Profesjonalna fotografia produktowa nie powstanie bez udziału specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Główne skrzypce gra tutaj doświadczony fotograf produktowy. Studio fotografii produktów, bo o nim mowa to połączenie umiejętności oraz techniki co owocuje doskonałej jakości zdjęciami.
Jak wygląda codzienna praca w studio fotografii produktów
Każdego dnia trafiają tu przeróżne przedmioty. Są najróżniejszych gabarytów oraz zastosowania. Rozmaite kolory i materiały to codzienność w tym miejscu. W studio packshot tworzy się zdjęcia na przykład:
- odzieży – w kilku technikach (ghost, flatshot czy na modelu)
- galanterii
- akcesoriów
- kosmetyków
- biżuterii
- narzędzi
- elektroniki
- i wielu innych
- Jednak niezależnie od przedmiotu, który trafia przed obiektyw fotografa produktowego, praca zaczyna się chwilę wcześniej. Każde zlecenie na fotografię produktową powinno zostać dokładnie omówione z Klientem. Ważne jest aby sesja produktowa została przeprowadzona zgodnie z jego wytycznymi oraz oczekiwaniami. Bardzo często, przed główną sesją tworzy się brief lub zdjęcia próbne. Pozwoli to na dokładniejsze zrozumienie się obu stron.
- Po ustaleniu tych szczegółów jeszcze nie możemy rozpocząć właściwych zdjęć produktów. Należy bowiem odpowiednio przygotować głównego bohatera każdego zdjęcia. Należy przyłożyć dużo uwagi do dokładnego wyczyszczenia przedmiotu gdyż nawet najdrobniejsze pyłki czy zabrudzenia zostaną wyeksponowane na finalnym packshocie. W przypadku ubrań niezbędne będzie oczywiście dokładne wyprasowanie, na przykład za pomocą parownicy.
- Nadszedł moment na ustawienie świateł, ułożenie ciekawej kompozycji oraz dobranie pozostałych parametrów aparatu. Rozpoczynamy właściwą sesję produktową. Może ona trwać nawet kilka dni jeśli wykonujemy fotografie dużej ilość przedmiotów, na przykład do całego katalogu. Jest to praca wymagająca skupienia oraz powtarzalności. Najlepiej na bieżąco oglądać efekty sesji na komputerze i dokonywać niezbędnych poprawek aby nie musieć powtarzać całego procesu po zakończeniu sesji.
- Ostatnim krokiem jest szparowanie przedmiotu w programie graficznym. Termin ten oznacza usunięcie tła w celu zastąpienia go na przykład idealnie białym (w przypadku packshota). W dalszych krokach grafik z pomocą oprogramowania graficznego dokonuje niezbędnego retuszu ogólnego oraz poprawek miejscowych. Czas na dopasowanie rozdzielczości pliku do miejsca użycia zdjęć produktowych i gotowe pliki można przekazać Klientowi.
Wyposażenie i niezbędne akcesoria w studio packshot
Sam aparat, nawet najlepszy nie wystarczy aby stworzyć profesjonalnej jakości fotografie produktowe. Cały sekret tkwi w pozostałych elementach wyposażenia studio.
- Studyjne lampy błyskowe – urządzenia posiadające odpowiednio dużą moc do oświetlenia planu zdjęciowego
- Modyfikatory światła – montowane na lampach błyskowych. To właśnie z ich pomocą fotograf produktowy może uzyskać światło o konkretnym kierunku lub na przykład oświetlenie miękkie czy ostre.
- Tła studyjne – pozwalają na swobodne ustawienie wybranej przez nas kompozycji. Tło powinno być odpowiednio duże aby nie ograniczało nas przy pracy z przedmiotami różnych gabarytów.
- Statywy – nie tylko aparat potrzebuje stabilnego ustawienia na ziemi. Profesjonalne lampy do zdjęć produktowych, wraz z zamontowanymi modyfikatorami potrafią ważyć naprawdę sporo. Potrzebne będę solidne statywy.
- Manekiny i akcesoria – jeśli zechcemy wykonywać fotografie produktowe odzieży w technice duch, niezbędne będą odpowiednie manekiny damskie, męskie czy też dziecięce.
Źródło: https://www.fotographia.pl/studio-fotografii-produktowej-packshot-co-i-jak/