Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak to zrobić przez internet?

gazetapowiatowa.pl

Prowadzenie własnej firmy jest marzeniem wielu osób, które chciałyby mieć więcej wolności we własnym życiu zawodowym. Pierwszym krokiem na tej drodze może być rejestracja przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach nie jest to duże wyzwanie, ponieważ najważniejsze informacje na ten temat można odnaleźć w internecie. Wiele działań, które trzeba wykonać są również możliwe za pośrednictwem sieci. Co zatem należy wykonać?

 

Na czym polega jednoosobowa działalność gospodarcza?

Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak założyć firmę jednoosobową, powinny w pierwszej kolejności poznać jej definicję, zawartą w ustawie Prawo Przedsiębiorców z 6 marca 2018 roku. Dzięki temu mogą poznać, czy to co wykonują na co dzień wymaga założenia firmy. W wielu wypadkach okazuje się, że nie jest to konieczne.

Według przepisów prawa jednoosobowa działalność jest zorganizowaną działalnością o charakterze zarobkowym, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. W tej definicji zawarte są następujące cechy decydujące o gospodarczych aspektach prowadzenia firmy:

  • cel działalności – jest nim zarabianie pieniędzy, czyli zysk,
  • zorganizowany charakter – prowadzona działalność może obejmować sprzedaż usług, towarów, tworzenie marketingu oraz wynajem lokalu,
  • ma charakter ciągły – wszystkie działania prowadzone przez podmiot są powtarzalne,
  • wykonywanie we własnym imieniu – działalność jest prowadzona przez przedsiębiorcę i na jego odpowiedzialność, a nie przez podmioty zewnętrzne lub podwykonawców.

Działalność jednoosobową mogą prowadzić osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 rok życia, mają pełną zdolność do czynności prawnych i polskie obywatelstwo.

Kiedy nie trzeba zakładać działalności?

Istnieje również sposób na wykonywanie działalności, ale bez konieczności zakładania firmy. Jest to tzw. działalność nierejestrowana, która może być odpowiedzią dla osób, które chciałyby zobaczyć, jak założyć firmę jednoosobową na próbę, bez ponoszenia dużego ryzyka.

Ta forma zarabiania pieniędzy jest przeznaczona dla przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna działalność i spełnia przy tym dwa istotne warunki:

  • nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy,
  • jest osobą fizyczną, której przychody są nie większe niż 50% płacy minimalnej w danym okresie. Na początku roku 2023 jest to dokładnie 1745 zł, natomiast w drugiej połowie tego roku – od 1 lipca ten limit będzie wynosił 1800 zł.

Po przekroczeniu powyższego limitu, osoba prowadząca działalność handlową lub usługową będzie musiała zarejestrować się w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG -1) oraz spełnić pozostałe warunki, niezbędne do prowadzenia firmy.

Jak założyć firmę jednoosobową przez internet?

Wpis do ewidencji jest dopiero zaledwie pierwszym krokiem, który muszą spełnić osoby, które chcą w praktyce przekonać się, jak założyć firmę jednoosobową w Polsce. Sam wpis do CEiDG obejmuje podanie nazwy firmy, danych założyciela przedsiębiorstwa oraz oświadczenia o wybranej formie opodatkowania. W tym wypadku występują 3 warianty rozliczania się ze swoich dochodów:

  • na skali podatkowej – to rozwiązanie obejmuje 2 progi 17% i 32%, przy czym opodatkowanie wyższą stawką obowiązuje przy przekroczeniu dochodu w kwocie 120 tysięcy złotych,
  • stawki liniowej – w tym wypadku jest jedna stawka w wysokości 19% od dowolnej kwoty dochodu,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – ta stawka zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Można spotkać 10 różnych stawek w zakresie od 2% do 17%.

Szczegółowo opisane każde z wariantów są np. w artykule https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/ przedstawiającym precyzyjnie cały proces zakładania firmy.

Założenie jednoosobowej działalności wymaga też postarania się o numer NIP, obowiązkowego ubezpieczenia w ZUS-ie oraz rejestracji kasy fiskalnej. Ten ostatni krok jest wymagany w przypadku rolników ryczałtowych lub sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym, które nie są przedsiębiorcami.

Własną firmę można prowadzić w domu, mieszkaniu lub wynajętym lokalu – w tym wypadku przy rejestracji można wybrać możliwość braku stałego miejsca wykonywania działalności. Jednak w rzadkich przypadkach należy wybrać siedzibę firmy, do której przedsiębiorca powinien mieć prawo własności, umowę najmu lub prawo współwłasności.