Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 16°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.2 µg/m3 (5% normy)Ozon gazowy (O3): 41.64 µg/m3 (35% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 6.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 9.9 µg/m3 (5% normy)

Serock. Plaża będzie czynna przez całe wakacje. Znaleźli sposób

serock molo

Jeszcze do niedawna mieszkańców niepokoiła wiadomość, że plaża w Serocku będzie funkcjonowała tylko przez część sezonu. Urzędnicy zapowiadali, że rozwiążą ten problem, który powstał w wyniku zmian prawnych, i najwyraźniej słowa dotrzymali.

Chociaż plaża w Serocku ma potencjał na pełnowartościowe kąpielisko, to jednak cały czas pozostaje tylko miejscem okazjonalnie przeznaczonym do kąpieli. Takie miejsca po zmianie przepisów mogą funkcjonować tylko przez 30 dni w roku.

 

 

Znaleźli rozwiązanie

W prawie obowiązuje taka zasada, że co nie jest zabronione, jest dozwolone. Tym razem współpracując z różnymi instytucjami udało się znaleźć sposób, by miejsce okazjonalnie przeznaczone do kąpieli było czynne przez całe wakacje. – Jesteśmy jedną z pierwszych gmin i teraz wszyscy dzwonią do nas. Pomagaliśmy znaleźć też rozwiązanie gminie Wieliszew. Musimy niestety znajdować luki w przepisach. Przygotowujemy właśnie drugą uchwałę, którą mamy pozytywnie zaopiniowaną prze Urząd Żeglugi Śródlądowej, sanepid, Wody Polskie, więc w poniedziałek (25 czerwca) będziemy podejmowali uchwałę na kolejny sezon kąpielowy – mówi Maciej Goławski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku. Jak udało się obejść zapisy w nowej ustawie? Okazuje się, że to nie jest żadna tajemnica. – Muszą być nieznacznie przesunięte granice. Nam sprawę ułatwił Urząd Żeglugi Śródlądowej. My byśmy już dawno mogli być kąpieliskiem, bo spełniamy wszelkie wymogi infrastrukturalne, natomiast problemem jest bliskość szlaku wodnego. Jesteśmy przez to uzależnieni od wyznaczania stref przez UŻŚ. W tym drugim okresie musieliśmy odsunąć się od mola i to już jest inne miejsce. Powodem są statki Albatros i Zefir, które tu cumują – wyjaśnia Maciej Goławski.

Bezpieczeństwo

Jak twierdzi dyrektor OSiR-u, chodzi tu nie tylko o funkcjonowanie samej plaży. Mieszkańcy zapewne i tak by przychodzili, żeby skorzystać z kąpieli. Priorytetem jest jednak bezpieczeństwo. – Z WOPR-em też mamy wszytko uzgodnione, jeśli chodzi o cały sezon, czyli od 23 czerwca do 2 września będzie strzeżone kąpielisko – podkreśla Goławski.