Wieliszew. Są wyniki pomiarów jakości powietrza. W których sołectwach najgorzej?

dym-komin-zanieczyszczenie-powietrza-750x500

fot. GP/kg

Urzędnicy przeprowadzili pomiary zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM 2,5. Wynika z nich, że najczystsze pod tym względem jest powietrze w Komornicy, Poddębiu i w Topolinie. Najgorzej zaś jest w Olszewnicy Nowej, Krubinie, Janówku i Górze.
Badania przeprowadzono we wszystkich 14 miejscowościach w gminie. W każdej z nich wyznaczono 5 punktów pomiarowych, w których wykonano w odstępie minutowym pięć następujących po sobie pomiarów. Do pomiarów jakości powietrza wykorzystano niewielkie urządzenie Sidepak Personal Aerosol Monitor AM510.

Czym oddychają mieszkańcy?

Wyniki pomiarów pokazują, że problem zanieczyszczenia powietrza pyłem 2,5 istnieje nie tylko w pobliżu dużych skupisk ludzkich, ale również w niewielkich, otoczonych lasami miejscowościach. I tak z danych Urzędu Gminy Wieliszew wynika, że największe zapylenie występuje w Olszewnicy Nowej (63,8 µg/m3), Krubinie (56,08 µg/m3), Janówku (39,6µg/m3) i Górze (38,6 µg/m3). W dalszej kolejności są: Michałów-Reginów (37 µg/m3), Olszewnica Stara (35,16 µg/m3), Kałuszyn (30,56 µg/m3), Łajski (29,76 µg/m3) i Skrzeszew (29,28 µg/m3). Lepiej jest w Sikorach (26,36 µg/m3) i Wieliszewie (25,76 µg/m3), a najmniejsze zapylenie występuje w Komornicy (20 µg/m3), Poddębiu (21,88 µg/m3) i w Topolinie (23 µg/m3).

 

 

Wyniki pomiarów a normy

Przeprowadzenie badań zapylenia to niewątpliwie bardzo pozytywny sygnał ze strony gminy. Trzeba jednak zauważyć, że badania przeprowadzono jednorazowo i w bardzo krótkich odstępach czasu, przez co nie są one do końca miarodajne. Nie można ich bowiem porównać z żadnymi normami, czy to Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która określa normy dobowe dla pyłów PM 2,5 na poziomie 25 µg/m3, czy też normami ustalonymi przez UE, gdzie średni roczny poziom dopuszczalny to 25 µg/m3. Żeby to zrobić, takie pomiary musiałyby być wykonane przynajmniej w ciągu całej doby. Kolejną sprawą jest fakt, iż badania przeprowadzono w dniach 8-9 lutego, a więc w czasie, kiedy zanieczyszczenie pyłem PM 2,5, nawet w Legionowie było na bardzo niskim poziomie.

Wyniki będą analizowane

Uzyskane wyniki przeprowadzonych pomiarów są obecnie analizowane. Dalsze działania (…) zostaną podjęte po szczegółowej analizie wykonanych pomiarów – informują urzędnicy.

Jak nas zapewniono, pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Wieliszew przeprowadzili badanie rynku w zakresie kosztów zakupu i montażu różnego rodzaju urządzeń pomiarowych do badania jakości powietrza. Koszty ich zakupu są zależne od typu urządzenia i wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zakup jest rozważany.