Dzisiaj

10°C
ciśnienie 1016 hpa,

Jutro

14°C
min. 10°C, maks. 14°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 8.4 µg/m3 (34% normy)Ozon gazowy (O3): 43 µg/m3 (36% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 6.1 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 8 µg/m3 (4% normy)

Serock. NOVA fundacja – zaczęli od sprzątania świata

Komentowanie wyłączone
NOVA-sprzatanie_02

Pierwsza akcja Fundacji NOVA – sprzątanie nabrzeża w Serocku, fot. R.Wiśniewski

Nowy mieszkaniec Serocka zakłada nową fundację o nazwie NOVA. Ma stworzyć zupełnie nową jakość tego rodzaju aktywności, na tym terenie. Prowadzenie fundacji to dla Romana Wiśniewskiego nie nowość.

Fundatorem fundacji jest Roman Wiśniewski, który od niedawna jest mieszkańcem Serocka. Jak wynika z listu intencyjnego fundacji jej działalność będzie bardzo szeroka. – Zamierzamy podejmować nurtujące społeczeństwo problemy. Zakres działania oraz cele obejmują niemalże wszystkie dziedziny życia. Na początku będziemy szukać swojego miejsca, zwracając szczególną uwagę na sprawy społeczne związane z poprawą jakości życia oraz rozwojem przedsiębiorczości. Ważne miejsce naszego planu zajmie edukacja młodzieży i program aktywizacji seniorów. Widzimy potrzebę rozwoju usług turystycznych i projektów kulturalnych jako czynnika stymulującego rozwój gospodarczy regionu. Zależy nam bardzo, aby Fundacja NOVA była blisko ludzi i dla ludzi. Swoje cele chcemy wdrażać m.in. dzięki idei i organizacji wolontariatu – można przeczytać w liście intencyjnym.

Pierwsza akcja

Akcja inauguracyjna Fundacji NOVA miała miejsce w ubiegłą środę 15 kwietnia. Działanie rozpoczęło się od sprzątania świata w Światowy Dzień Ziemi i koreluje z jednym z projektów fundacji pod nazwą EKO SEROCK. W jego ramach NOVA zgłosiła deklaracje opieki i ochrony akwenu Zalewu Zegrzyńskiego w 2015 r. Tym samym przystąpiła do współpracy z Klubem Gaja – autorem projektu „Zaadoptuj rzekę”. Środowa akcja rozpoczęła się o godz. 9:00 na miejskiej plaży w Serocku. W prace porządkowe udało się zaangażować młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Serocku i Klub Aktywnego Seniora.

Efekty

Podczas 3 godzinnej akcji wiele udało się zrobić. – Oczyszczono brzeg na odcinku od Yacht Klub Polski Warszawa w Jadwisinie do plaży miejskiej w Serocku, obejmujący ścieżkę edukacyjną, ulicę Rybaki i Bulwar Nadnarwiański. Prace były wykonywane na odcinku 3 km linii brzegowej. Zebranymi przedmiotami wypełniono 19 worków 120 litrowych i 39 worków 35 litrowych – relacjonuje Wiśniewski.

Zaangażowanie

Fundator Fundacji NOVA podkreśla, że takie efekty udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu dyrekcji miejscowych szkół. Ponadto Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Urząd Miasta i Gminy Serock udostępnili rękawice i worki na śmieci. RZGW w Warszawie z Zarządem Zlewni w Dębem patronował całemu przedsięwzięciu, a w ramach projektu zorganizuje wycieczkę po swoim obiekcie dla młodzieży biorącej udział w akcji. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się wiele na temat funkcjonowania zapory i zadań, które spełnia.

„Nie od razu Rzym zbudowano”

Choć plany Fundacji NOVA są bardzo ambitne, początki są trudne. – Plany, które chcemy zrealizować, wymagają spełnienia odpowiednich warunków. Borykamy się z trudnościami, które zwykle występują na początku drogi każdej organizacji pozarządowej. Prowadzimy rozmowy w sprawie użyczenia pomieszczenia do pracy i miejsca spotkań oraz niezbędnego sprzętu biurowego – przyznaje Roman Wiśniewski.