Wielu kierowców popełnia ten sam błąd: nie przywiązuje zbyt dużej wagi do opon samochodowych. Efekty bywają niekiedy druzgocące, a czasem nawet śmiertelne. Wolałbyś tego uniknąć, prawda? W tym artykule dowiesz się, czym się kierować przy zakupie opon.
Czy rozmiar opony ma znaczenie?
Tak, tak i po stokroć tak. Rozmiary opon samochodowych są bardzo różne i trzeba wiedzieć, jak je dobrać nie tyle do danego modelu auta, ile potrzeb kierowcy w ogóle. Oto bowiem do pojazdów sportowych, którymi można bić rekordy osiągów na drodze, trzeba wybrać zupełnie inny typ bieżnika niż w przypadku maszyny o tych samych gabarytach, lecz z innym przeznaczeniem. To samo dotyczy okresu planowanej używalności. Szerokość opony to ważny czynnik, chociażby podczas sytuacji zimowych, gdzie lepsza przyczepność stanowczo poprawia jakość jazdy.
W każdym razie każdy dowód rejestracyjny posiada informację o zalecanym rozmiarze opon dla twojego samochodu. Można o tym przeczytać również w certyfikacie CoC (Certificate of Conformity). Ponadto w tym dokumencie istnieje wykaz, który pozwala dobrać alternatywny rozmiar opon.
Konstrukcja opony do samochodu
Jeśli chodzi o konstrukcję, wydziela się głównie opony radialne i diagonalne. Te pierwsze mają oznaczenie „R” i czasami nazywa je się oponami promieniowymi. Chociaż nie są to opony klasy ekonomicznej, mają bardzo dobre właściwości, dlatego niemalże każda nówka prosto z salonu ma założone opony radialne właśnie. Cechują się przede wszystkim lepszą wytrzymałością bieżnika, aczkolwiek indeks nośności również robi wrażenie. Dzięki temu te opony gwarantują wysoki komfort jazdy na długich, równych trasach. Są więc doskonałe do codziennego użytku i wiodą prym przy zakupie nowych opon letnich.
Opony diagonalne natomiast (oznaczone literą „D”) są znacznie bardziej sztywne. To sprawia, że lepiej znoszą nierówności, jednak nie da się z ich pomocą osiągnąć szczególnie wysokich prędkości. Ale to ma za to pozytywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Co ciekawe, dużo łatwiej jest naprawić taką oponę, która ma do tego właściwości samoczyszczące. Komplety opon diagonalnych znajdują więc zastosowanie w sytuacjach bardziej terenowych. Entuzjaści offroadu zazwyczaj wybierają opony całoroczne.
Opony do mokrej nawierzchni
Współczesne opony letnie są kunsztem inżynierii. Opony Michelin Primacy, na przykład, słyną z dobrych wyników w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni, dzięki czemu zresztą w 2020 roku wygrały testy ADAC. Co istotne, dotyczy to również sytuacji, w których biorą udział używane opony. Jednakże do trudniejszych sytuacji drogowych bardziej opłaca się kupić opony całoroczne 225 45 r17.
Czy już wiesz, jakie opony będą idealne do twojego samochodu?