Kursy BHP w Warszawie

mezczyzna_i_kobieta_w_strojach_roboczych_na_placu_budowy

Bezpieczeństwo i higiena pracy, czyli popularnie mówiąc BHP to jedna z kluczowych kwestii w każdej firmie. Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo pracowników i w miarę możliwości nie dopuścić do żadnego zagrożenia ich zdrowia lub życia. Jednym z najważniejszych sposobów w jaki to się dzieje są szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Informacje na temat tego, jak powinny przebiegać szkolenia, jak często powinny się odbywać i kto jest za nie odpowiedzialny znajdują się w Kodeksie Pracy. Ponieważ szkolenia bhp to duża odpowiedzialność, coraz częściej kwestię ich organizacji i przeprowadzenia pozostawia się wykwalifikowanym trenerom z firm szkoleniowych. Takie możliwości oferują przede wszystkim firmy w dużych miastach, jak choćby Warszawa.

 

Kto odpowiada za BHP?

Choć w dokumentach legalnych nie istnieje definicja bezpieczeństwa i higieny pracy, przyjęło się rozumieć, że bhp definiowane jest jako zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W każdej firmie to pracodawca odpowiedzialny jest za to, by zakład był bezpieczny, praca nie stanowiła zagrożenia, a pracownicy byli odpowiednio wyszkoleni. Na wyższym szczeblu to Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada za sprawdzanie, czy w firmach zasady bhp są przestrzegane.

Obowiązkiem pracownika z kolei jest wzięcie udziału we wszystkich obowiązkowych szkoleniach bhp, poddanie się egzaminom sprawdzającym, jeśli takie występują, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie. Szkolenia obowiązują wszystkich zatrudnionych, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Treść szkoleń bhp będzie się różnić dla różnych pracowników, nie ma jednak wyjątku od reguły, mówiącej, że każdy pracownik podlega szkoleniom. Przeszkoleni z zakresu bhp muszą być nawet praktykanci.

Rodzaje szkoleń BHP

Przede wszystkim można wyróżnić szkolenie wstępne i szkolenie okresowe. Szkolenie wstępne powinno odbyć się przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Szkolenie okresowe natomiast odbywać się będzie co kilka lat. Częstotliwość zależna jest od rodzaju wykonywanej pracy.

Pracownicy na stanowiskach szczególnie niebezpiecznych, określonych jako stanowiska dużego zagrożenia dla zdrowia i zagrożenia wypadkowego muszą powtarzać szkolenie bhp co najmniej raz w roku. Pracownicy na stanowiskach robotniczych o niższym ryzyku powtarzają szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy co trzy lata. Z kolei na stanowiskach kierowniczych, technicznych i inżynieryjnych, a także pracownicy związani z odpowiedzialnością w zakresie bhp szkolenia okresowe obowiązują raz na pięć lat. Rzadziej, bo raz na sześć lat, takie szkolenie odbywają pracownicy administracyjno-biurowi.

Oprócz tego wśród szkoleń bhp można wyróżnić instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Instruktaż ogólny będzie taki sam na wszystkich pracowników danej firmy. Instruktaż stanowiskowy z kolei zależny jest od wykonywanej pracy i stanowi uzupełnienie szkolenia o elementy związane ściśle z danym stanowiskiem pracy.

Kto prowadzi szkolenie BHP?

Pracodawca odpowiedzialny jest za zorganizowanie szkoleń bhp, jednakże nie musi przeprowadzać ich osobiście. W firmach powyżej 100 pracowników powinna być wyznaczona służba bhp. Ich zadaniem jest kontrola warunków pracy w zakładzie, identyfikowanie zagrożeń i w miarę możliwości, ich eliminowanie. Jeśli przedsiębiorstwo ma mniej niż 100 pracowników, utworzenie oddzielnej komórki, jaką jest służba bhp nie jest koniecznie. Wówczas zadanie to przydzielone jest jednemu, odpowiednio wykwalifikowanemu pracownikowi, który wykonuje te obowiązki jako dodatkowe, obok swojej codziennej pracy.

Jak zostało jednak wspomniane, do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnić można zewnętrzną firmę. Szkolenia BHP w Warszawie poprowadzić mogą profesjonalni szkoleniowcy, posiadający kwalifikacje w zakresie tego tematu. Firmy takie zajmują się zarówno szkoleniami wstępnymi, jak i okresowymi, na różnych szczeblach i stanowiskach, zależnie od potrzeb firmy. Oddanie tego tematu w ręce profesjonalistów może być dobrym krokiem, zwłaszcza dla małych firm, w których brakuje pracowników wykwalifikowanych do prowadzenia działalności związanej z bhp.