Dzisiaj

17°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 15°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.2 µg/m3 (5% normy)Ozon gazowy (O3): 32.91 µg/m3 (27% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 9.2 µg/m3 (3% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 17.6 µg/m3 (9% normy)

Wieliszew. Inwestor sugeruje nieuczciwość wójta. Osiedle za wybudowanie szkoły?

asfaltownia-lajski

Asfaltownia w Łajskach (fot. GP/kg)

 

Cały czas trwają negocjacje pomiędzy gminą Wieliszew a inwestorem chcącym wybudować osiedle mieszkaniowe na terenie obecnej asfaltowni w Łajskach blisko granicy z Legionowem.
Na atmosferę, jaka zaczęła się tworzyć wokół rozmów na temat budowy nowego osiedla, zwrócił uwagę radny Edwin Zezoń. Podczas obrad ostatniej sesji Rady Gminy Wieliszew podzielił się on informacją, którą miał usłyszeć od inwestorów z firmy Polhid. Jak opowiada, warunkiem jaki otrzymała ta spółka, aby otrzymać warunki zabudowy (WZ), miałoby być wybudowanie szkoły na terenie osiedla. – Są świadkowie, to był fakt, więc dobrze by było to wyjaśnić, żeby tego typu zarzuty nie ciążyły na gminie – mówił radny Zezoń.

Wójt blokuje?

Warunkowanie zgody na powstanie osiedla wybudowaniem szkoły na koszt inwestora mogłoby być uznane za działanie nielegalne. Dodatkowo Edwin Zezoń zauważył, że deweloperzy nie są traktowani w gminie równo. Radny podaje przykłady innych inwestycji, takich jak planowane osiedle w Michałowie-Reginowie czy bloki mieszkalne w pobliżu urzędu, gdzie wymóg decyzji środowiskowej nie był postawiony. – Kolejnym argumentem podnoszonym przez tych panów (inwestorów osiedla przy ul. Suwalnej – przyp. red) jest to, że inne firmy nie są zobligowane do tego, żeby robić decyzję środowiskową, a oni są. Każdy przypadek jest indywidualny, ale panie wójcie. (…) AG Complex, mimo że miał tam prowadzić działalność śmieciową, nie był zobligowany do tego, żeby zrobić decyzję środowiskową. Tutaj jest asfaltownia i dla mnie jest to co najmniej dziwne panie wójcie, że do tej pory, jeżeli miał pan jakieś wątpliwości, że ta ziemia jest zatruta, nie zgłosiliśmy tego problemu – mówił Edwin Zezoń wskazując, że takiej decyzji środowiskowej od inwestora nie wymagał ani Sanepid ani RDOŚ. Zezoń, stwierdził, że właściwe jest wskazanie w WZ zapewnienia odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych dla nowego osiedla, bo jest to związane bezpośrednio z samą inwestycją. Inaczej zaś wygląda kwestia budowy szkoły na działce oddalonej od nowego osiedla czy wymaganie dokumentów, które radny najwyraźniej uważa za zbędne.

 

Szkoła nie była warunkiem

Wójt potwierdza, że rozmowy o szkole były, jednak nie ma mowy o żądaniach z jego strony, czy też warunkowaniu wydania pozytywnej decyzji budową przez inwestora placówki oświatowej. Takie rozmowy toczyły się nie tylko przy udziale wójta i przedstawicieli inwestora, ale również w obecności innych osób. Właśnie na ten fakt powoływał się Paweł Kownacki. – Padła sugestia, że najprawdopodobniej na terenie powinni zabezpieczyć miejsce pod szkołę. Panowie powiedzieli, znajdźcie nam działkę, pomożemy zbudować tam szkołę. Nie ma więc żądania zbudowania szkoły w Michałowie, to sugestia tych osób, żebyśmy znaleźli działkę, to tam coś zbudują. Nie można wiązać wydania decyzji z jakimś świadczeniem – mówił Paweł Kownacki. Wójt był zdziwiony, że na komisji doszło do dyskusji, o której mówił Edwin Zezoń, bez jego udziału. – Jeżeli ktoś prowadzi grę, że w Legionowie jest mu za ciasno i musi swoją działalność deweloperską rozwinąć na inne gminy i używa swoich wpływów politycznych, to ja w tę grę nie gram. Proszę mi wierzyć, że ja decyzję wydaję po analizie dokumentów – mówił Paweł Kownacki.

Ziemia może być skażona

Również jeśli chodzi o decyzję środowiskową, wójt uważa, że ten wymóg jest jak najbardziej zasadny ze względu na rodzaj prowadzonej tam działalności. Chodzi nie tylko o produkcję asfaltu, ale i stację paliw, która na tym terenie funkcjonowała. – Nikt z Sanepidu najprawdopodobniej nie wie, co było na tym terenie, RDOŚ nie wie, co było na tym terenie. To mnie bądź każdego innego wójta będzie ciągał ktokolwiek, jeżeli uzna, że nie zadbano o jego zdrowie – wyjaśnia Paweł Kownacki. Podkreślał, że jest to jego obowiązek, by zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i środowisko, nawet jeśli ma to wpłynąć na przesunięcie terminu wydania decyzji o kilka miesięcy. Zdaniem wójta ostatecznie zgoda na powstanie tego osiedla będzie, bo nie widać przeszkód, które mogą tę zgodę zablokować.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 27

 1. To jest zarzut? I bardzo dobrze, ze ktos pomyślał o szkole. Budują osiedla, zarabiają kupę kasy na tym, a potem pretensje do gminy, ze powinna zapewnić szkołę. Nic by się nie stało gdyby developerzy partycypowali w kosztach budowy takich parówek.

  • To odpowiedz dlaczego dotychczasowi deweloperzy nie zbudowali dotąd żadnego przedszkola ?

 2. Placówek miało być na końcu. 😉

 3. Boże, co za przekręty w tym Wieliszewie? I pomyśleć że swego czasu szukałem tam działki. Jakież to szczęście że jednak wybrałem Jabłonnę (gmina która graniczy ze stolicą to w końcu ogromny prestiż!)

  • Rzeczywiście prestiż… hahahaha i te blachy Twojego samochodu LLU pod domem, a co weekend na wsi pakując słoiki do bagażnika myślisz że wrócisz do swojej PRESTIŻOWEJ wsi… żenada

 4. hehhe ale się uśmiałem- przecież oświata to rola gminy, poza tym prawo winno być równe dla wszystkich. Faktycznie tyle się buduje tych bloków w Wieliszewie a problem tylko w stosunku do jednego (może ABC powinno się tym zająć) a tak poza tym to chyba dobrze dla Gminy kiedy będzie miała więcej mieszkańców (większe wpływy z podatków).

 5. to taka stara gra wyborcza, dobry wój,,,,t i ten zły deweloper 😉 wilk syty i owca cała cha cha cha

  • TO PRAWDA TO WYGLADA JAK WRZUTKA ZORGANIZOWANA PRZEZ WOJTA INACZEJ RADNY EDWIN JEST TOTALNYM DEBILEM

 6. Padła sugestia, że najprawdopodobniej na terenie powinni zabezpieczyć miejsce pod szkołę.
  Z czyich ust ?

 7. A ten wieliszew to wies czy miasto?

 8. Aj waj akandal i afera! Samorzadowiec chce aby firma prywatna zrobila cos dla spolecznosci, a nie chce wziac do swojej kieszeni. Obywatele! Na ulice ! Walczyc z niesprawiedliwoscia wobec wielkiego kapitalu !

 9. To lokalna platforma chce niepokornego wójta grillować.

  • Wójt faktycznie może stać w rozkroku, zważywszy na uprzednie wypowiedzi np. zakorkowana Suwalna etc. szkoda że nie widzi Kościelnej (nowego osiedla) i ronda ale to na dalszy wpis.

  • jaki on niepokorny???
   platformiany on przecież, udaje co prawda niezależnego hehe, ale kto widzi ten wie…

 10. Tak się składa, że to rodzina Prezydenta – nie martwcie się o tych panów

  • Naprawdę to ludzie od Smogiego? Za mało bloków w Lwo?

 11. Szkoła podstawowa w okolicy Łajski – Michałów jest niezbędna. W tej chwili jest szkoła specjalna obsługująca powiat legionowski.

  • Jaka szkoła specjalna obsługująca powiat legionowski?
   Przecież mamy super szkołę w Łajskach – ostatnio pięknie rozbudowaną, do której uczęszczają dzieci z Michałowa-Reginowa.

  • Dokładnie, to nie jest żadna szkoła specjalna tylko normalna placówka, praktykująca tylko edukację włączającą co jest akurat super sprawą. Świetna szkoła nie jakiś moloch, a nauczyciele znają wszystkie dzieci w szkole po imieniu. Niebawem z tego co mówi się rodzicom rozpocznie się budowa hali sportowej przy szkole a 2 lata temu oddali nowe przedszkole na tym terenie do użytku.

   • Co znaczy normalna placówka? Edukacja włączająca działa poprawnie w przypadku gdy na 30 uczniów 1-2 maja specjalne potrzeby edukacyjne. W szkołach integracyjnych zaleca się, żeby uczniów z orzeczeniami było nie więcej niż 20%. W szkole w Łajskach uczniów z problemami jest ponad 50%. Idea edukacji włączającej jest wspaniała, jednak aby działała poprawnie musi być wprowadzana odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami.

   • Nie rozbudowano szkoły tylko zbudowano Centrum Integracji. Bo była dotacja z Pefron i teraz muszą integrować. Czasami ma to nawet związek z nauką.

  • 50%? Skąd takie informacje? Moje 2 dzieci tam chodzą, żadne z nich nie ma w swojej klasie dziecka z orzeczeniem… Skąd wynik 50%?

  • To chyba nie jest wątek o szkole tylko o budowie osiedla.

 12. W krajach zachodnich czy skandynawskich, takie coś jest rzeczą normalną. Developerzy zawsze budują jakaś infrastrukturę społeczną, którą później nieodpłatnie przekazują danej gminie. A u nas wielki problem. Nic dziwnego, że tyle zachodnich firm developerskich działa na naszym rynku skoro mają u nas takie eldorado i budują osiedla, bez szkół, dojazdów itd.
  Niestety w tym kraju mamy chore przepisy i ewidentnie widać kto rządzi, albo lobby developerskie, albo bankowe itd…

 13. Wezwać abc. Jak dostanie sanki na 3 mies to się przyzna

Dodaj komentarz