Jak wskazuje wiele danych, Polacy mają spory problem ze spłacaniem regularnie zobowiązań, które zaciągnęli. Nierzadko również w ogóle zaprzestają ich spłacania.
Dzieje się to w wielu obszarach, jak chociażby kredyty mieszkaniowe, konsumenckie, ale także zobowiązania prywatne wobec osób trzecich i instytucji pozabankowych. Także firmy często bywają niewypłacalne w naszej rzeczywistości. W ich przypadku najczęściej mamy do czynienia ze spóźnieniami opłat za faktury, niewywiązywaniem się z kar umownych czy też nieuczciwymi kontrahentami, którzy po wykonaniu dla nich usługi, znikają bez śladu.
Powody wstrzymania lub braku spłat – jest ich bardzo wiele
Powodów, przez które zaprzestajemy spłacania swoich zobowiązań tak naprawdę jest bardzo wiele i często jest również tak, że nie są to złe intencje dłużnika. Warto zatem przede wszystkim w przypadku osób fizycznych dobrze sondować sytuację i dowiedzieć się co jest przyczyną zaprzestania spłacania zadłużenia. Czasami wystarczy możliwość odroczenia płatności klientowi lub raty dłużnikowi, by ten uporał się z trudniejszą sytuacją, o ile ta jest przejściowa. W przypadku, gdy jednak nie jesteśmy w stanie rozwiązać sprawy dogadując się z dłużnikiem, powinniśmy rozpocząć proces ściągania zadłużenia. Ten również rozpoczyna się w dość polubowny sposób.
Zadłużenie – przede wszystkim próba polubownego rozwiązania
Polubowne rozwiązanie sprawy nie oznacza oczywiście jedynie kontaktowania się z dłużnikiem. Te czynności możemy zlecić w kancelarii zajmującej się egzekucją zadłużenia czy też firmie windykacyjnej. Powierzenie takich zadań profesjonalistom sprawia, że cała sprawa będzie dla nas znacznie mniej stresująca. Pierwsze etapy postępowania to zwykle doręczenie upomnień i wezwań dłużnikowi, a także w razie konieczności rozpoczęcie procesu sądowego.
Egzekucja komornicza – gdy nie skutkują inne formy
Ostatnim etapem każdego postępowania wobec naszych dłużników niezależnie czy mamy do czynienia z firmami czy osobami prywatnymi, będzie egzekucja komornicza. To ostateczny etap, który stosowany jest w przypadku uporczywie unikających spłaty swoich zobowiązań. Gdy dojdzie już do niego, całość sprawy przejmuje kancelaria komornicza, a także przeprowadza ona wszelakie czynności komornicze. W większości przypadków jest to zajmowanie kont bankowych, ale również przejmowanie i spieniężanie mienia dłużników w taki sposób, by zaspokoić potrzeby wierzycieli. Mogą być to zarówno sprzęty, posiadany samochód czy nawet nieruchomość, zależnie od rozmiaru zadłużenia.