZPŻŁ upowszechnia wiedzę o wojskach łączności i informatyki oraz buduje pozytywny wizerunek żołnierzy w lokalnej społeczności.

Mieczysław Hucał

Mirosław Pakuła

Fot. Oddział Zegrze ŚZPŻŁ