Wieliszew. Przez działalność firmy Tombud pękają ściany? Będą zmiany na Podgórnej?

tombud-podgorna

 

Mieszkańcy ul. Podgórnej w Wieliszewie narzekają na uciążliwości spowodowane działalnością sąsiadującej z nimi firmy Tombud. Władze gminy zapowiadają zmiany w obowiązującym tam miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Firma budowlana „Tombud” działająca przy ulicy Podgórnej w Wieliszewie znów mocno dała się we znaki mieszkańcom z sąsiednich posesji. Konflikt trwa od listopada 2015r. i okresowo się zaostrza. – Takie sąsiedztwo to koszmar – skarżą się wieliszewianie z Podgórnej, wyliczając następnie uciążliwości wynikające z tego rodzaju działalności. Ciężki sprzęt budowlany codzienne przejeżdżający pod ich oknami, nie dość że hałasuje, to w dodatku wytwarza tumany kurzu. Na działce będącej własnością firmy „Tombud” składowane są z kolei odpady budowlane. -W domach niektórych mieszkańców tej ulicy zaczęły zaś ostatnio pękać ściany – takie przynajmniej głosy można było usłyszeć w gorącej dyskusji, która w zeszłym tygodniu wywiązała się na jednym z forów internetowych. – Jeszcze trochę i w oknach nie potrzebne mi będą rolety, bo i tak mam zaciemnione przez kurz. Proszę spowodować usunięcie 4 metrowej góry, bo to jest na pewno niezgodne z prawem, aby przy samym płocie ustawiać mi „Giewont”. Nie ma tam przepisowego odstępu od zabudowy. Ziemia sypała mi się na moją działkę – skarżyła się jedna z wieliszewianek z ulicy Podgórnej w powyższej dyskusji.

 

 

Materiały, a nie odpady budowlane

Działka mieszcząca się przy ulicy Podgórnej w Wieliszewie jest własnością firmy budowlanej „Tombud”. Zgodnie z zapisami mpzp na powyższym terenie można składować jedynie materiały budowlane. Mieszkańcy zauważają jednak, że składowane są tam nie materiały, a odpady budowlane. Szefostwo firm zaprzecza tym zarzutom. Ponadto już w przeszłości- aby ograniczyć uciążliwości wynikające z działalności budowlanej „Tombudu”, wieliszewskie władze na pobliskiej drodze gminnej ustawiły znak ograniczający tonaż poruszających się nią pojazdów do 15 ton. Niestety nic to nie dało, ponieważ ciężarówki tej firmy nagminnie tą drogą jeździły i łamały ustanowione tam zakazy. Na skutek wielokrotnych interwencji mieszkańców z ulicy Podgórnej, w maju 2016r. wieliszewscy urzędnicy odwiedzili składowisko „Tombudu”. Przeprowadzona przez nich wizja lokalna ujawniła, że na przedmiotowej działce składowane są odpady budowlane pod postacią m. in. gruzu i betonu. Urzędnicy zobowiązali szefostwo „Tombudu” do likwidacji tego składowiska, ale firma ta odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Warszawie. – W omawianym przypadku składowana kostka brukowa, krawężniki i obrzeża nie są odpadami w rozumieniu tego przepisu, natomiast co do pozostałych materiałów składowanych na ww. działce nie ma pewności, czy ich całość stanowią odpady, a nie materiały do budowy dróg – napisali urzędnicy SKO w decyzji uchylającej nakaz uprzątnięcia tej działki.

Wszystkiemu winne koneksje?

W powyższym konflikcie pojawiają się też anonimowe sygnały wprost mówiące, że firma „Tombud” może prowadzić uciążliwą dla wieliszewian z ulicy Podgórnej działalność budowlaną, gdyż ma koneksje z lokalną władzą. – Zdaniem niektórych wieliszewian, opieszałość związana z pomyślnym dla nich załatwieniem tej sprawy wynika ze znajomości szefostwa firmy „Tombud” z wieliszewską władzą. W ich opinii koneksje te ułatwiają tej firmie funkcjonowanie pod wspomnianym adresem, bez posiadania odpowiednich zezwoleń. Wyliczają, że począwszy od 2011r., firma „Tombud” za świadczenie różnego rodzaju usług o charakterze budowlanym na rzecz gminy, z wieliszewskiego urzędu otrzymała wynagrodzenie w łącznej kwocie przekraczającej pół miliona złotych. Podkreślają zarazem, że zdecydowana większość tych zadań, opiewająca na łączną kwotę przeszło 431 tys. zł, zlecana była tej firmie bez przeprowadzania żadnych przetargów, w tzw. trybie z wolnej ręki – informowaliśmy pod koniec czerwca 2016r. Tym wówczas sugerowanym przez mieszkańców koneksjom, wójt Paweł Kownacki jednak stanowczo zaprzeczał.

Wójt chce zmienić plan na Podgórnej

Zdaje się, że jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie uciążliwości generowanych przez działalność budowlaną „Tombudu” jest zmiana obowiązującego mpzp przy ulicy Podgórnej w Wieliszewie. Takie zmiany zapowiada również wieliszewska władza. – Konflikt, jaki powstał na ulicy Podgórnej jest sytuacją z pewnością do rozwiązania, ale potrzeba tutaj współpracy obu stron. W tym momencie towarzyszą sprawie duże emocje, co jest zrozumiałe. Podjąłem decyzję o tym, aby zmienić w tym miejscu dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2002r., według którego są to tereny składów, magazynów handlu hurtowego i usług komercyjnych – na zabudowę mieszkaniową. Zanim jednak do tego dojdzie, w najbliższych dniach obie strony konfliktu spotkają się ze mną. Na tym spotkaniu będę się starał wypracować satysfakcjonujące zakończenie trwającego konfliktu – zapowiada wójt Paweł Kownacki.