Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 16°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 1.2 µg/m3 (5% normy)Ozon gazowy (O3): 51.47 µg/m3 (43% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.5 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 14.5 µg/m3 (7% normy)

Wieliszew. Zlot motocyklowy. Zasadzili dąb poświęcony pamięci Leonarda Oktaby (zdjęcia, wideo)

Zlot-motocyklistow-piknik_09

Zlot motocyklowy w Wieliszewie (fot. P. Mostowiec)

W niedzielę, 17 czerwca, przy Parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie odbył się zlot motocyklowy. Wydarzeniu towarzyszył piknik rodzinny oraz uroczystość zasadzenia dębu pamięci poświęconego Leonardowi Oktabie. 

Wydarzenie rozpoczęło się po godzinie 9.00 w Modlinie. Stamtąd w kierunku Wieliszewa ruszyli motocykliści uczestniczący w zlocie. Punktem docelowym był parking przy kościele parafialnym Parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. W samo południe uczestnicy zlotu wzięli udział w mszy świętej, w trakcie której poświęcono pojazdy.

 

W trakcie wydarzenia miała miejsce także uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego Leonardowi Oktabie.

Był to komendant posterunku Policji Państwowej w Brześciu. Urodził się 3 listopada 1900 roku w Wieliszewie, jako syn Tomasza i Rozalii z domu Jędraszko. Przez wiele lat pełnił służbę w policji woj. poleskiego na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej okresu międzywojennego. W 1924 r. pełnił służbę na Posterunku Granicznym w Majoroszczyźnie pow. kobryński, a w latach 1925–1928 w Brześciu nad Bugiem, mieście wojewódzkim województwa poleskiego, gdzie został komendantem tego posterunku. Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (BKZ. L. 012/4 (55), [.]050.). Po zajęciu przez Rosjan wschodniej Rzeczypospolitej w drugiej połowie września 1939 r. został aresztowany i osadzony w obozie w Ostaszkowie. Na wniosek ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR Ławrentija Berii w dniu 5 marca 1940 roku decyzją Józefa Stalina, Łazara Kaganowicza, Michaiła Kalinina, Anastasa Mikojana, Wiaczesława Mołotowa i Woroszyłowa skazano na śmierć poprzez rozstrzelanie tysiące polskiej inteligencji. Pierwszych 343 jeńców z transportu z Ostaszkowa zostało rozstrzelanych w siedzibie NKWD w Twerze dnia 4 kwietnia 1940 roku. Łącznie do 22 maja 1940 roku (wg list jeńców wysłanych z Ostaszkowa do Kalinina) wymordowano z obozu w Ostaszkowie 6287 jeńców, których pogrzebano w masowych dołach w lasach koło miejscowości Miednoje, wśród nich był Leonard Oktaba. Ofiary mordowano strzałem w tył głowy w pomieszczeniach piwnicznych wewnętrznego więzienia NKWD. Egzekucjami kierował i osobiście w nich uczestniczył główny kat NKWD, Wasilij Błochin; współdziałali z nim Michaił Kriwienko i Nikołaj Siniegubow. Łącznie około 30 osób uczestniczyło w rozstrzeliwaniach. Starszy przodownik PP. Leonard Oktaba spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym.  – opisuje Oktabę historyk, regionalista z gminy Wieliszew Krzysztof Klimaszewski.

W trakcie wydarzenia odbył się pokaz umiejętności Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kałuszyna: