Jakie zalety płyną z wykorzystania transportu intermodalnego?

jakie-zalety-plyna-z-wykorzystania-transportu-intermodalnego

Wykorzystanie transportu intermodalnego w przypadku przewozów ładunku na dalekich trasach przynosi firmom wiele korzyści. Co należy do nich zaliczyć? Czym w zasadzie jest transport intermodalny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest transport intermodalny?

Transport intermodalny, który można zamówić m.in. na omida.pl to termin odnoszący się do przewozów ładunków wykorzystujących dwie formy transportu w jednej jednostce transportowej na całej trasie. Z reguły stanowi on więc połączenie transportu drogowego z kolejowym, morskim lub lotniczym. Jednostką transportową wykorzystywaną w transporcie intermodalnym mogą być natomiast nie tylko kontenery, ale także naczepy samochodowe, czy wymienne nadwozia.

Jak transport intermodalny wygląda w rzeczywistości? Otóż, w dużym uproszczeniu cały przewóz można podzielić na pięć etapów, czyli:

  • odbiór ładunku od klienta;
  • dostawę załadowanej naczepy do terminala kolejowego;
  • mocowanie ładunku (naczepy) na dedykowany wagon kolejowy;
  • transportu ładunku koleją do portu docelowego;
  • odbiór ładunku z portu oraz przetransportowanie naczepy bezpośrednio do klienta.

Transport intermodalny – rodzaje

Transport intermodalny to rodzaj przewozów, które mogą być realizowane zarówno jako transport krajowy, jak i międzynarodowy (kontynentalny oraz międzykontynentalny). Warto jednak podkreślić, że zasięg nie jest jedynym aspektem pozwalającym sklasyfikować intermodal, ponieważ podziału można dokonać także przy uwzględnieniu charakteru środków transportu. Pozwala to wyróżnić transport:

  • drogowo-kolejowy;
  • drogowo-lotniczy;
  • drogowo-morski.

W tym miejscu należy także wspomnieć, że w ramach transportu intermodalnego mogą być świadczone również przewozy wykorzystujące trzy formy transportu, których przykładem może być transport drogowo-kolejowo-morski. Kryterium podziału może być także rodzaj wykorzystywanych jednostek transportowych, ponieważ wyróżnić można przewozy kontenerów, pojemników specjalnych, czy naczep.

Zalety płynące z wykorzystania transportu intermodalnego

Jak wspomniano we wstępie zalety płynące z wykorzystania transportu intermodalnego przekładają się na rosnącą popularność tego typu przewozów. Podstawą jest w tym przypadku możliwość ograniczenia kosztów, co wynika z faktu, że opłacalność intermodalu jest tym większa, im dłuższą trasę musi pokonać dany ładunek. Niewątpliwą korzyścią jest także optymalizacja czasu transportu, co jest efektem rezygnacji z przeładunków. Co jeszcze należy zaliczyć do zalet transportu intermodalengo? Istotną kwestią jest w tym przypadku z pewnością aspekt ekologiczny, ponieważ intermodal przyczynia się do znacznie mniejszej emisji spalin niż transport drogowy. Wspomnieć warto również o większym bezpieczeństwie przewożonych ładunków oraz odciążeniu dróg.

Podsumowując należy stwierdzić, że wykorzystanie transportu intermodalnego jest korzystne nie tylko dla firm, ale również dla przedsiębiorców. Chcąc skorzystać z zalet płynących z wykorzystania tego rodzaju przewozów warto zapoznać się z ofertą dostępną pod linkiem: https://omida.pl/.