Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1022 hpa,

Jutro

21°C
min. 13°C, maks. 21°C
ciśnienie 1023 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 9.3 µg/m3 (37% normy)Ozon gazowy (O3): 56.04 µg/m3 (47% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 5.3 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 34.8 µg/m3 (17% normy)

Promocja książki „To jest moje Legionowo”

Komentowanie wyłączone
przedszkole-ksiazka-anna-kaca_15

Promocja książki "To jest moje Legionowo" (fot. PM 9)

12 czerwca w sali widowiskowej legionowskiego ratusza miejskiego odbyło się spotkanie prezentujące ciekawą inicjatywę Przedszkola Miejskiego nr 9 Akademia przygody w Legionowie – wydawnictwo „To jest moje Legionowo”: książkę wraz z dodatkiem multimedialnym na CD.

Książka zawiera wiersze poetki Anny Kaca opisujące Legionowo i jego najważniejsze obiekty. Jest tu wiersz nagrodzony w konkursie literackim, wierszowany quiz, zagadki i wiersze. Do jednego z nich powstała muzyka i nagrano piosenkę, która znajduje się na dołączonej płycie. W książce są propozycje gier i zadań logicznych sprawdzających podstawową wiedzę o Legionowie: eliminatka, „znajdź różnicę”, labirynt. Płyta CD zawiera ciekawostki: herb i flagę wraz z objaśnieniami ich symboliki, hejnał miejski, wspomnianą piosenkę o Legionowie „Miejsce na Ziemi”, komputerową grę edukacyjną „Zagadki”, wirtualną wycieczkę po ratuszu miejskim, wirtualny spacer po stadionie w Legionowie, Street View Legionowo oraz plan powiatu legionowskiego wraz z wykazem placów zabaw dla dzieci.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz powiatu i gminy Legionowo, zaproszeni radni, dyrektorzy bibliotek, szkół i przedszkoli Legionowa i powiatu, nauczyciele, twórcy i pasjonaci zaangażowani przy tworzeniu wydawnictwa, przedstawiciele instytucji wspierających realizację projektów przedszkola w zakresie edukacji regionalnej.

Dr hab. Jacek Szczepański – dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie mówił o znaczeniu edukacji regionalnej i poznawania swojej miejscowości, jej historii i teraźniejszości od najmłodszych lat. Poetka tworząca dla dzieci – p. Anna Kaca „wytłumaczyła się” – dlaczego pisze o Legionowie, a wydawnictwo zaprezentowała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9 Akademia Przygody – p. Beata Piasecka. Przedstawiła w formie prezentacji działania przedszkola w projekcje edukacji regionalnej oraz te, które doprowadziły do powstania książki.

Nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 10: Małgorzata Wojnicz-Zagrajek i Ewa Szmyd zaprezentowały realizowany z dziećmi projekt „Nasze miasto wczoraj i dziś”, którego efektem było stworzenie albumu obrazującego zmiany, jakie zaszły w Legionowie na przestrzeni lat – z wykorzystaniem starych i nowych fotografii miasta.

Wiersze z wielkim zaangażowaniem przedstawiły przedszkolaki z „Dziewiątki” przygotowane przez nauczycielki – p. Agnieszkę Miller i p. Teresę Rokicką.

Największe emocje wzbudziła gra komputerowa oraz quiz – zabawa z publicznością poprowadzona przez samą autorkę – Annę Kaca.

Ważnym powodem spotkania było podzielenie się z nauczycielami przykładami dobrych praktyk w zakresie edukacji regionalnej oraz zaproszenie ich do wspólnego tworzenia nowych rozwiązań w wirtualnym projekcie „MAŁA OJCZYZNA”, do którego p. Beata Piasecka zaprosiła nauczycieli z Legionowa oraz powiatu.

Ważnymi gośćmi spotkania okazali się ludzie, którzy „pro bono” pracowali przy powstaniu publikacji: p. Anna Kaca – autorka wierszy, p. Monika Klatka – autorka ilustracji i składu graficznego książki, p.p. Elżbieta i Paweł Gubała – autorzy muzyki i nagrania piosenki, p. Piotr Pietrzak – twórca gry komputerowej oraz sponsorzy, dzięki którym książka jest wydawnictwem bezpłatnym oraz ci, którzy wspierali projekt merytorycznie: p. Jacek Szczepański i p. Wojciech Jeute oraz pomysłodawczyni i autorka programu edukacji regionalnej realizowanego przez lata w PM nr 9 – p. Zofia Błaszczak. Już we wrześniu książka trafi do bibliotek, przedszkoli i szkół podstawowych całego powiatu.

P. Piasecka wyraziła nadzieję, że będzie to jedynie inspiracja dla twórczych nauczycieli do podzielenia się z innymi ciekawymi działaniami i pomysłami w ramach wirtualnego projektu, który wystartuje we wrześniu na stronie internetowej przedszkola: www.pm9.legionowo.pl

Na zakończenie nagrody odebrali laureaci Rodzinnego Konkursu Fotograficznego „Moje Legionowo” organizowanego cyklicznie co pięć lat przez przedszkole. Promocji towarzyszyła wystawa nagrodzonych w konkursie fotografii.

Nad sprawnym przebiegiem spotkania i działaniem sprzętu multimedialnego czuwała nauczycielka – p. Wiesława Twardowska.

fot. PM 9