Praca przed komputerem? Zadbaj o swoje plecy!

15_wynik

Praca w branży IT wiąże się przede wszystkim z wielogodzinną, codzienną pracą przed komputerem. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji szczególnie obciąża kręgosłup. Narażone na ból są wszystkie jego partie: odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Co można zrobić, by praca przed komputerem nie kończyła się bólem i dyskomfortem? Jest na to kilka skutecznych sposobów. Sprawdźmy, dzięki jakim metodom możemy zadbać o nasz kręgosłup podczas pracy siedzącej.

Przygotuj odpowiednio swoje stanowisko pracy

Kluczowym elementem potrzebnym do tego, by zadbać o swój kręgosłup podczas pracy przed komputerem, jest właściwie stanowisko pracy. Jak powinno być wyposażone? Zwróćmy uwagę na kilka istotnych szczegółów.

  1. Krzesło – osoba pracująca przy komputerze powinna siedzieć na ergonomicznym fotelu, zapewniającym podparcie kręgosłupa w naturalnej pozycji. Krzesło powinno wspierać odcinek lędźwiowy oraz zapobiegać odruchowi garbienia się. Ważną funkcją fotela jest również możliwość regulacji wysokości oraz poziomu odchylenia podparcia. Producenci oferują nawet modele foteli z wbudowanymi, specjalnymi masażerami na wysokości lędźwi, ramion i karku. Są to miejsca najbardziej narażone na spięcie w ciągu pracy, dlatego zastosowanie masażera w fotelu to skuteczny sposób na ich rozluźnienie.
  2. Biurko – ważnym elementem jest również biurko. Sporą zaletą będzie postawienie na model z możliwością regulacji. Dzięki temu uda Ci się odpowiednio dopasować wysokość biurka do wzrostu i aktualnych potrzeb. Tym samym zapewnisz sobie maksymalny komfort.
  3. Monitor – istotne znaczenie ma również dobór monitora i jego ustawienie. Ekran powinien być ustawiony na wysokości wzroku oraz oddalony tak, by można było swobodnie widzieć obraz na ekranie, bez konieczności nadmiernego nachylania się.

Jeśli szukasz stałej i satysfakcjonującej pracy w branży IT – zajrzyj na https://www.pracuj.pl/!

Prawidłowa postawa ciała, ćwiczenia i maty do akupresury

Co jeszcze można zrobić, by zadbać o swój kręgosłup? Odpowiednio dostosowane stanowisko pracy ma oczywiście istotny wpływ na kręgosłup, jednak by cieszyć się jego dobrą kondycją, trzeba cały czas pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała w każdej pozycji, zarówno stojącej, jak i siedzącej. Należy pamiętać także o tym, aby nie wysuwać nadmiernie podbródka do przodu, ani nie odchylać za bardzo głowy do tyłu. Łopatki powinny być ściągnięte i utrzymane na jednym poziomie, a klatka piersiowa – otwarta.

Kolejnym sposobem na zadbanie o kręgosłup są codzienne krótkie ćwiczenie – mogą być wykonywane nawet w przerwach w pracy. Polegają one na rozciąganiu spiętych mięśni pleców, dając kręgosłupowi chwilę wytchnienia od pozycji siedzącej.

Dodatkowo dużą popularnością i skutecznym działaniem cieszą się również specjalne maty do akupresury. Są one wyposażone w specjalne kolce. Leżąc na macie, kolce wbijają się w skórę, co redukuje napięcie, ból, poziom stresu, zmęczenie, a także poprawia krążenie. Sesje na macie to świetny sposób na relaks po ciężkim dniu!

Chcesz być na bieżąco z nowościami w branży IT? Odwiedź the:blog!

Postaw na aktywność fizyczną w czasie wolnym

Bardzo istotne w dbaniu o zdrowy kręgosłup jest znalezienie czasu na aktywność fizyczną. Po pracy lub podczas wolnych dni, zamiast dodatkowo spędzać czas przed ekranem komputera lub telewizorem, warto wybrać się na przykład na długi, relaksujący spacer. Zbawienny wpływ na kręgosłup ma też pływanie i aerobik wodny. Staraj się poświęcić chociaż dwa, trzy dni w tygodniu na ćwiczenia, aby zadbać o swoje zdrowie i plecy.

Podsumowanie

Praca siedząca jest nieunikniona w przypadku osób związanych z wieloma branżami, gdzie praca przy komputerze to codzienność. Cierpi na tym kręgosłup, gdyż wielogodzinne utrzymywanie go w jednej pozycji powoduje dyskomfort, a niekiedy nawet silny ból. Jednak odpowiednio przygotowane miejsce do pracy, stosowanie krótkich przerw w pracy na wyprostowanie sylwetki i podjęcie jakiejś aktywności fizycznej powinno pomóc zniwelować ból oraz utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji na długie lata.

 

Chcesz dokładnie wyliczyć okres przysługujących Ci urlopów z tytułu macierzyństwa? Skorzystaj z kalkulatora macierzyńskiego.