Jak wypełnić PIT online 2023?

Jeżeli chcesz rozliczyć swój PIT online, a nigdy wcześniej nie miałeś styczności z taką formą, nie obawiaj się. To zadanie znacznie prostsze niż sądzisz, a cały proces okaże się szybszy i bardziej intuicyjny niż ręczne wypełnianie druku. Potrzebujesz jedynie sprawdzonego i intuicyjnego programu. Możliwości jest kilka – w każdym przypadku jednak zasada działania jest podobna. Skorzystaj z podpowiedzi, jak wypełnić PIT online 2023.

1. Rozliczenie PIT online – jak to zrobić?

2. UPO – co to jest?

3. Do kiedy trzeba wysłać PIT online?

4. Jak podpisać deklarację online?

Od 2022 roku działa specjalna ministerialna platforma, dzięki której możesz rozliczyć PIT 37 oraz PIT 38 przez internet. W 2023 roku funkcjonalność zostanie rozszerzona o kolejne druki, czyli PIT online 36 oraz 36L.

Rozliczenie PIT online – jak to zrobić?

Wypełnienie PIT online oraz wysłanie formularza nie jest trudne. Cały proces sprowadza się do udzielania odpowiedzi na kolejno wyświetlane pytania. Na podstawie przekazanych w ten sposób danych system wygeneruje PDF z zeznaniem podatkowym. Będzie ono wyglądało identycznie jak wzór druku – z przykładem PIT-37 możesz zapoznać się na druki-pit.pl.

Okazuje się również, że nie zawsze ten formularz trzeba wypełniać. Ministerstwo Finansów udostępnia druk już wstępnie uzupełniony – jeśli nie podejmiesz żadnego działania, trafi on do Urzędu Skarbowego w ostatni dzień upływu terminu na złożenie deklaracji. Możesz jednak skorygować PIT lub odrzucić go i wypełnić jeszcze raz na nowo, z uwzględnieniem odpisów i ulg podatkowych.

Z takiego zeznania podatkowego możesz skorzystać na dwa sposoby: drukując je i dostarczając do urzędu skarbowego lub klikając opcję „wyślij PIT online”. Jeżeli zdecydujesz się na drugi interesujący nas sposób, będziesz potrzebować kwoty ubiegłorocznego przychodu – to informacja autoryzacyjna potwierdzająca twoją tożsamość.

UPO – co to jest?

Po tym, gdy zakończyłeś rozliczyć PIT online, a program PIT wysłał zeznanie do Urzędu Skarbowego, otrzymasz plik PDF z potwierdzeniem. To tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Co ważne, nie oznacza ono, że PIT przez internet został złożony bezbłędnie, a jedynie, że przekazałeś zeznanie podatkowe na czas.

UPO należy przechowywać 5 lat na wypadek kontroli lub wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym.

Do kiedy trzeba wysłać PIT online?

Terminy są takie same w przypadku zeznań podatkowych składanych drogą tradycyjną oraz przez internet. To:

  • do końca stycznia 2023 roku – PIT-11, przygotowywany przez pracodawców,
  • do końca kwietnia 2023 roku – formularze składane przez podatników.

Nie czekaj na ostatni moment. Zaoszczędzisz sobie nerwów, a poza tym szybciej otrzymasz ewentualny zwrot podatku. Urząd ma na to trzy miesiące od dnia otrzymania zeznania.

Gdy swoje zeznanie już wysłałeś i po czasie dopatrzyłeś się w nim błędu, możesz zmodyfikować dane. Co prawda, na tego rodzaju korektę masz 5 lat od dnia wysłania formularza, jednak zrób to jak najszybciej, zanim pomyłki wypatrzy Urząd Skarbowy. Możesz także zmienić zdanie co do sposobu rozliczenia: gdy zrobiłeś to indywidualnie, a teraz chcesz uwzględnić przychód małżonka, masz czas na zmiany do 30 kwietnia danego roku.

Jak podpisać deklarację online?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, podpisem deklaracji i informacją poświadczającą twoją tożsamość jest kwota przychodu z ubiegłorocznego formularza PIT. Gdy rozliczasz się poprzez PIT-37, znajdziesz tę pozycję w rubryce 36/38/69 lub 37/39/102. Jeżeli PIT nie był złożony, wpisujesz po prostu „0”.