Hale pneumatyczne cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Są obecnie rozwiązaniami, które inwestorzy wybierają zdecydowanie chętniej niż jeszcze jakiś czas temu. Absolutnie nas to nie dziwi. To świetne rozwiązanie w przypadku obiektów – szczególnie sportowych – wymagających sezonowego zadaszenia. Warto podkreślić w tym miejscu, że choć inną nazwą hal pneumatycznych są ‘balony tenisowe’, z powodzeniem mogą one służyć także do zadaszania basenów, lodowisk, boisk piłkarskich i wielu innych. Nie jest to – jak mogłaby wskazywać nazwa – opcja zarezerwowana dla kortów tenisowych. Jeśli interesuje Was temat balonów tenisowych i chcielibyście dowiedzieć się jak wygląda budowa hal pneumatycznych – ten artykuł jest właśnie dla Was. Rozkładamy w nim balony tenisowe na czynniki pierwsze. Opowiadamy o rodzajach hal pneumatycznych, ich zaletach, a także wspomnianej przed momentem budowie. Zachęcamy do dalszej lektury!
Hale pneumatyczne to nic innego jak jedna z popularnych form zadaszania obiektów. Tym, co wyróżnia ją na tle innych form zadaszania – np. klasycznego budownictwa lub hal łukowych – jest brak tradycyjnej konstrukcji nośnej. Hala pneumatyczna unoszona jest dzięki nadciśnieniu.
Hale pneumatyczne – jakie rodzaje wyróżniamy?
Poszczególne hale pneumatyczne różnią się między sobą poszyciem, które zostało wykorzystane do ich produkcji. Pierwszym rodzajem hal pneumatycznych są balony z trójwarstwowym systemem posiadającym stalowe liny. Poszycie hali tego typu składa się z:
- membrany PCV,
- pęcherzykowej folii izolacyjnej,
- folii ochronnej.
Drugi rodzaj balonów tenisowych to dwuwarstwowy system bezlinkowy, który nie posiada stalowych lin. Hale tego typu zbudowane są z nośnej warstwy zewnętrznej oraz – pozwalającej na zsuwanie się zalegającego śniegu – membrany wewnętrznej.
To, na który rodzaj hali finalnie się zdecydujecie powinno być poprzedzone dokładną analizą Waszych potrzeb. Na decyzję będzie wpływało wiele czynników, które warto przedyskutować jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.
Budowa hal pneumatycznych krok po kroku
Budowa hali pneumatycznej to pojęcie dość mocno naciągane, gdyż hale tego typu są produkowane, a następnie montowane w miejscu inwestycji. Montaż balonu tenisowego przez profesjonalną, doświadczoną firmę, która zna się na swojej pracy, nie powinien zająć więcej niż kilkanaście godzin. Zanim jednak nastąpi kluczowy etap montażu, halę należy wyprodukować. Proces ten musi być poprzedzony wizją lokalną, wyborem poszycia na miarę indywidualnych potrzeb projektu, a także podjęciem decyzji na temat wyposażenia produkowanej hali. Po ustaleniu wymienionych elementów rozpoczyna się projektowanie hali. Posiadając gotowy projekt balonu tenisowego można przejść do produkcji.
Używana hala pneumatyczna – tak czy nie?
Używana hala pneumatyczna to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli budowa hali pneumatycznej jest poza Waszym budżetem, zakup używanego balonu tenisowego będzie świetnym wyborem, który ma jedną ogromną zaletę – czas. Decydując się na gotową, używaną halę znacząco przyśpieszacie moment zadaszenia swojego obiektu.
Jakie zalety posiadają hale pneumatyczne i dlaczego są lepszym wyborem niż klasyczne budownictwo?
- Koszt – wyprodukowanie i montaż hali pneumatycznej są dużo tańsze niż budowa hali murowanej.
- Czas – wyprodukowanie balonu, a następnie jego zamontowanie jest zdecydowanie szybsze niż budowa. Decydując się na używaną halę jesteście w stanie przyśpieszyć zadaszenie obiektu niemal do doby.
- Uniwersalność – decydując się na hale pneumatyczną jesteście w stanie oferować użytkownikom swojego obiektu obiekt otwarty wiosną i latem, natomiast obiekt kryty jesienią i zimą. Nie ograniczacie się do jednego wyboru.
- Formalności – w przypadku hal pneumatycznych jest ich zdecydowanie mniej niż w sytuacji, gdy budujemy klasyczną nieruchomość.